Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. december 2022, 21:23

Medzi budúcimi novými blahoslavenými je viacpočetná poľská rodina Ulmovcov

Medzi budúcimi novými blahoslavenými je viacpočetná poľská rodina Ulmovcov

Foto: Muzeum Polaków Ratujących Żydów/Facebook

Pápež schválil dekrét potvrdzujúci ich mučeníctvo. Rodinu tvoria rodičia Jozef a Viktória, ich šesť detí i siedme bábätko, ktoré sa nachádzalo v matkinom lone. Nacisti ich v roku 1944 vyvraždili za to, že poskytli útočisko ôsmim Židom.

Svätý Otec prijal prefekta Dikastéria pre kauzy svätých kardinála Marcella Semerara. Cirkev dostane 10 nových blahoslavených a 14 Božím služobníkom boli dekrétmi potvrdené hrdinské cnosti. Pápež František schválil dekrét o zázraku na príhovor uruguajského biskupa Giacinta Veru z 19. storočia.

Pápež schválil i dekrét potvrdzujúci „obetu života“ Božieho služobníka Franza de Castro Holzwartha, laika, ktorý žil v 20. storočí v Brazílii. Po tom, ako sa vzdal myšlienky stať sa kňazom, vedený hlbokou vierou žil svoje poslanie pomáhať väzňom s plným nasadením, pričom zostal v celibáte.

Vo februári 1981, počas násilných nepokojov vo väznici Jacareí, sa ponúkol ako sprostredkovateľ pri vyjednávaní s políciou. Slobodne a dobrovoľne sa vydal vzbúrencom ako náhrada za policajta, ktorého držali ako rukojemníka. Polícia porušila dohodu a začala na väzňov strieľať, pričom do prestrelky bol zahrnutý aj Franz de Castro.

Medzi 14 Božími služobníkmi, ktorým boli uznané hrdinské cnosti, figuruje aj taliansky jezuitský páter Matteo Ricci, jeden z najväčších misionárov Cirkvi, ktorý pôsobil v Číne v druhej polovici 16. storočia a začiatkom 17. storočia. 

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.