Pripomenuli si 100. výročie narodenia zakladateľky Hnutia fokoláre

Koncom minulého roka bola ukončená diecézna fáza procesu blahorečenia Chiary Lubichovej.

V stredu uplynulo 100 rokov od narodenia zakladateľky Hnutia fokoláre Chiary Lubichovej. Členovia a sympatizanti hnutia na Slovensku si okrúhle výročie pripomenuli ďakovnými omšami na rôznych miestach vrátane Katedrály sv. Martina v Bratislave.

Hlavným celebrantom bol žilinský biskup Tomáš Galis, koncelebrantmi trnavský arcibiskup Ján Orosch, bratislavský eparcha Peter Rusnák a bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko. Ten vo svojej homílii poukázal na základné prvky spirituality Hnutia fokoláre, ktorými sú jednota a úcta k ukrižovanému a opustenému Ježišovi.

„Dnešný deň pre nás nepredstavuje zvláštny pamätný akt, pretože nám ani tak nejde o prestíž hnutia či o prestíž Chiary, je to skôr impulz pre ešte radikálnejšie prežívanie tejto kolektívnej spirituality a kolektívnej svätosti, ktorú si Chiara priala a ktorá je založená na živote podľa Slova,“ povedal spoluprezident Hnutia fokoláre Jesús Morán.

Chiara Lubichová, krstným menom Silvia, sa narodila 22. januára 1920 v severotalianskom meste Trident. Siedmeho decembra 1943 sa na rannej omši zasvätila Bohu, zaviazala sa dodržiavať evanjeliové rady chudoby, čistoty a poslušnosti.

Keď na konci vojny spojenecké vojská začali bombardovať mesto, rozhodla sa v ňom zostať. So svojimi priateľkami pomáhala roznášať šaty a potraviny, v protileteckom kryte si spolu čítali Bibliu. „Na organizačné otázky sme nemysleli. Išli sme vpred. Keď počet mojich prvých spoločníčok vzrástol a nevošli sme sa do jedného domu, hľadal sa ďalší a tak to išlo ďalej,“ spomínala neskôr na začiatky hnutia.  

Zlom vo vývoji hnutia nastal v roku 1948, kedy sa Chiara Lubichová stretla s Iginom Giordanim, novinárom, spisovateľom a poslancom talianskeho parlamentu, ktorý úzko spolupracoval s prvým povojnovým predsedom vlády a jedným z otcov európskeho spoločenstva Alcide De Gasperim. Spolu s ďalšími dvanástimi poslancami začali uplatňovať myšlienky jednoty a bratstva v politike.

Najvýraznejšie sa hnutie presadilo v oblasti ekumenického a medzináboženského dialógu. Ten v Hnutí fokoláre chápu v piatich dimenziách: dialóg vo vnútri katolíckej cirkvi, ekumenický dialóg, medzináboženský dialóg, dialóg s osobami iného presvedčenia a dialóg so súčasnou kultúrou.

Chiara Lubichová zomrela 14. marca 2008 vo veku 88 rokov. V novembri 2019 sa skončila diecézna fáza procesu jej blahorečenia, ktorá bude pokračovať vatikánskou fázou.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo