Uneseného saleziána chcú vraj na Veľký piatok ukrižovať

Saleziáni mobilizujú svoju komunitu po celom svete a vyzývajú na modlitby za Toma Uzhunnalila, ktorého uniesli v Jemene.

Don Toma uniesli džihádisti 4. marca po útoku v jemenskom meste Aden.

Teraz sa šíria zatiaľ nepotvrdené informácie, že Toma chcú islamisti ukrižovať, a to symbolicky na Veľký piatok. Píše o tom portál AsiaNews.it.Islamskí radikáli zaútočili 4. marca na charitatívny dom pre seniorov, ktorý spravujú rehoľníčky z Kongregácie misionárok lásky Matky Terezy. Útočníci vtedy zavraždili štyri sestričky a ich 12 spolupracovníkov.

Tom Uzhunnalil bol u sestričiek kaplánom. Sestra Sally, ktorá ako jediná vražedný útok prežila, hovorí v svedectve aj o Tomovi: 

„Kňaz v rehoľnom dome počul výkriky a skonzumoval konsekrované hostie. Veľkú hostiu nestihol prijať, a tak vylial olej z lampy pri bohostánku a nechal ju rozpustiť vo vode. Sused videl, ako otca Toma naložili do auta,“ napísala

Po útoku sa o saleziánovi neobjavila žiadna overená správa.

Prečítajte si: 
Aké boli posledné chvíle obetí vražedného útoku v Jemene Zdieľať

Hlavný predstavený saleziánov Ángel Fernández Artime vyzval v krátkom videu saleziánsku rodinu po celom svete, aby sa modlila za záchranu Toma práve na „Zelený štvrtok večer, keď sprevádzame Pána Ježiša v bolesti a samote v Getsemanskej záhrade“. 

K výzve sa pripojil aj slovenský provinciál saleziánov Jozef Ižold. "Prosím, venujme tejto výzve našu pozornosť a zapojme sa do modlitieb. Ďakujem vám, že sa zapojíte," obrátil sa don Ižold podľa oficiálneho stanoviska k slovenským saleziánom.

Tom Uzhunnalil má 56 rokov, pochádza z Indie. Jeho strýko Matteo, ktorý vlani zomrel, bol tiež salezián a práve on založil katolícku misiu v Jemene. Tom pôsobil v Jemene štyri roky.

Výzva hlavného predstaveného saleziánov (slovenské titulky)

Saleziáni sú v arabskej krajine od roku 1987 a venujú sa malej kresťanskej komunite, ktorú tvoria najmä prisťahovalci z Indie, Filipín či Indonézie. 

Práve z Indie pochádzajú údajné správy o tom, že únoscovia plánujú Toma mučiť, zabiť a ukrižovať v piatok 25. marca.

Taliansky časopis Famiglia cristiana píše, že don Tom dostal pred útokom viacero vyhrážok, už v minulosti mu radikáli vypálili kostol. Z piatich saleziánov zostali v krajine dvaja, jeden z nich bol Tom. 

Foto: salesianos.pe

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo