Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kostoly Slovenska Svet kresťanstva
29. október 2022

Kostoly Slovenska

Fenomenálny architekt Harminc a jeho tri desiatky výnimočných chrámov

Prvou sakrálnou stavbou, ktorú Harminc navrhol na území Slovenska, bol evanjelický kostol v Pribyline (1902). Posledný z nich – v bratislavskej mestskej časti Lamač – bol posvätený v roku 1951.

Fenomenálny architekt Harminc a jeho tri desiatky výnimočných chrámov

Nový evanjelický kostol v Bratislave a evanjelický kostol v obci Pribylina. Foto: Zdenko Dzurjanin

V rodine našich kostolov je jedna podskupina, ktorá vďačí za svoju architektonickú a estetickú výnimočnosť slovenskému architektovi Michalovi Milanovi Harmincovi. Naprojektoval v rôznych častiach Slovenska takmer tri desiatky rímskokatolíckych a evanjelických kostolov.

Narodil sa v roku 1869 slovenským rodičom (otec bol tesársky majster) v obci Kulpín v srbskej Vojvodine. V sedemnástich rokoch odišiel do Budapešti a nemal ani tridsať, keď si založil vlastnú projekčnú a stavebnú kanceláriu.

V roku 1916 sa aj s rodinou usadil na Slovensku, najprv v Liptovskom Svätom Mikuláši a Novom Smokovci a od roku 1922 žil a tvoril v Bratislave. Patril k najvýznamnejším slovenským architektom. Pracoval ešte ako 80-ročný, zomrel 5. júla 1964 v Bratislave vo veku 94 rokov. Pochovaný je na cintoríne Slávičie údolie.

V anotácii knižnej publikácie historikov architektúry Jany Pohaničovej a Matúša Dullu Michal Milan Harminc – architekt dvoch storočí (2014) sa o ňom píše:

„Pragmatický eklektik, šikovný staviteľ i podnikateľ s nesmierne širokou štýlovou a typologickou škálou tvorby. V jeho tvorbe nachádzame dedičstvo historických slohov aj podnety moderny a funkcionalizmu. Impozantných takmer tristo realizovaných stavieb na území bývalého Rakúsko-Uhorska a neskôr na pôde jeho nástupníckych štátov – v Maďarsku, Srbsku, Rumunsku, na Ukrajine, ale najmä na Slovensku ho zaradilo k najproduktívnejším architektom nielen u nás, ale aj v širšom stredoeurópskom priestore.“

Prvou sakrálnou stavbou, ktorú Harminc navrhol na území Slovenska, bol evanjelický kostol v Pribyline (1902). K najznámejším stavbám, ktoré projektoval v hlavnom meste Slovenska Bratislave, patria budovy Slovenského národného múzea, Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, Hotel Carlton a Dom Slovenskej ligy s pasážou spájajúcou Grösslingovú a Dunajskú ulicu (tu aj býval).

Z mimobratislavských stavieb treba vyzdvihnúť napríklad Sanatórium Royal Palace v Novom Smokovci a dve budovy Slovenského národného múzea v Martine.

Kostoly naprojektované M. M. Harmincom boli postavené v prvej polovici 20. storočia. Posledný z nich – v bratislavskej mestskej časti Lamač – bol posvätený v roku 1951.

Medzi najznámejšie patrí Kostol Ružencovej Panny Márie v Černovej (mestská časť Ružomberka), pri ktorého posviacke sa v roku 1907 udiala známa černovská tragédia, Nový evanjelický kostol v Bratislave, evanjelický kostol v Žiline a Kostol svätých Cyrila a Metoda v Terchovej.

Inzercia

Rímskokatolícky Kostol sv. Cyrila a Metoda v Terchovej. Foto: Zdenko Dzurjanin

Harminc podľa našich zistení naprojektoval na území Slovenska týchto 27 kostolov:

Evanjelické (9): Nový evanjelický kostol v Bratislave, Veľký Grob, Prietrž, Liptovská Porúbka, Pribylina, Východná, Žilina, Pliešovce, České Brezovo.

Katolícke (18): Báhoň (Kostol svätého Františka z Assisi), Bratislava-Lamač (Kostol sv. Margity Antiochijskej), Hlohovec-Šulekovo (Kostol Krista Kráľa), Vlčkovce (Kostol svätej Terézie z Lisieux), Veľké Držkovce (Kostol svätých Cyrila a Metoda), Bolešov (Kostol svätého Ondreja apoštola), Trenčín-Kubrá (Kostol svätého Jána Nepomuckého), Hronské Kľačany (Kostol Božského Srdca Ježišovho), Urmince (Kostol svätého Michala archanjela), Chlebnice (Kostol Nanebovzatia Panny Márie), Babín (Kostol Ducha Svätého), Novoť (Kostol Narodenia Panny Márie), Lisková (Kostol Premenenia Pána), Ružomberok-Černová (Kostol Ružencovej Panny Márie), Zuberec (Kostol svätého Vendelína), Rabča (Kostol Navštívenia Panny Márie), Terchová (Kostol svätých Cyrila a Metoda), Košice-Krásna nad Hornádom (Kostol svätých Cyrila a Metoda).

Okrem toho sa podieľal na rekonštrukciách, prestavbách a dotvorení interiérov viacerých slovenských kostolov.

Fotografie a stručné opisy všetkých menovaných kostolov si záujemca môže vyhľadať na našej webovej stránke www.kostolyslovenska.sk.

V seriáli Kostoly Slovenska ste si už mohli prečítať: 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.