REPORTÁŽ: Pápež v Brne prebúdzal nádej

Ranný rýchlik z Bohumína do Plzne zastavuje netradične na stanici Brno – Šlapanice. Vystupuje z neho dav, ktorý sa pomalým tempom hýbe na neďaleké letisko Tuřany. „Vidíš koniec tej štrúdle?“ Dvaja moravskí pútnici sa zahľadia na začiatok niekoľkokilometrového hada. Na druhom konci poľa, ktoré brázdi jazdecká polícia vidieť masívne, vo vychádzajúcom slnku sa belejúce pódium. Mladé katolíčky v oranžových vestách rozdávajú mládežnícky časopis Milujte sa!, protestantskí aktivisti evanjelizačnú knihu pastora Wilhelma Buscha.

„Benedikte ty jsi borec, ateismu ledoborec!“ Nacvičujú moderátori jeden z možných sloganov. Niekoľkohodinové čakanie na príchod Benedikta XVI. spestruje obľúbený moravský súbor Hradišťan. Strieda české, moravské, poľské aj rakúske mariánske piesne. Keď zaznie jeden z tradičných slovenských mariánskych songov, do povetria vyletia slovenské vlajky a letiskom sa ozýva spev slovenských pútnikov. Tých je tu údajne vyše 10 000. Množstvo slovenských dvojkrížov na zástavách, tričkách či šiltovkách a všade sa ozývajúca slovenčina budia dojem slovenskej národnej púte.

Tri staršie panie pricestovali z Martina. Profesionálne pútničky. Na hlave šiltovka s názvom rodného mesta, čierne tričko s nápisom „Hovoríme po slovensky“ je doplnené slovenskou mapou posiatou írečitými výrazmi ako bača, žinčica či oštiepok, v jednej ruke vatikánska vlajka, v druhej fotoaparát, na krku ďalekohľad. „Môžete tou vlajkou mávať vyššie alebo nižšie, my tu za vami nič nevidíme,“ pristupuje k ním nespokojná pútnička. To už v uličkách medzi sektormi brázdi papamobil s Benediktom XVI. Ľudia sa tlačia, chcú vidieť čo najviac. Pápež ich zdraví zdvihnutou rukou, usmieva sa, typicky nadvihuje obočie. Mladá stredoškoláčka je plná dojmov. „Wau, bolo to také super, on išiel tak blízko,“ kričí do telefónu.

„Prosíme veriacich, aby počas svätej omše nemávali transparentmi ani vlajkami, netlieskali, nekričali slogany, ale plne sa sústredili na liturgické spoločenstvo. Je to prosba Svätého otca,“ hlási moderátor do mikrofónu bezprostredne po začiatku omše. Dav na letisku zrazu stíchne. Zdá sa, že ľudí požiadavka prekvapila. Kto sleduje pontifikát Benedikta XVI. vie, že liturgia je jednou z jeho centrálnych tém. Viacerými liturgickými úpravami aj svojim koncentrovaným postojom počas omší chce Benedikt XVI. navrátiť liturgiu do centra kresťanského života.

„Milí priatelia, sme tu hlavne preto, aby sme načúvali slovu, ktoré nám ukazuje cestu vedúcu k nádeji; ba dokonca načúvame Slovu, ktoré jediné nám môže dať pevnú nádej, pretože je Slovom Božím,“ hovorí pápež vo svojej homílii, v ktorej opäť zdôrazňuje nosné témy svojej cesty do krajiny, kde sa ateizmus stal „štátnym náboženstvom“ (Paul Zulehner): návrat k duchovným koreňom a význam kresťanskej nádeje. „Ako viera v Boha, tak nádej boli totiž v modernej dobe ,premiestnené´, boli odsunuté na rovinu len súkromnú a pozemskú, zatiaľ čo v bežnom a verejnom živote sa presadila viera vo vedecký a ekonomický pokrok.“

To, že technický pokrok nikdy nevyrieši tie najzákladnejšie ľudské potreby, potvrdili aj organizátori brnenskej omše. Veľkoplošných obrazoviek bolo príliš málo a boli veľmi vzdialené, takže ľudia v niektorých sektoroch síce dobre počuli, ale máločo videli. Napriek tomu bola najmasovejšia akcia počas pápežovho pobytu u západných susedov pripravená vynikajúco. Zapotil sa aj pápežov súkromný organizátor, hlavný ceremoniár Piero Marini. Po tradičnej nedeľnej modlitbe Anjel Pána prednášanej po skončení omše musel Benediktovi XVI. pripomenúť, že zabudol na tradičný pozdrav pútnikov v ich rodných jazykoch.

Pôsobivú fotoreportáž z pápežskej omše v Brne nájdete tu.

Foto: navstevapapeze.cz

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo