Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. január 2023, 19:13

Cirkev v Amerike

Katolicizmus dominuje v 36 štátoch USA, rastie najmä na juhu a západe

Katolicizmus dominuje v 36 štátoch USA, rastie najmä na juhu a západe

Ilustračné foto: AP/Vasha Hunt

Katolíci tvoria takmer pätinu populácie krajiny.

Katolicizmus je najväčšou náboženskou denomináciou v 36 štátoch USA, pričom katolícka populácia v Spojených štátoch vzrástla za posledných desať rokov o približne dva milióny ľudí.

Veľká časť tohto rastu sa sústredila na juhu – dnes má juh viac katolíkov ako ktorýkoľvek iný región. Pred 50 rokmi žilo 71 percent amerických katolíkov na severovýchode a stredozápade, kým v roku 2020 ich tam bolo 45 percent.

Vyplýva to z prieskumu Asociácie štatistikov amerických náboženských orgánov.

Posledný prieskum podľa Catholic News Agency uvádza, že v USA žije 61,9 milióna katolíkov, čo tvorí asi 18,7 percenta populácie.

Zatiaľ čo protestanti kolektívne prevyšujú počet katolíkov v USA, v prieskume vystupujú ako rôzne denominačné skupiny. Podľa tejto kategorizácie sú preto katolíci najväčšou náboženskou skupinou v USA.

Na úrovni štátov sú katolíci najrozšírenejší hlavne v Novom Mexiku a v Texase pozdĺž rieky Rio Grande.

Čítajte tiež

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Rakúsky eisenstadtský biskup Ägidius Zsifkovics pred eurovoľbami varoval Európanov, aby nenechali Úniu napospas populistom. Podľa neho treba zmobilizovať všetky „rozumné centristické sily“ a budovať Európu spoločne. Upozornil tiež na prehnanú demarkáciu a odsúdil xenofóbiu podľa hesla „my prví“. Nezdravá kritika EÚ podľa biskupa chorvátskeho pôvodu neprinesie žiadne riešenia, naopak, bude iba znamenať návrat do minulosti. (kathpress)

pred 4 hodinami

Športoví fanúšikovia v Pobreží Slonoviny pripisujú národné športové úspechy Božej priazni. Miestni obyvatelia sú podľa agentúry AP presvedčení, že „Boh je na ich strane“. Futbalisti Pobrežia Slonoviny napríklad vo februári prekvapivo vyhrali Africký pohár národov. Na fotografii muž modliaci sa ruženec po úspechu. (ap/sunday alamba)

pred 5 hodinami

Pozývame na diskusný Večer s Postojom, ktorý sa uskutoční v stredu 21. februára o 18.30 hod. v divadle Teatro Colorato v Bratislave. Témou diskusie je: Kto môže dostať v cirkvi požehnanie? S našimi hosťami budeme spoločne hľadať odpovede na aktuálne otázky:

  • Mali by sme vatikánsky dokument Fiducia supplicans prijať alebo hodiť do koša?
  • Zareagovala na tému požehnávania iregulárnych párov cirkev na Slovensku správne?
  • Čo celá diskusia okolo tejto témy hovorí o pontifikáte pápeža Františka?
20. február 2024, 10:58

V nasledujúcich desiatich rokoch dosiahne dôchodkový vek vyše 90 evanjelických duchovných, čo predstavuje jednu tretinu z celkového počtu, upozornil generálny biskup ECAV Ivan Eľko. „Bez pomoci neordinovaných tento stav nezvládneme. (...) Iba počas nedávnych Vianoc mal jeden vypomáhajúci študent za tri dni jedenásť služieb Božích,“ uviedol biskup Eľko. (epst)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.