Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. september 2022, 12:56

V Prešove ukončili celomestské misie, na záver mesto zasvätili svätému Jozefovi

V Prešove ukončili celomestské misie, na záver mesto zasvätili svätému Jozefovi

Foto: TK KBS

Záverečná svätá omša, ktorú slávil košický pomocný biskup Marek Forgáč, pritiahla na námestie tisíce ľudí.

Celomestské misie v Prešove, ktoré spájali všetky farnosti v meste, sa naposledy konali v roku 2012. Po desiatich rokoch sa zopakovali opäť.

V piatok 2. septembra ich otvoril košický arcibiskup Bernard Bober, v nedeľu 11. septembra po ôsmich intenzívnych dňoch zaplnili Prešovčania námestie pred Konkatedrálou sv. Mikuláša, aby misie zakončili.

Do Prešovských misií sa spoločne zapojila Rímskokatolícka aj Gréckokatolícka cirkev. Celkovo ide o 11 farností. Každá mala svoj misijný tím, vlastný program, ale aj podujatia spoločné pre všetkých.

„Všetky farnosti mesta zažili vďaka misijným tímom požehnaný čas, z ktorého ešte dlho budú čerpať. Hoci je ešte skoro na nejaké veľké hodnotenia, dostávam už nejakú spätnú väzbu. Jednoducho sa dá povedať, že ľudia sú nadšení, povzbudení a rozradostení. Stále bolo na podujatiach veľa ľudí, prichádzali a ďakovali za misie pre Prešov,“ uviedol prešovský dekan a hlavný organizátor Jozef Dronzek.

Podobné pocity mali aj ďalší členovia organizačného tímu misií. Rehoľná sestra Helena Torkošová, ktorá mala na starosti tímy slúžiace na školách, vyzdvihla skutočnosť, že boli prijatí tak na cirkevné, ako aj na štátne školy v meste:

„Mladí prišili, počúvali a aj sa aktívne zapájali. Priznám sa, že som ani nečakala také prajné prostredie, ako sme zažili. Naše misijné tímy si pripravili program a svedectvá, ktoré zaujali, a verím, že mnoho mladých prijalo Ježiša do svojho srdca.“

Inzercia

Čítajte tiež

Záverečná svätá omša, ktorú slávil košický pomocný biskup Marek Forgáč, pritiahla na námestie tisíce ľudí. Na jej začiatku biskup požehnal misijný kríž pred konkatedrálou. Vo svojom príhovore prepojil sviatok Povýšenia Svätého kríža, ktorý sa v Prešove slávi na tunajšej kalvárii, a samotné misie a upriamil pozornosť na kríž.

„Nech je tu čulý život viery, ktorý vychádza od radostných svedkov Evanjelia. Nech je v mnohých rodinách toľko viery, aby jej mali aj na rozdávanie. A nech obyvatelia tohto mesta nikdy nezabudnú, že tam hore na prešovskej kalvárii stojí kríž, Kristov kríž, ktorý nás dvíha z prízemností tohto sveta k čistej radosti. Aby sme vedeli naň hľadieť, aby sme ho vedeli aj objať, aby sme vedeli zvolať: Ave crux, spes unica – Buď pozdravený, Kríž, naša jediná nádej,“ uviedol biskup Forgáč.

Na záver svätej omše modlitbou zasvätili prítomní mesto Prešov svätému Jozefovi.

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Americký pravoslávny arcibiskup Elpidophoros (Lambriniadis) vyzval na stiahnutie všetkých tureckých jednotiek zo severnej časti Cypru. „Nikdy neprestaneme v našom boji, kým nedosiahneme náš spravodlivý cieľ, ktorým nie je nič iné ako oslobodenie nášho Cypru a existencia zjednoteného a prosperujúceho Cypru,“ povedal jeden z najvýznamnejších duchovných Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. (kathpress)

29. september 2022, 19:07

„Vojna nerieši problémy medzi národmi,“ napísali ruskí katolícki biskupi po ohlásení mobilizácie v krajine. Biskupi vo svojom apele napísali, že „ostrá konfrontácia na Ukrajine sa premenila na vojenský konflikt, ktorý si vyžiadal tisíce obetí, podkopáva dôveru a jednotu medzi štátmi a národmi a ohrozuje existenciu celého sveta“. Biskupský dokument podpísaný moskovským arcibiskupom Paolom Pezziegom končí výzvou pre ruských katolíkov na modlitbu a pôst. (nedziela.pl/ekai)

29. september 2022, 15:39

Slovenský gréckokatolícky kňaz Peter Fuča sa stal protosynklom (generálnym vikárom) Gréckeho apoštolského exarchátu. Slovenský kňaz zložil za prítomnosti biskupa Manuela Nina a kňazov slúžiacich v exarcháte prísahu. Slovák pôsobí v Grécku od roku 2017, keď ho biskup vymenoval aj za ekonóma exarchátu. Do novej funkcie bol vymenovaný po tom, ako jeho predchodca protosynkel Stefan Maragos odišiel do večnosti 4. septembra tohto roka.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.