Pápež o Rupnikovi
František vraví, že do prípadu vyšetrovaného jezuitu nezasahoval

Foto: Commons.wikipedia.org a TASR/AP
Pápež považuje za najlepšie, aby prípad „pokračoval na normálnom súde“, pretože potom sa v prípade „všetko zamotáva“.
Pápež František sa prvýkrát verejne vyjadril k prípadu známeho jezuitu a umelca Marka Rupnika. Svätý Otec poprel, že by zasiahol do prípadu a pomohol tak jezuitskému kolegovi vyhnúť sa trestu za údajné sexuálne zneužívanie žien v komunite Loyola v Slovinsku.
Dikastérium pre náuku viery začiatkom októbra dospelo k záveru, že skutočnosti Rupnikovho prípadu „treba považovať za premlčané“.
František v rozhovore pre agentúru AP obhajoval premlčaciu lehotu. Uviedol, že pri podobných prípadoch je jej naklonený, zatiaľ čo v prípadoch týkajúcich sa maloletých a „zraniteľných dospelých“ by sa jej vždy radšej vzdal.
Premlčaciu lehotu a prezumpciu neviny označil František za „zákonné garančné zbrane“.
Napriek existencii premlčacej lehoty však existujú podľa pápežových slov „tisíce spôsobov, ako pokračovať v kánonických procesoch, v trestoch, zaradením do laického stavu“.
Pápež považuje za najlepšie, aby Rupnikov prípad „pokračoval na obyčajnom súde“, pretože inak by sa procesné cesty zamotali.
Pápeža obvinenia šokovali
František v rozhovore uviedol, že obvinenia voči Rupnikovi, ku ktorému má podľa agentúry Catholic News Agency údajne blízko, ho šokovali.
„Bolo to pre mňa prekvapenie, naozaj. Tento človek, umelec takejto úrovne – bolo to pre mňa veľkým prekvapením a ranou, pretože tieto veci bolia,“ uviedol František
Pápež súčasne uviedol, že chce väčšiu transparentnosť v tom, ako sa riešia prípady zneužívania. Zároveň však naznačil, že je to ťažké urobiť v inštitúcii, ktorá v minulosti riešila takéto prípady súkromne.
„To je to, čo chcem,“ povedal pápež. „A s transparentnosťou prichádza veľmi pekná vec, ktorou je hanba. Hanba je milosť,“ dodal.
Rupnik nesmie opustiť región
Rupnik sa podľa najnovších nariadení nemá vzďaľovať od Ríma.
Predstavený medzinárodných domov jezuitov Johan Verschueren pre ACI Prensa uviedol, že požiadal 68-ročného kňaza a umelca, aby neopúšťal región Lazio. Dôvodom podľa slov predstaveného je, „aby bol k dispozícii pre niektoré prebiehajúce predbežné vyšetrovania“ týkajúce sa nových informácií a nových obvinení.
Pripomeňme, že v kauze pátra Rupnika ide o dva odlišné prípady.
Prvý sa týka obvinení zo sexuálneho a psychického zneužívania, ku ktorému údajne dochádzalo ešte v 90. rokoch, keď bol Rupnik niekoľko rokov spovedníkom a duchovným vodcom komunity zasvätených žien v Ľubľane.
Voči Rupnikovi sa vraj ozvalo najmenej deväť žien, ktoré žili v spomínanej komunite Loyola.

Čo doteraz vieme o prípade svetoznámeho jezuitu a umelca. Desať otázok a odpovedí.
Druhý prípad sa týka zneužitia spovede. Generálny predstavený jezuitov Arturo Sosa na tlačovej konferencii v decembri minulého roka potvrdil, že známy umelec bol v roku 2019 exkomunikovaný. Išlo o automatickú exkomunikáciu za rozhrešenie ženy, s ktorou mal Rupnik údajne pomer. Podľa vyjadrení jezuitov bol trest exkomunikácie stiahnutý po tom, čo Rupnik konal pokánie.
Rupnikove prípady vyšetrovali viaceré orgány. Pokiaľ ide o skutok zneužitia spovede, zaoberala sa tým Kongregácia pre náuku viery a podľa všetkého je uzavretý.
Čo sa týka obvinení zo sexuálneho a psychického zneužívania, tam boli vedené dve samostatné vyšetrovania. Jedno viedol člen rehole dominikánov, pričom závery išli na Dikastérium pre náuku viery, ktoré v októbri 2022 vyhlásilo obvinenia za premlčané.
Druhé vyšetrovanie udalostí v komunite Loyola stále pokračuje a vedie ho pomocný rímsky biskup a jezuita Daniele Libanori.
Dnes treba vedieť
Vo vybraných amerických kinách v utorok uviedli nový dokumentárny film o pútnickej ceste do Santiaga de Compostela. Biskup James Conley, ktorý do Santiaga putoval už trikrát, ho označil za najlepší film o „camine“, aký doteraz videl. „Je to dokonalá pôstna meditácia,“ dodal. (cna)
Biskup Franz-Josef Bode je prvým nemeckým biskupom, ktorý končí pre pochybenia pri riešení prípadov zneužívania. Pápež má pritom na stole ponúknuté demisie od viacerých jeho kolegov vrátane dvoch kardinálov. „Dolu“ však ide práve Bode, ktorý je výraznou tvárou tzv. nemeckej synody a hlasným zástancom progresívnych myšlienok. Viac v texte Pavla Rábaru.
Ruské úrady trestajú osoby, ktoré nesúhlas s inváziou na Ukrajine vyjadrujú odkazom na prikázanie „nezabiješ“ alebo inými náboženskými posolstvami. Sankcionovaná bola napríklad aj hudobníčka Anna Čaginová, ktorá protestovala s plagátom obsahujúcim Ježišove slová „Blahoslavení tí, čo šíria pokoj“. (evangelical focus)
Košický pomocný biskup podával pôstnu polievku na podporu rodín v núdzi
Hŕstkovú zeleninovú polievku vyrátanú na 330 porcií s dobrovoľným príspevkom vydávali v Dominikánskom kultúrnom centre Veritas.
Americkí biskupi odmietli kompostovanie a alkalickú hydrolýzu tiel zosnulých ľudí. Výbor pre náuku viery Konferencie katolíckych biskupov USA konštatoval, že tieto dve najnovšie alternatívy pohrebu nepreukazujú dostatočnú úctu k telám mŕtvych a neumožňujú ich uloženie na posvätné miesto, ktoré by mohli navštevovať pozostalí. (cna)
Na trojdňovú návštevu Slovenska prichádza kardinál Kurt Koch
Prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov navštívi aj východ krajiny, ekumenický program doplní stretnutie s povereným premiérom Hegerom.
Pondelková streľba 28-ročnej útočníčky v americkom Nashville sa odohrala na súkromnej presbyteriánskej základnej škole. Žiakov, ktorí prežili, odviezli do neďalekého baptistického kostola, kde sa stretli s rodičmi. „Moje srdce patrí rodinám obetí. Celé naše mesto stojí s vami,“ uviedol starosta Nashvillu John Cooper. (tasr, cna)
Zomrel nemecký kardinál Karl-Josef Rauber, dlho pôsobil v diplomacii
Bol bývalým apoštolským nunciom a tiež bývalým predsedom Pápežskej cirkevnej akadémie.
Napriek tomu, že veľa katolíkov sa počas pôstu rozhodlo vzdať sa sociálnych sietí, Američan žijúci v Ríme zdieľa každý deň príbehy o prvých kresťanských mučeníkoch alebo o historických chrámoch v Ríme na kanáli CruxStationalis. Absolvent štúdia filozofie a teológie Jacob Stein spravuje aj instagramový účet. (cna)
Lenivosť sa môže skrývať aj za hyperaktivitou, hovorí kňaz Ján Buc v ďalšej časti podcastu Sveta kresťanstva o cnostiach a nerestiach. „Sme leniví byť sami so sebou, byť v tichu. Vstúpiť do seba nie je niekedy jednoduché. Je to bolestivé, bojíme sa upratať sami v sebe. Ako sme leniví upratať v skrini alebo na stole, môžeme byť leniví upratať neporiadok vo svojom vnútri.“