Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. júl 2022, 16:10

Mapa útokov na kresťanov v Nigérii

V priemere zomrie každé dve hodiny jeden kresťan. Ide o genocídu?

V priemere zomrie každé dve hodiny jeden kresťan. Ide o genocídu?

Foto: TASR/AP

Prinášame interaktívny prehľad útokov v momentálne najnebezpečnejšej krajine sveta pre prenasledovanie veriacich pre vieru.

Únosy a vraždy kresťanov v Nigérii sa počas posledných rokov znásobili. V krajine len počas júla uniesli najmenej sedem katolíckych kňazov. Vyplýva to z údajov medzinárodnej neziskovej organizácie Aid to the Church in Need.

Situácia v krajine je podľa cirkevných predstaviteľov vážna. Vyzvali pritom vládu, aby „uprednostnila bezpečnosť svojich občanov“. Britská nadácia Christian Solidarity Worldwide označila najmä nigérijský štát Kaduna za „epicentrum únosov a násilia“ v Nigérii. Niektoré humanitárne organizácie a experti zhromažďujú dôkazy, ktoré by mohli potvrdiť, že zabíjanie kresťanov v Nigérii predstavuje genocídu.

Interaktívna mapa opisuje útoky na kresťanov v Nigérii počas posledných troch rokov.

Mapa, ktorú zverejnila agentúra Catholic News Agency, však nie je komplexnou analýzou útokov. V tejto africkej krajine totiž zostáva množstvo vrážd skrytých.

Minulý rok bolo v Nigérii zabitých viac ako 4 650 kresťanov, čo je asi 13 mŕtvych denne. Znamená to, že približne každé dve hodiny zomrie jeden kresťan. V prvých troch mesiacoch roku 2022 zomrelo takmer 900 kresťanov.

V dôsledku pretrvávajúcich útokov kočovných islamských pastierov z kmeňa Fulani na kresťanské poľnohospodárske komunity muselo svoje domovy opustiť 1,5 milióna ľudí.

Fulani útočia na kresťanských farmárov pre obmedzené prírodné zdroje, píše CNA. Naďalej aktívna je aj radikálna islamistická skupina Boko Haram, ktorá ohrozuje bezpečnosť na severe Nigérie.

„Mala som príležitosť stretnúť dievča, ktoré uniesli a znásilnili členovia Boko Haram, a bola som inšpirovaná jeho prípadom, pretože mi povedalo, že sa modlí za svojich prenasledovateľov, aby sa ich srdcia zmenili a spoznali Ježiša,“ povedala bývalá chorvátska europoslankyňa Marijana Petirová.

Ide o genocídu?

Taliansky novinár Marco Repinti, ktorý je šéfom webu International Family News, v jednom z článkov upozorňuje, že v Nigérii dochádza ku genocíde.

Písal o tom aj portál ACI Prensa.

Inzercia

Repinti pripomína, že pojem genocída používa len veľmi striedmo a že nie je synonymom vraždenia alebo masakry. V tomto prípade však vraždenie kresťanov za genocídu pokladá.

„Nie som právnik a nemôžeme hodnotiť technikálie v tejto oblasti. Ale z kultúrneho hľadiska je genocída určite priamym pokusom o systematickú likvidáciu celej ľudskej populácie, ktorá sa odlišuje etnickým pôvodom, náboženstvom a inými jednoznačnými charakteristikami identity,“ povedal.

Podľa Repintiho sa proti nigérijským kresťanom „rozpútalo násilné teroristické šialenstvo náboženského a politicko-ekonomického pôvodu“.

O genocíde v Nigérii hovorí aj ľudskoprávna organizácia International Christian Concern. „Kresťania v Nigérii sú zabíjaní denne,“ upozornila Addison Parkerová z organizácie.

„Kresťania v severnom a strednom pásme Nigérie žijú v neustálom strachu,“ dodala s tým, že útočné incidenti sú „dobre koordinované“.

Katolícki kňazi v arcidiecéze Kaduna zorganizovali koncom júna protest proti násiliu voči kresťanom v Nigérii. Spravili tak na pohrebe zavraždeného kňaza.

Združenie nigérijských diecéznych katolíckych kňazov vyzvalo klerikov, aby sa za situáciu modlili, postili a adorovali. „Našou povinnosťou je predkladať na Boží oltár vďačnosť, starosti a prosby veriacich, i tie naše. Sme zástancami pro-life a mieru,“ uvádza sa vo vyhlásení združenia.

„Boli sme povolaní a poslaní kázať dobré posolstvo chudobným, dať slobodu zajatcom, oslobodiť utláčaných, uzdraviť zlomených srdcom, obviazať rany a podobne. Splnili sme túto výzvu a budeme v nej pokračovať.“

V krajine napriek prenasledovaniu neupadá záujem o kňazstvo. Tento rok vysvätili v Nigérii stovky mladých mužov.

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Stovky ľudí od rána prichádzali do Dómu sv. Alžbety v Košiciach, aby sa rozlúčili s kardinálom Jozefom Tomkom. Zástupy čakajúcich boli okolo celej katedrály smerom na Hlavnú ulicu pred Arcibiskupsky úrad. Na obed ostatky presunuli do Kaplnky sv. Michala. Svätá omša s pohrebnými obradmi sa uskutoční v utorok o 11. hod., hlavným celebrantom bude kardinál Dominik Duka. (tkkbs) 

pred 20 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.