Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
22. marec 2016

Uneseného saleziána chcú vraj na Veľký piatok ukrižovať

Saleziáni mobilizujú svoju komunitu po celom svete a vyzývajú na modlitby za Toma Uzhunnalila, ktorého uniesli v Jemene.

Uneseného saleziána chcú vraj na Veľký piatok ukrižovať

Foto: salesianos.pe

Don Toma uniesli džihádisti 4. marca po útoku v jemenskom meste Aden.

Teraz sa šíria zatiaľ nepotvrdené informácie, že Toma chcú islamisti ukrižovať, a to symbolicky na Veľký piatok. Píše o tom portál AsiaNews.it.Islamskí radikáli zaútočili 4. marca na charitatívny dom pre seniorov, ktorý spravujú rehoľníčky z Kongregácie misionárok lásky Matky Terezy. Útočníci vtedy zavraždili štyri sestričky a ich 12 spolupracovníkov.

Tom Uzhunnalil bol u sestričiek kaplánom. Sestra Sally, ktorá ako jediná vražedný útok prežila, hovorí v svedectve aj o Tomovi: 

„Kňaz v rehoľnom dome počul výkriky a skonzumoval konsekrované hostie. Veľkú hostiu nestihol prijať, a tak vylial olej z lampy pri bohostánku a nechal ju rozpustiť vo vode. Sused videl, ako otca Toma naložili do auta,“ napísala

Po útoku sa o saleziánovi neobjavila žiadna overená správa.

Prečítajte si: 
Aké boli posledné chvíle obetí vražedného útoku v Jemene Zdieľať

Hlavný predstavený saleziánov Ángel Fernández Artime vyzval v krátkom videu saleziánsku rodinu po celom svete, aby sa modlila za záchranu Toma práve na „Zelený štvrtok večer, keď sprevádzame Pána Ježiša v bolesti a samote v Getsemanskej záhrade“. 

K výzve sa pripojil aj slovenský provinciál saleziánov Jozef Ižold. "Prosím, venujme tejto výzve našu pozornosť a zapojme sa do modlitieb. Ďakujem vám, že sa zapojíte," obrátil sa don Ižold podľa oficiálneho stanoviska k slovenským saleziánom.

Tom Uzhunnalil má 56 rokov, pochádza z Indie. Jeho strýko Matteo, ktorý vlani zomrel, bol tiež salezián a práve on založil katolícku misiu v Jemene. Tom pôsobil v Jemene štyri roky.

Výzva hlavného predstaveného saleziánov (slovenské titulky)

Inzercia

Saleziáni sú v arabskej krajine od roku 1987 a venujú sa malej kresťanskej komunite, ktorú tvoria najmä prisťahovalci z Indie, Filipín či Indonézie. 

Práve z Indie pochádzajú údajné správy o tom, že únoscovia plánujú Toma mučiť, zabiť a ukrižovať v piatok 25. marca.

Taliansky časopis Famiglia cristiana píše, že don Tom dostal pred útokom viacero vyhrážok, už v minulosti mu radikáli vypálili kostol. Z piatich saleziánov zostali v krajine dvaja, jeden z nich bol Tom. 

Foto: salesianos.pe

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.