Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. september 2022, 08:31

Pápež v Kazachstane

Odmietnime fundamentalizmus. Náboženstvá nie sú problémom, ale súčasťou riešenia

Odmietnime fundamentalizmus. Náboženstvá nie sú problémom, ale súčasťou riešenia

Pápež František predsedá svätej omši v areáli výstaviska EXPO v kazašskej metropole Nur-Sultane v stredu 14. septembra 2022. Foto TASR/AP

František na záver návštevy Kazachstanu varoval pred dominovým efektom vojnového konfliktu.

Pápež František na záver návštevy Kazachstanu varoval pred dominovým efektom vojnového konfliktu a jeho dosahom na medzinárodné vzťahy.

„Mier je naliehavý, pretože akýkoľvek vojenský konflikt alebo vypuknutie napätia a konfrontácie môže mať dnes len nepriaznivý dominový efekt a môže vážne ohroziť systém medzinárodných vzťahov,“ povedal v závere dvojdňového medzinárodného Kongresu predstaviteľov svetových a tradičných náboženstiev v kazašskej metropole Nur-Sultan.

František už v stredu vyzval približne 80 zhromaždených biskupov, patriarchoch, rabínov, imámov a muftiov či predstaviteľov budhizmu a taoizmu, aby sa spoločne zjednotili v odsúdení vojny.

Na uvedenom kongrese, ktorý sa koná každé tri roky, sa zúčastnilo okolo 100 delegácií z 50 krajín. Záverečné vyhlásenie vyzýva lídrov, aby „upustili od agresívnej a deštruktívnej rétoriky, ktorá vedie k destabilizácii sveta, ako aj konfliktov a krviprelievania“.

V deklarácii, ktorá má 35 bodov, sa však vyslovene nespomína vojna na Ukrajine, ktorá trvá už takmer sedem mesiacov, konštatuje AFP.

Vyhlásenie sa zároveň hlási k podpore „ochrany práv a dôstojnosti žien (a) zlepšovaniu ich sociálneho postavenia ako rovnocenných členov rodiny a spoločnosti“.

Pápež osobne apeloval aj na to, aby bolo ženám umožnené v spoločnosti prevziať viac zodpovednosti a viac úloh. „Koľko úmrtí by bolo možné odvrátiť, ak by boli ženy v centre rozhodovacieho procesu,“ povedal pápež a vyzval, aby boli ženy viac „rešpektované, uznávané a zapojené“ do chodu spoločnosti.

František pricestoval na trojdňovú apoštolskú návštevu Kazachstanu v utorok. Do Ríma odcestuje vo štvrtok, pričom jeho príchod sa očakáva okolo 20.30.

Vo štvrtok ráno pápež absolvoval stretnutie s kňazmi, rehoľníkmi, seminaristami a katechétmi v katedrále Našej Matky ustavičnej pomoci v Nur-Sultane. V príhovore zdôraznil dve slová – dedičstvo a prísľub.

Nezvyknime si na vojnu, obmedzme preteky v zbrojení

„Nech v nás nie je nijaký jed smrti“, nech sme „radostnými svedkami nového života, lásky a pokoja“. K tomuto vyzval pápež František v homílii pri svojej prvej verejnej svätej omši na pôde Kazachstanu v stredu 14. septembra v hlavnom meste Nur-Sultan.

Dejiskom eucharistického slávenia zo Sviatku povýšenia Svätého kríža bolo námestie medzinárodného výstaviska EXPO, ktoré bolo v roku 2017 dejiskom svetovej výstavy. Svätá omša so šesťtisícovou účasťou veriacich bola slávená v latinčine a ruštine na jednoduchom pódiu so sedlovou strechou.

Pápež predsedal v červenom pluviáli a homíliu predniesol po sediačky.

Pri oltári bol hlavným celebrantom arcibiskup Tomasz Peta, ktorý je na čele Metropolitnej arcidiecézy Presvätej Panny Márie v Astane – Nur Sultane. Koncelebrovali okrem iných i biskup Almaty a predseda Konferencie biskupov strednej Ázie José Luis Mumbiela Sierra či nedávno kreovaný kardinál Giorgio Marengo, apoštolský prefekt Ulanbátaru v Mongolsku.

Petrov nástupca pri záverečnom poďakovaní vyslovil aj mierovú výzvu:

„Myslím na toľko miest zničených vojnou, najmä na drahú Ukrajinu. Nezvyknime si na vojnu, nepodvoľme sa jej ako nevyhnutnosti. Prichádzajme na pomoc tým, ktorí trpia, a trvajme na tom, aby sme sa skutočne snažili dosiahnuť mier. Čo sa ešte musí stať, koľko ľudí ešte musí zomrieť, aby konfrontácie ustúpili dialógu pre dobro ľudí, národov a ľudstva? Jediným východiskom je mier a jedinou cestou k nemu je dialóg.

So znepokojením som sa dozvedel, že v týchto hodinách sa rozhoreli nové ohniská napätia v kaukazskom regióne. Modlime sa aj naďalej, aby aj na týchto územiach zvíťazilo nad spormi pokojné vzájomné stretnutie a svornosť. Aby sa svet naučil budovať mier, a to aj obmedzením pretekov v zbrojení a premenou obrovských vojnových výdavkov na konkrétnu podporu obyvateľstva. Vďaka všetkým, ktorí v to veria, vďaka vám a všetkým, ktorí sú poslami mieru a jednoty!“

Pápež František prichádza na svätú omšu v areáli výstaviska EXPO v kazašskej metropole Nur-Sultane v stredu 14. septembra 2022. FOTO TASR/AP

Svätý Otec v homílii reagoval na liturgické čítania, ktoré zazneli v ruštine. Zameral sa na obraz hada, ktorý spôsobuje smrť izraelskému ľudu reptajúcemu na púšti proti Pánovi, no zároveň na zachraňujúci symbol medeného hada, ktorého na Boží príkaz vyhotovil Mojžiš (Nm 21,4-6).

„Izraeliti pochybujú o Bohu, nedôverujú mu, reptajú, búria sa proti tomu, ktorý im dal život, a tak idú na smrť. To je to, kam vedie nedôvera srdca!“, povedal Svätý Otec na margo prvého obrazu - jedovatého hada. Veriacich vyzval bližšie sa pozrieť na momenty, keď u nás zlyhala dôvera - v Pána a medzi nami navzájom.

„Koľkokrát sme skľúčení a netrpezliví vyprahli na našich púšťach a stratili sme cieľ cesty z dohľadu! Aj v tejto veľkej krajine je púšť, ktorá hoci ponúka nádhernú scenériu, hovorí nám o tej únave, o tej vyprahnutosti, ktorú niekedy nosíme v srdci. Sú to chvíle únavy a skúšok, v ktorých už nemáme silu pozerať sa hore, pozerať sa k Bohu; sú to situácie osobného, cirkevného a spoločenského života, v ktorých nás štípe had nedôvery, ktorý do nás vpúšťa jedy sklamania a znechutenia, pesimizmu a rezignácie, uzatvára nás do nášho ega, uháša nadšenie.“

Svätý Otec vyzval veriacich v Kazachstane, zemi niekdajších gulagov, nezabúdať na bolesti minulosti, aby sme neustávali v budovaní dobra. Pripomenul, že mier si treba vydobývať každý deň, rovnako ako aj spolužitie rozličných etník a náboženských tradícií.

Z Kristovho kríža sa učíme láske a nie nenávisti, jeho roztiahnuté ruky nám ukazujú bratstvo, ktoré sme povolaní žiť, zdôraznil pápež. Nech v nás nie je nijaký jed smrti, vyzval veriacich Svätý Otec:

„Áno, pretože na dreve kríža Kristus odňal jed hadovi zla a byť kresťanmi znamená žiť bez jedu: nehrýzť sa navzájom, nereptať, neobviňovať, neohovárať, nepretriasať zlé činy, neznečisťovať svet hriechom a nedôverou, ktoré pochádzajú od Zlého. Bratia a sestry, sme znovuzrodení z otvoreného Ježišovho boku na kríži: nech v nás nie je nijaký jed smrti (porov. Múd 1,14). Modlime sa naopak, aby sme sa Božou milosťou stávali čoraz viac kresťanmi: radostnými svedkami nového života, lásky a pokoja.“

Celý text homílie pápeža Františka nájdete TU.

Inzercia

Účastníci kongresu náboženstiev počúvajú prejav pápeža Františka. Foto: TASR/AP

Náboženstvá nie sú problémom, ale súčasťou riešenia

V stredu dopoludnia pápež František v Paláci nezávislosti v kazašskom hlavnom meste Astana predniesol príhovor pri otvorení VII. kongresu predstaviteľov svetových a tradičných náboženstiev. 

„Svet od nás očakáva príklad bdelých duší a jasných myslí, očakáva autentickú nábožnosť. Nadišla hodina, aby sme sa prebudili z toho fundamentalizmu, ktorý znečisťuje a rozožiera každé krédo, nadišla hodina, aby sme srdce urobili čistým a súcitným,“ apeloval pápež František a vyzval odmietnuť aj názory, ktoré „príliš dlho tu i inde vštepovali podozrenie a pohŕdanie voči náboženstvu, akoby bolo destabilizujúcim faktorom modernej spoločnosti“.

„V skutočnosti náboženstvá nie sú problémom, ale súčasťou riešenia pre harmonickejšie spolužitie. Hľadanie transcendencie a posvätnej hodnoty bratstva môže totiž inšpirovať a osvietiť rozhodnutia, ktoré treba urobiť v kontexte geopolitických, sociálnych, ekonomických, ekologických, ale v podstate aj duchovných kríz, ktoré prechádzajú mnohými dnešnými inštitúciami, dokonca aj demokraciami, a ohrozujú bezpečnosť a svornosť medzi národmi. A preto potrebujeme náboženstvo, aby odpovedalo na túžbu sveta po pokoji a túžbu po nekonečne, ktorá prebýva v srdci každého človeka,“ pokračoval v príhovore Svätý Otec.

Vyzval tiež k podpore náboženskej slobody, ktorá je základným a neodňateľným právom: „Musí podporovať všade a nemôže sa obmedzovať len na slobodu kultu. V skutočnosti je právom každého človeka verejne svedčiť o svojom kréde: ponúknuť ho bez toho, aby ho vnucoval. Je to dobrá prax ohlasovania, odlišná od prozelytizmu a indoktrinácie, od ktorých si má každý držať dištanc.“ 

Pápež František uprostred ďalších náboženských predstaviteľov. Foto: TASR/AP

V druhej časti príhovoru sa pápež venoval analýze štyroch najväčších výziev, pred ktorými stojí dnešná spoločnosť: pandémia, mier, bratstvo a starostlivosť o spoločný domov.

Po skončení otváracieho ceremoniálu sa Svätý Otec súkromne stretol s niektorými náboženskými lídrami. Pôvodne mal byť medzi nimi aj patriarcha Ruskej pravoslávnej cirkvi Kirill, ktorý však napokon svoju účasť odriekol. Zastupuje ho vedúci Oddelenia pre zahraničné vzťahy Moskovského patriarchátu metropolita Antonij (Sevriuk).

Pápež ocenil demokratizačné procesy v krajine 

Svätého Otca na letisku v hlavnom meste pred nastúpenou čestnou hliadkou privítal prezident krajiny Kassym-Žomart Tokajev. 

Pápež sa potom presunul do Prezidentského paláca na privítaciu ceremóniu a zdvorilostnú návštevu u prezidenta krajiny. 

Nasledovalo stretnutie s verejnými predstaviteľmi, občianskou spoločnosťou a diplomatickým zborom v koncertnej sieni „Kazachstan“, kde pápež predniesol prvý príhovor na pôde tejto krajiny.

„Približne stopäťdesiat etnických skupín a viac ako osemdesiat jazykov, ktoré sú v krajine prítomné, s ich rozmanitou históriou, kultúrnymi a náboženskými tradíciami, tvorí mimoriadnu symfóniu a robí z Kazachstanu jedinečné multietnické, multikultúrne a multináboženské laboratórium, ktoré odhaľuje jeho zvláštne poslanie – byť krajinou stretnutia,“ povedal Svätý Otec a zdôraznil, že „náboženská sloboda predstavuje najlepší základ občianskeho spolužitia“.

Prezident Kassym-Žomart Tokajev privítal pápeža Františka v prezidentskom paláci. Foto: TASR/AP

Ocenil tiež reformné procesy, ktorým predchádzali januárové nepokoje v krajine: „Viem, že sa rozbehol, najmä v posledných mesiacoch, proces demokratizácie zameraný na posilnenie právomocí parlamentu a miestnych orgánov a vo všeobecnosti na väčšie rozdelenie moci. Ide tu o záslužnú a náročnú cestu, určite nie krátku, ktorá si vyžaduje pokračovať smerom k cieľu bez obzerania sa späť. Dôvera v tých, ktorí vládnu, totiž vzrastá, keď sľuby nezostávajú účelovými, ale skutočne sa plnia.“

Zaujímavosťou je, že práve v čase pápežovej návštevy bolo oznámené, že názov hlavného mesta Nur-Sultan – na počesť bývalého vládcu Nursultana Nazarbajeva – sa vracia k pôvodnému názvu Astana.   

V závere príhovoru ešte František pripomenul, že kým Ján Pavol II. prišiel do Kazachstanu „zasiať nádej bezprostredne po tragických útokoch v roku 2001, ja sem prichádzam uprostred šialenej a tragickej vojny, spustenej inváziou na Ukrajinu, zatiaľ čo sú naše časy vystavené ďalším konfliktom a hrozbám“.

Pápež novinárom: Som pripravený ísť do Číny

Svätý Otec počas šesťhodinovej cesty zaslal pozdravné telegramy hlavám štátov, ponad ktorých územie prelietal: Chorvátsko, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Čierna Hora, Bulharsko, Turecko, Gruzínsko a Azerbajdžan. Ako zvyčajne na palube krátko pozdravil každého z takmer 80 prítomných novinárov, prechádzajúc popri nich i napriek bolesti v kolene.

Pápež prisľúbil novinárom, že na ich otázky bude odpovedať počas spiatočného letu. Už teraz však stručne zareagoval na otázku korešpondenta denníka La Croix vo veci možného stretnutia s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom v najbližších dňoch. Ázijský líder je na štátnej návšteve Kazachstanu a Uzbekistanu a zajtra, v stredu 14. septembra, sa v Nur-Sultane stretne s prezidentom Tokajevom.

Pápež František francúzskemu novinárovi vysvetlil, že nemá žiadne správy o ceste prezidenta Si Ťin-pchinga, ale zopakoval, že je vždy pripravený ísť do Číny.

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami

Americký pravoslávny arcibiskup Elpidophoros (Lambriniadis) vyzval na stiahnutie všetkých tureckých jednotiek zo severnej časti Cypru. „Nikdy neprestaneme v našom boji, kým nedosiahneme náš spravodlivý cieľ, ktorým nie je nič iné ako oslobodenie nášho Cypru a existencia zjednoteného a prosperujúceho Cypru,“ povedal jeden z najvýznamnejších duchovných Konštantínopolského ekumenického patriarchátu. (kathpress)

29. september 2022, 19:07

„Vojna nerieši problémy medzi národmi,“ napísali ruskí katolícki biskupi po ohlásení mobilizácie v krajine. Biskupi vo svojom apele napísali, že „ostrá konfrontácia na Ukrajine sa premenila na vojenský konflikt, ktorý si vyžiadal tisíce obetí, podkopáva dôveru a jednotu medzi štátmi a národmi a ohrozuje existenciu celého sveta“. Biskupský dokument podpísaný moskovským arcibiskupom Paolom Pezziegom končí výzvou pre ruských katolíkov na modlitbu a pôst. (nedziela.pl/ekai)

29. september 2022, 15:39

Slovenský gréckokatolícky kňaz Peter Fuča sa stal protosynklom (generálnym vikárom) Gréckeho apoštolského exarchátu. Slovenský kňaz zložil za prítomnosti biskupa Manuela Nina a kňazov slúžiacich v exarcháte prísahu. Slovák pôsobí v Grécku od roku 2017, keď ho biskup vymenoval aj za ekonóma exarchátu. Do novej funkcie bol vymenovaný po tom, ako jeho predchodca protosynkel Stefan Maragos odišiel do večnosti 4. septembra tohto roka.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.