Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. január 2023, 15:45

Pápež o Rupnikovi

František vraví, že do prípadu vyšetrovaného jezuitu nezasahoval

František vraví, že do prípadu vyšetrovaného jezuitu nezasahoval

Foto: Commons.wikipedia.org a TASR/AP

Pápež považuje za najlepšie, aby prípad „pokračoval na normálnom súde“, pretože potom sa v prípade „všetko zamotáva“.

Pápež František sa prvýkrát verejne vyjadril k prípadu známeho jezuitu a umelca Marka Rupnika. Svätý Otec poprel, že by zasiahol do prípadu a pomohol tak jezuitskému kolegovi vyhnúť sa trestu za údajné sexuálne zneužívanie žien v komunite Loyola v Slovinsku.

Dikastérium pre náuku viery začiatkom októbra dospelo k záveru, že skutočnosti Rupnikovho prípadu „treba považovať za premlčané“.

František v rozhovore pre agentúru AP obhajoval premlčaciu lehotu. Uviedol, že pri podobných prípadoch je jej naklonený, zatiaľ čo v prípadoch týkajúcich sa maloletých a „zraniteľných dospelých“ by sa jej vždy radšej vzdal.

Premlčaciu lehotu a prezumpciu neviny označil František za „zákonné garančné zbrane“.

Napriek existencii premlčacej lehoty však existujú podľa pápežových slov „tisíce spôsobov, ako pokračovať v kánonických procesoch, v trestoch, zaradením do laického stavu“.

Pápež považuje za najlepšie, aby Rupnikov prípad „pokračoval na obyčajnom súde“, pretože inak by sa procesné cesty zamotali.

Pápeža obvinenia šokovali

František v rozhovore uviedol, že obvinenia voči Rupnikovi, ku ktorému má podľa agentúry Catholic News Agency údajne blízko, ho šokovali.

„Bolo to pre mňa prekvapenie, naozaj. Tento človek, umelec takejto úrovne – bolo to pre mňa veľkým prekvapením a ranou, pretože tieto veci bolia,“ uviedol František

Pápež súčasne uviedol, že chce väčšiu transparentnosť v tom, ako sa riešia prípady zneužívania. Zároveň však naznačil, že je to ťažké urobiť v inštitúcii, ktorá v minulosti riešila takéto prípady súkromne.

„To je to, čo chcem,“ povedal pápež. „A s transparentnosťou prichádza veľmi pekná vec, ktorou je hanba. Hanba je milosť,“ dodal.

Rupnik nesmie opustiť región

Rupnik sa podľa najnovších nariadení nemá vzďaľovať od Ríma.

Inzercia

Predstavený medzinárodných domov jezuitov Johan Verschueren pre ACI Prensa uviedol, že požiadal 68-ročného kňaza a umelca, aby neopúšťal región Lazio. Dôvodom podľa slov predstaveného je, „aby bol k dispozícii pre niektoré prebiehajúce predbežné vyšetrovania“ týkajúce sa nových informácií a nových obvinení.

Pripomeňme, že v kauze pátra Rupnika ide o dva odlišné prípady.

Prvý sa týka obvinení zo sexuálneho a psychického zneužívania, ku ktorému údajne dochádzalo ešte v 90. rokoch, keď bol Rupnik niekoľko rokov spovedníkom a duchovným vodcom komunity zasvätených žien v Ľubľane.

Voči Rupnikovi sa vraj ozvalo najmenej deväť žien, ktoré žili v spomínanej komunite Loyola.

Druhý prípad sa týka zneužitia spovede. Generálny predstavený jezuitov Arturo Sosa na tlačovej konferencii v decembri minulého roka potvrdil, že známy umelec bol v roku 2019 exkomunikovaný. Išlo o automatickú exkomunikáciu za rozhrešenie ženy, s ktorou mal Rupnik údajne pomer. Podľa vyjadrení jezuitov bol trest exkomunikácie stiahnutý po tom, čo Rupnik konal pokánie.

Rupnikove prípady vyšetrovali viaceré orgány. Pokiaľ ide o skutok zneužitia spovede, zaoberala sa tým Kongregácia pre náuku viery a podľa všetkého je uzavretý.

Čo sa týka obvinení zo sexuálneho a psychického zneužívania, tam boli vedené dve samostatné vyšetrovania. Jedno viedol člen rehole dominikánov, pričom závery išli na Dikastérium pre náuku viery, ktoré v októbri 2022 vyhlásilo obvinenia za premlčané.

Druhé vyšetrovanie udalostí v komunite Loyola stále pokračuje a vedie ho pomocný rímsky biskup a jezuita Daniele Libanori.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.