Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
23. január 2020

Pripomenuli si 100. výročie narodenia zakladateľky Hnutia fokoláre

Koncom minulého roka bola ukončená diecézna fáza procesu blahorečenia Chiary Lubichovej.

Pripomenuli si 100. výročie narodenia zakladateľky Hnutia fokoláre

Foto – TK KBS/Erika Litváková

V stredu uplynulo 100 rokov od narodenia zakladateľky Hnutia fokoláre Chiary Lubichovej. Členovia a sympatizanti hnutia na Slovensku si okrúhle výročie pripomenuli ďakovnými omšami na rôznych miestach vrátane Katedrály sv. Martina v Bratislave.

Hlavným celebrantom bol žilinský biskup Tomáš Galis, koncelebrantmi trnavský arcibiskup Ján Orosch, bratislavský eparcha Peter Rusnák a bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko. Ten vo svojej homílii poukázal na základné prvky spirituality Hnutia fokoláre, ktorými sú jednota a úcta k ukrižovanému a opustenému Ježišovi.

„Dnešný deň pre nás nepredstavuje zvláštny pamätný akt, pretože nám ani tak nejde o prestíž hnutia či o prestíž Chiary, je to skôr impulz pre ešte radikálnejšie prežívanie tejto kolektívnej spirituality a kolektívnej svätosti, ktorú si Chiara priala a ktorá je založená na živote podľa Slova,“ povedal spoluprezident Hnutia fokoláre Jesús Morán.

Chiara Lubichová, krstným menom Silvia, sa narodila 22. januára 1920 v severotalianskom meste Trident. Siedmeho decembra 1943 sa na rannej omši zasvätila Bohu, zaviazala sa dodržiavať evanjeliové rady chudoby, čistoty a poslušnosti.

Inzercia

Keď na konci vojny spojenecké vojská začali bombardovať mesto, rozhodla sa v ňom zostať. So svojimi priateľkami pomáhala roznášať šaty a potraviny, v protileteckom kryte si spolu čítali Bibliu. „Na organizačné otázky sme nemysleli. Išli sme vpred. Keď počet mojich prvých spoločníčok vzrástol a nevošli sme sa do jedného domu, hľadal sa ďalší a tak to išlo ďalej,“ spomínala neskôr na začiatky hnutia.  

Zlom vo vývoji hnutia nastal v roku 1948, kedy sa Chiara Lubichová stretla s Iginom Giordanim, novinárom, spisovateľom a poslancom talianskeho parlamentu, ktorý úzko spolupracoval s prvým povojnovým predsedom vlády a jedným z otcov európskeho spoločenstva Alcide De Gasperim. Spolu s ďalšími dvanástimi poslancami začali uplatňovať myšlienky jednoty a bratstva v politike.

Najvýraznejšie sa hnutie presadilo v oblasti ekumenického a medzináboženského dialógu. Ten v Hnutí fokoláre chápu v piatich dimenziách: dialóg vo vnútri katolíckej cirkvi, ekumenický dialóg, medzináboženský dialóg, dialóg s osobami iného presvedčenia a dialóg so súčasnou kultúrou.

Chiara Lubichová zomrela 14. marca 2008 vo veku 88 rokov. V novembri 2019 sa skončila diecézna fáza procesu jej blahorečenia, ktorá bude pokračovať vatikánskou fázou.

Odporúčame