Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. január 2023, 19:13

Cirkev v Amerike

Katolicizmus dominuje v 36 štátoch USA, rastie najmä na juhu a západe

Katolicizmus dominuje v 36 štátoch USA, rastie najmä na juhu a západe

Ilustračné foto: AP/Vasha Hunt

Katolíci tvoria takmer pätinu populácie krajiny.

Katolicizmus je najväčšou náboženskou denomináciou v 36 štátoch USA, pričom katolícka populácia v Spojených štátoch vzrástla za posledných desať rokov o približne dva milióny ľudí.

Veľká časť tohto rastu sa sústredila na juhu – dnes má juh viac katolíkov ako ktorýkoľvek iný región. Pred 50 rokmi žilo 71 percent amerických katolíkov na severovýchode a stredozápade, kým v roku 2020 ich tam bolo 45 percent.

Vyplýva to z prieskumu Asociácie štatistikov amerických náboženských orgánov.

Posledný prieskum podľa Catholic News Agency uvádza, že v USA žije 61,9 milióna katolíkov, čo tvorí asi 18,7 percenta populácie.

Zatiaľ čo protestanti kolektívne prevyšujú počet katolíkov v USA, v prieskume vystupujú ako rôzne denominačné skupiny. Podľa tejto kategorizácie sú preto katolíci najväčšou náboženskou skupinou v USA.

Na úrovni štátov sú katolíci najrozšírenejší hlavne v Novom Mexiku a v Texase pozdĺž rieky Rio Grande.

Čítajte tiež

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Katolícke humanitárne organizácie pomáhajú v Turecku a Sýrii odstraňovať následky zemetrasenia. Biskup Paolo Bizzeti zodpovedný za východné Turecko uviedol, že cirkev otváva kostoly a ďalšie budovy a poskytuje ich ako núdzové prístrešky pre preživšie obete zemetrasenia. Bizzeti nachádzajúci sa v Taliansku chcel do Turecka okamžite priletieť, no po otrasoch zostala poškodená aj pristávacia dráha na hlavnom letisku Hatay. Zničená zostala aj katolícka katedrála v meste İskenderun. (kathpress)

pred 5 hodinami

Po návrate zo šesťdňovej apoštolskej cesty v Afrike sa pápež František tradične poďakoval v Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme. Z Južného Sudánu priletel Svätý Otec na rímske letisko Fiumicino v nedeľu krátko pred 17. hod.

pred 17 hodinami
05. február 2023, 15:03

Nedeľnou svätou omšou v Mauzóleu Johna Garanga v juhosudánskom hlavnom meste Džuba vyvrcholila šesťdňová návšteva pápeža Františka v Konžskej demokratickej republike a Južnom Sudáne. „Keď vás prepadne pokušenie cítiť sa nedostatočne, skúste sa pozrieť na soľ a jej drobné zrnká: je to malá prísada a po položení na tanier sa stratí, rozplynie sa, ale práve tak dodá chuť celému obsahu,“ povedal pápež v homílii pred 70-tisíc veriacimi. Návrat do Ríma je naplánovaný na 17.30 hod. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.