Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
28. január 2023

List sestry Hermany

Nebaví ma čítať Bibliu

Niekedy môže byť čítanie Písma zložité a ťažké a v tej chvíli môžu pomôcť omaľovanky, kde je napísaný jeden biblický citát.

Nebaví ma čítať Bibliu

Drahá Emília!

V poslednom čase si sa častejšie sťažovala, že ťa nebaví čítať si Bibliu. Tie knižky s obrázkami, čo máš doma, ti už nič nehovoria, a keď vidíš tú hrubú a ťažkú knihu, ktorú majú rodičia na nočnom stolíku, tak si z toho zhrozená, a napriek tomu, že veľa čítaš, do tohto sa ti naozaj nechce.

Rozmýšľam, ako by som ti pomohla. Existuje množstvo kurzov, množstvo pomôcok a návodov o tom, ako čítať Písmo. Dôležité pre teba je to, aby si si našla vhodný spôsob čítania, ktorý bude tebe vyhovovať.

Určite taká najzákladnejšia vec pre teba je, aby si už odložila obrázkové Biblie a kúpila si (rodičia určite nebudú mať problém s touto prosbou) svoju knihu Svätého písma. A možno už tu by som začala rozmýšľať, čo chceš dosiahnuť čítaním Písma.

Chceš poznať dejiny, vzdelávať sa, robiť si jazykový rozbor, hľadať poučenie? Prvá musí byť tvoja odpoveď na otázku, čo chceš dosiahnuť čítaním. Ak chceš čerpať niečo pre seba, robiť si poznámky, kresliť si a podobne, tak v tom prípade by som siahla po Písme, ktoré má určené strany na kreslenie, robenie si poznámok.

K takejto knihe je dobré kúpiť si hneď aj farbičky a poznačiť si, akou formou chceš knihu používať. Napríklad všetky dôležité slovesá si vyznačiť modrou, všetky dôležité mená červenou a podobne. Keby si chcela, existuje k tejto metóde celkom podrobný opis a neskôr ti ho môžem sprostredkovať. Myslím, že pre tvoju vekovú kategóriu je to jedna z najlepších možností, ako pracovať s Písmom.

Samozrejme, že existuje aj aplikácia Biblia, ktorá sa dá stiahnuť do tvojho mobilu. V rámci tejto aplikácie si môžeš zvoliť nejaký plán, ktorý by ti pomohol s modlitbou alebo s konkrétnym problémom. Napríklad sú tam plány o tom, ako sa modliť s Písmom, ako sa stať lídrom, ako sa vyhnúť stresu, ako pracovať so svojím strachom a podobne.

Je tam aj niekoľko plánov spojených priamo so spoznávaním jednotlivých kníh a biblických postáv. Aj keď je táto aplikácia v mobile, aj tak ti odporúčam zaviesť si akýsi modlitbový denník, kde si budeš značiť, čo ťa najviac oslovilo, najsilnejšiu vetu, odporúčanie alebo predsavzatie. Je tiež dobré poznačiť si, ktorý úryvok si čítala a neskôr sa k tomu vrátiť.

Inzercia

Ako hovorieval jeden môj učiteľ, ktorý ma učil Starý zákon: „Sväté Písmo je ako fontána. Napriek tomu, že je tam stále tá istá voda (tie isté príbehy), stále vytvára nové a nové tvary (inak na nás pôsobí).“

Ešte som ti chcela povedať, že existujú aj omaľovanky. Nie, nerobím si žarty. Niekedy čítanie Biblie môže byť zložité a ťažké a v tej chvíli môžu pomôcť omaľovanky, kde je napísaný jeden biblický citát. Počas toho, ako si maľuješ, opakuješ si slová citátu. Aj to je modlitba s Písmom. Sú rôzne. Kresba s citátom alebo samotný citát, ktorý je napísaný ozdobnou formou a neskôr si stranu z omaľovanky môžeš zavesiť na viditeľné miesto a tak si pripomenúť obdobie, keď si sa modlila práve s vyfarbeným citátom.

Drahá Emília, napriek tomu, že som ti tu opísala len niekoľko typov čítania Písma, musím ti povedať, že existuje omnoho, omnoho viac rôznych foriem čítania. Tieto formy, ktoré som ti navrhla, sú viac-menej takým prechodom medzi detským čítaním a čítaním, ktoré by nás už pretváralo.

Určite najlepšou vecou pre teba teraz bude vyskúšať si niektoré formy. Potom mi o tom porozprávaš. A potom pôjdeme vybrať tvoju prvú skutočnú Bibliu, ktorú celú popíšeš a necháš sa osloviť Božím slovom. Lebo to je Biblia – Božie slovo. Hoci mnohému v tej knihe nerozumieme, mnohé kapitoly preskakujeme a iné čítame dookola. Prajem ti, aby si si našla spôsob a postupne prenikala do hlbín Božej fontány.

S láskou na teba myslí

tvoja krstná mama

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.