Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. júl 2022, 10:50

O post generálneho dozorcu evanjelickej cirkvi sa uchádzajú štyria kandidáti

O post generálneho dozorcu evanjelickej cirkvi sa uchádzajú štyria kandidáti

Zdroj: Ecav, mariandamankos.sk,

Volebné konventy sa v cirkevných zboroch uskutočnia 4., 11. a 18. septembra. Kandidátmi sú Marián Damankoš, Peter Gärtner, Ivan Trepáč a Renáta Vinczeová.

O funkciu generálneho dozorcu Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku sa uchádzajú Marián Damankoš, Peter Gärtner, Ivan Trepáč a Renáta Vinczeová. Informuje o tom ECAV na Slovensku na svojom webe.

Do funkcie generálneho dozorcu kandidačná porada vo Zvolene na svojom zasadnutí ešte 4. júla v tajnom hlasovaní odporučila štyroch kandidátov. Damankoš je dozorcom Šarišsko-zemplínskeho seniorátu, Gärtner dozorcom Liptovsko-oravského seniorátu a Trepáč dozorcom Turčianskeho seniorátu. Vinczeová je v súčasnosti dištriktuálna dozorkyňa Západného dištriktu a súčasná zástupkyňa generálneho dozorcu ECAV.

Volebné konventy sa v cirkevných zboroch uskutočnia 4., 11. a 18. septembra. Následne sa budú hlasy sčítavať a budú vyhlásené výsledky volieb.

Ešte v máji 2021 sa generálny dozorca ECAV na Slovensku Ján Brozman vzdal svojej funkcie. Voľby, ktoré sa na uvoľnenú funkciu konali ešte v uplynulom roku a na jar tohto roku, boli neúspešné, pretože ani jeden z kandidátov nezískal potrebnú nadpolovičnú väčšinu hlasov.

Tlačová tajomníčka ECAV na Slovensku Jana Nunvářová pre TASR uviedla, že paritný systém vo vedení cirkevných zborov, seniorátov, dištriktov a v generálnom predsedníctve evanjelickej cirkvi funguje od roku 1736, keď do funkcií zvolili prvých dozorcov, v tom čase inšpektorov, z radov neordinovaných.

Začiatkom 18. storočia to boli laici, najmä šľachtici a zemania, ktorí sa postarali o zničenú evanjelickú cirkev, stali sa jej donormi a autoritami.

Ako ďalej dodala, podľa cirkevnej ústavy je predsedníctvo na každom stupni dvojité - jeden z duchovného stavu a jeden zo svetského. Ich hlavnou povinnosťou je ochrana záujmov cirkvi na danom stupni správy.  
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Stovky ľudí od rána prichádzali do Dómu sv. Alžbety v Košiciach, aby sa rozlúčili s kardinálom Jozefom Tomkom. Zástupy čakajúcich boli okolo celej katedrály smerom na Hlavnú ulicu pred Arcibiskupsky úrad. Na obed ostatky presunuli do Kaplnky sv. Michala. Svätá omša s pohrebnými obradmi sa uskutoční v utorok o 11. hod., hlavným celebrantom bude kardinál Dominik Duka. (tkkbs) 

pred 20 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.