Ukončenie diecéznej fázy blahorečenia Igina Giordaniho

Dnes popoludní bude v talianskom Rocca di Papa ukončená diecézna fáza beatifikačného procesu novinára a politika Igina Giordaniho.

Slávnostný obrad sa uskutoční v Medzinárodnom centre Hnutia fokoláre v Rocca di Papa, neďaleko Ríma, kde sa nachádzajú Giordaniho telesné pozostatky. Slávnosti bude predsedať biskup diecézy Frascati Raffaello Martinelli, príhovor prednesie aj prezidentka Hnutia fokoláre Maria Voce. Beatifikačné spisy, ktoré majú okolo 2500 strán, budú následne postúpené vatikánskej Kongregácii pre kauzy svätých.

Teológovia počas piatich rokoch práce na diecéznej úrovni preskúmali 98 kníh, viac ako 4000 článkov a historických spisov a vyše 60 000 strán iných dokumentov. Okrem toho je k dispozícii dokumentácia vyše 50 milostí získaných na príhovor Igina Giordanho. Z nich postulátor procesu vyberie prípad, ktorý bude predložený na posúdenie ako zázrak.

Igino Giordani sa narodil v roku 1894 v meste Tivoli neďaleko Ríma. V roku 1945 ho taliansky katolícky politik Alcide de Gasperi, jeden z otcov zjednotenej Európy presvedčil, aby kandidoval do parlamentu. „Alebo sa Európa zjednotí, alebo Európa zahynie,“ napísal Giordani v 50-tych rokoch, keď sa stal členom prvej Rady Európy. V roku 1948 sa stretol s Chiarou Lubich, zakladateľkou Hnutia fokoláre a stal sa jej blízkym spolupracovníkom. „Giordani prináša svoj príspevok pri rozširovaní charizmy jednoty hlavne vo svete rodiny, ekumenizmu, politiky a v rôznych prostrediach spoločnosti. A to v takej miere, že Chiara ho pokladá za spoluzakladateľa Hnutia fokoláre,“ píše sa v oficiálnom tlačovom komuniké hnutia. Svojimi názormi na postavenie laikov v Cirkvi a ekumenizmus o niekoľko rokov predbehol II. vatikánsky koncil. Zomrel v Rocca di Papa v roku 1980.

Slávnostné ukončenie diecéznej fázy procesu možno sledovať dnes od 16.30 v priamom prenose na oficiálnom webe Hnutia fokoláre www.focolare.org alebo na stráne www.iginogiordani.info

Zdroj: iginogiordani.info

Foto:
ciudadnueva.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo