Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
01. jún 2022

Svetové stretnutie rodín

Slovenskí biskupi sa stretnú s rodinami v diecézach, do Ríma pôjde len delegácia

Predstavili program X. stretnutia rodín, ktoré sa bude konať od 22. do 26. júna v Ríme. Stretnutie bude mať rímsku a diecéznu fázu.

Slovenskí biskupi sa stretnú s rodinami v diecézach, do Ríma pôjde len delegácia

Ilustračné foto: TASR/AP

Na rozdiel od predchádzajúcich svetových stretnutí rodín, keď napríklad vo Filadelfii na záverečnej omši s pápežom bolo asi milión ľudí, príde do Ríma len dvetisíc rodín zo 120 krajín, ktoré budú zoskupené do 170 delegácií. Organizátori sa pre tento krok rozhodli pre pandémiu covidu-19.

Delegácie budú tvoriť z troch štvrtín rodiny, ktoré vybrali jednotlivé biskupské konferencie, medzinárodné spoločenstvá či synody východných cirkví. Do Ríma pricestujú aj biskupi a kňazi, ktorí sa venujú pastorácii rodín.

Prídu aj zástupcovia z Ukrajiny

Podujatia zo stretnutia budú vysielané aj cez internet a organizátori veria, že sa takto k stretnutiu pripojí čo najviac rodín. Podsekretárka vatikánskeho Dikastéria pre laikov Gabriella Gambinová počas tlačovej konferencie v utorok vyzvala kňazov a osoby zodpovedné za pastoráciu rodín, aby zorganizovali paralelné stretnutie rodín aj vo svojich komunitách.

„Rodiny čakajú na signál, chcú byť pozvané na spoločnú oslavu,“ vyhlásila vatikánska úradníčka a matka piatich detí.

Oficiálne logo stretnutia rodín v slovenčine. Zdroj: www.svetovestretnutierodin.sk

Gambinová zároveň ocenila, že vo svete už na túto výzvu zareagovali mnohé diecézy a farnosti a na viacerých miestach sa rodiny stretnú so svojím biskupom či farárom. Miestne cirkvi na potreby takého stretnutia dostali z dikastéria katechézy, materiály a podklady na liturgiu.

Na stretnutie rodín prídu aj zástupcovia rímskokatolíckej a gréckokatolíckej cirkvi na Ukrajine. Do Ríma pricestujú aj vďaka podpore z fondu solidarity, ktorý založilo Dikastérium pre laikov, rodinu a život a do ktorého prispeli aj niektoré biskupské konferencie. Vďaka podpore z fondu budú môcť pricestovať aj zástupcovia z Afriky, Ázie, Latinskej Ameriky, ktorí by inak nemali prostriedky na cestu do Ríma.

Zaznie aj svedectvo rodičov Božej služobníčky

Desiate svetové stretnutie rodín sa začne v stredu 22. júna večer v Aule Pavla VI. Festivalom rodín za účasti pápeža Františka.

Počas večera vystúpi skupina Il Volo, ktorej členovia budú na pódiu s vlastnými rodinami. Potom zaznejú svedectvá piatich rodín. Svedectvo povie pár, ktorý sa rozhodol uzavrieť cirkevný sobáš vďaka skupine rodín, zaznie tiež svedectvo rodičov, ktorí odovzdávali vieru svojim deťom a jedna z ich dcér, ktorá zomrela mladá, je dnes v procese blahorečenia.

O svoje svedectvo sa pred pápežom Františkom podelí aj rodina, ktorá prešla veľkou krízou a dnes zažíva hĺbku odpustenia a zmierenia, rovnako tak rímska rodina, ktorá prijala rodinu z Ukrajiny, a svoje svedectvo predstaví aj rodina, ktorá je multináboženská a je príkladom každodenného medzináboženského dialógu, avizujú organizátori.

Štvrtok 23. jún sa začne svätou omšou v Bazilike sv. Petra a skončí sa večerným koncertom a komentovanou prehliadkou Lateránskeho paláca.

Diskusné panely budú vo štvrtok zamerané na tému synodalita a domáca cirkev a na tému sprevádzania manželov počas prvých rokov manželstva.

Inzercia

Piatok bude zameraný na diskusiu o identite a poslaní kresťanskej rodiny s panelmi o rodinnom živote a technológiách vrátane sociálnych médií a popoludní budú rečníci hovoriť o sexuálnej výchove. Delegáti zakončia deň v spoločenstvách v jednotlivých farnostiach Ríma.

Sobotný program sa začne eucharistickou adoráciou v Aule Pavla VI., po ktorej bude nasledovať diskusia o cestách svätosti v rodinnom živote s osobitným zameraním na ženatých a vydatých svätcov a svätice.

O pol šiestej večer stretnutie vyvrcholí svätou omšou na Námestí sv. Petra s pápežom Františkom. Svetové stretnutie rodín zavŕši nedeľná modlitba Anjel Pána na Námestí sv. Petra s pápežom Františkom.

Do Ríma pôjdu aj Slováci, stretnutie rodín bude v diecézach

Svetové stretnutie rodín nebude mať na rozdiel od predchádzajúcich stretnutí akademicky štruktúrované konferencie s teologicko-doktrinálnym obsahom, ale bude momentom stretnutia, počúvania a výmeny skúseností medzi ľuďmi, ktorí sa venujú pastorácii rodín a manželov.

Organizátori na tlačovej konferencii v posledný májový deň uviedli, že ich „cieľom je rozvinúť tému, ktorú zvolil pápež – rodinná láska: povolanie a cesta svätosti“. Zvolené témy budú vychádzať aj z apoštolskej exhortácie Amoris laetitia. Témy, o ktorých sa bude v Ríme diskutovať, vzišli aj zo stretnutí biskupov s pápežom, najmä pri návštevách ad limina, ktoré sa opakovane objavovali.

Ide najmä o spoluzodpovednosť manželov a kňazov v pastorácii, starostlivosť o partikulárne cirkvi, konkrétne ťažkosti rodín v súčasnej spoločnosti či prípravu na manželský život alebo prípravu formátorov pre rodinnú pastoráciu.

Na výzvu vatikánskeho dikastéria ponúknuť stretnutie rodín na miestnej úrovni zareagovala aj väčšina slovenských diecéz. Stretnutia rodín na Slovensku prebehnú vo väčšine diecéz za účasti biskupov.

Rodiny sa stretnú napríklad v Marianke, Šaštíne, Nitre, na Starých Horách, v Žiline, Poltári, Klokočove a vo Vysokej nad Uhom či v Košiciach. So stretnutím rodín bude prepojená aj tohtoročná Mariánska púť v Levoči.

Mnohé diecézy pripravili program na celý víkend, kde možno okrem duchovných aktivít nájsť aj ponuky na rôzne kultúrne a športové podujatia pre rodiny.

Rada KBS pre rodinu zasa vytvorila internetovú stránku, kde počas celého Roka rodiny ponúka na jednom mieste katechézy pápeža Františka, videá, ktoré vznikli pri príležitosti Roka rodiny, ako aj ďalšie materiály a katechézy. Na stránke sa dá nájsť aj program stretnutí v jednotlivých diecézach.

Slovenskú delegáciu na stretnutí rodín povedie vladyka Cyril Vasiľ, ktorý je predsedom Rady KBS pre rodinu. Spolu s ním budú KBS zastupovať Róbert Neupauer, kňaz Spišskej diecézy, manželia Monika a Alfonz Juckovci z Bratislavskej arcidiecézy, gréckokatolícky kňaz Jozef Matejovský s manželkou Annou z Košickej eparchie a Richard a Mária Kucharčíkovci s rodinou z Košickej arcidiecézy.

Dejiny Svetového stretnutia rodín siahajú do roku 1981, keď dnes už svätý Ján Pavol II. zverejnil apoštolskú exhortáciu Familiaris consortio a zriadil Pápežskú radu pre rodinu. V roku 2016 sa Pápežská rada pre rodinu spojila s ďalšími radami a vzniklo Dikastérium pre laikov, rodinu a život, ktoré spolu s Rímskou diecézou koordinuje prípravy najbližšieho svetového stretnutia rodín.

Prvé Svetové stretnutie rodín inicioval po prvýkrát v roku 1994 sv. Ján Pavol II. Tento rok OSN vyhlásila za Medzinárodný rok rodiny. Pápež Ján Pavol mal túžbu oslavovať Rok rodiny aj v cirkvi, a tak vzniklo prvé svetové stretnutie rodín, ktoré sa konalo v Ríme 8. až 9. októbra.

Zdroj: tkkbs

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.