Výročie smrti Chiary Lubichovej

Dnes si pripomíname prvé výročie smrti zakladateľky Hnutia fokoláre Chiary Lubichovej. Spomienkové slávnosti sa konajú v Ríme, Istanbule, New Yorku, Bangkoku aj Bratislave.

Dopoludnia v rímskej bazilike Santa Maria Maggiore kardinál Paul Poupard slúžil slávnostnú omšu, po ktorej sa v centre hnutia, v obci Castel Gandolfo, neďaleko Ríma, konalo stretnutie „S Chiarou – Dialóg, ktorý pokračuje“. Prostredníctvom telemostu sa ho zúčastnil aj krakovský arcibiskup, kardinál Stanislaw Dziwisz, bývalý tajomník pápeža Jána Pavla II., ktorý rozprával o vzťahu týchto dvoch veľkých osobností katolíckeho sveta. Prítomní boli aj predstavitelia viacerých kresťanských cirkví a svetových náboženstiev, ktorí boli svedkami úsilia o jednotu ľudstva, ktorým sa Ch. Lubichová vyznačovala.

V nedeľu popoludní bude na Ch. Lubichovú spomínať aj ekumenický patriarcha Konštantínopolu, Bartolomej I. Vzťahy medzi patriarchátom a zakladateľkou hnutia boli naviazané už pred 40 rokmi. S vtedajším patriarchom Atenagorasom sa Lubichová stretla osemkrát a ich neformálny dialóg prispel k zlepšeniu vzťahov medzi Katolíckou a Pravoslávnou cirkvou. V závere II. vatikánskeho koncilu v roku 1965 pápež Pavol VI. a patriarcha Atenagoras vzájomne stiahli exkomunikáciu, ktorá obe cirkvi rozdeľovala takmer tisíc rokov. Bartolomej I. sa s Ch. Lubichovou osobne stretol krátko pred jej smrťou na poliklinike Gemelli, kde bola vo februári a marci minulého roku hospitalizovaná.

Výrazný ekumenický rozmer budú mať spomienkové slávnosti v Hannoveri, ktorých sa zúčastní luteránsky biskup Christian Krause, momentálne predseda Svetovej luteránskej federácie. Na stretnutí v Bangoku bude zasa prítomná početná delegácia budhistických mníchov. Ďalšie akcie sa konajú v New Yorku, v Los Angeles, v Mníchove, Bologni, Lubline, Manile, v Brazílii, Indonézii, Malajzii, na Malte a na Kube a v ďalších mestách a štátoch.

Medzi nimi nechýbala ani Bratislava. V sobotu popoludní sa v Kostole Sedembolestnej Panny Márie v Petržalke slúžila svätá omša. Program pokračoval v kongresovej sále Nemocnice sv. Cyrila a Metoda. V rámci neho sa konal telemost, vďaka ktorému mohli účastníci stretnutia sledovať časť programu v Ríme. Slovenskí fokolaríni si výročie smrti svojej zakladateľky pripomenuli aj špeciálnou prílohou v dvojmesačníku Nové mesto. Chiara „z evanjelia prevzala metódu, ako odpovedať na Božiu lásku k blížnemu podľa Ježišovho príkladu, či že až do obetovania vlastného života za druhých a takto zakúsiť vzkriesenie. Takáto skúsenosť môže vyzerať a aj je mimoriadna, veď je spätá so založením nového diela v Cirkvi – Hnutia fokoláre, pričom je to i štartovacia dráha prístupná pre všetkých,“ napísal v editoriáli spomienkového čísla Tanino Minuta.

Zdroje: L´Osservatore romano, Katolícke noviny (11/2009), Nové mesto (3-4/2009)

Foto: www.focolare.org

Prečítajte si aj môj článok o živote a diele Chiary Lubichovej, ktorý vyšiel tesne po jej smrti v týždenníku .týždeň (13/2008).

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo