Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
23. február 2023

Etiópia

Príbeh otvoreného stretu premiéra a ortodoxnej cirkvi

Etiópskou ortodoxnou cirkvou zmieta nábožensko-politický konflikt, hlásia dokonca aj obete na životoch.

Príbeh otvoreného stretu premiéra a ortodoxnej cirkvi

Duchovní Etiópskej pravoslávnej cirkvi počas osláv sviatku Zjavenia Pána v januári tohto roku. Foto: TASR/AP

To, čo sa spočiatku javilo ako vnútorný konflikt medzi Posvätnou synodou Etiópskej ortodoxnej cirkvi a odštiepeneckou synodou 28 biskupov v regionálnom štáte Oromia, prerástlo do otvoreného stretu medzi etiópskou vládou premiéra Abiya Ahmeda a Etiópskou ortodoxnou cirkvou.

Napriek otvoreným varovaniam členom svojho kabinetu, aby nezasahovali do súčasnej vnútornej krízy v Etiópskej ortodoxnej cirkvi, koordinovaná kampaň Posvätnej synody doma i v zahraničí prinútila etiópskeho premiéra Abiya Ahmeda pozvať jej zástupcov do svojho úradu.

Čo je ten premiér zač?

Abiy Ahmed je aktívnym členom letničnej skupiny Plné evanjelium so sklonmi k „cirkvi prosperity“. Jeho otec je moslim z etnika Oromov a matka ortodoxná kresťanka z etnika Amharov. Spolu so svojou manželkou, ktorá sa narodila ortodoxným rodičom z etnika Amharov, majú tri dievčatá. Jeho mocenskou základňou sú Oromovia.

Zdá sa, že Posvätná synoda zaknihovala aj právny úspech, keďže etiópsky štát zablokoval odštiepeneckej synode možnosť používať akýkoľvek majetok Etiópskej ortodoxnej cirkvi. Avšak jedna vec je vydať rozsudok a iná presadiť ho v krajine, ktorá je etnicko-jazykovo štruktúrovaná do jedenástich regionálnych štátov s vlastnými parlamentmi a špeciálnymi jednotkami.

Etiópsky premiér sa 31. januára obrátil na svoj kabinet a celú etiópsku verejnosť po deväťdňovom mlčaní, ktoré nastalo po medializovaní konfliktu medzi odštiepeneckými biskupmi a legitímnou Posvätnou synodou v nedeľu 22. januára tohto roku.

Abyi Ahmed síce poprel akúkoľvek účasť na súčasnej kríze v Etiópskej ortodoxnej cirkvi, ale nepriamo kritizoval jej Posvätnú synodu za to, že neprijala jeho sprostredkovateľské úsilie: „Vyslali sme delegáciu a radili sme cirkvi, aby problém vyriešila prostredníctvom rokovaní, ale oni naše rady odmietli. Môžeme im len radiť, nie ich nútiť.“

Následne premiér varoval ministrov vlády – z ktorých niektorí sú členmi Etiópskej ortodoxnej cirkvi –, aby sa nemiešali do tohto problému: „Nikto z vás nesmie zasahovať do súčasnej krízy. Nikto by nemal nikoho nazývať na základe etnickej príslušnosti. To nie je dovolené.“

V nasledujúci deň, 1. februára, Posvätná synoda reagovala rozhorčene a bod po bode vyvrátila premiérove výroky. Vyzvala na celosvetový protest a požiadala každého veriaceho, aby počas obdobia Ninivského pôstu od 6. do 9. februára nosil čierne oblečenie.

Protesty na podporu Posvätnej synody sa konali doma i v zahraničí. Konflikt si vyžiadal aj obete na životoch v chráme svätého Michala v Shashemene a na ďalších miestach.

Pozadie

V tomto roku Etiópčania doma i v zahraničí slávili Narodenie Pána a Bohozjavenie v relatívnom pokoji po dvoch rokoch ničivej vojny v regionálnom štáte Tigraj.

Tri dni po Bohozjavení, 22. januára, však traja arcibiskupi šokovali svoju cirkev a národ oznámením o vysvätení 26 mníchov na biskupov bez predchádzajúceho súhlasu Posvätnej synody. Odrodilí biskupi pohrozili, že ak Posvätná synoda odmietne 26 nových biskupov, založia vlastnú Posvätnú synodu Oromskej ortodoxnej cirkvi etiópskeho obradu.

V ten istý deň Jeho Svätosť Abuna Mathias I., šiesty patriarcha a katholikos Etiópie, reagoval prekvapene a vyzval všetkých svojich 75 biskupov na celom svete, aby prišli do sídla Posvätnej synody v Addis Abebe na mimoriadne zasadanie. Patriarcha tiež vyzval veriacich, aby zachovali pokoj a modlili sa za cirkev.

Okrem toho patriarcha vyzval etiópsku vládu, aby dodržiavala zásady právneho štátu a chránila ľudí a cirkev. Ani národná, ani miestna vláda Oromie si však túto výzvu neosvojili, aj keď sa objavili správy o zatýkaní a smrti veriacich. Riadni biskupi Posvätnej synody najmä v Oromii boli nahrádzaní odštiepeneckými biskupmi. Násilne boli zaberané chrámy a farské budovy.

Po troch dňoch rokovaní Posvätná synoda Etiópskej ortodoxnej cirkvi vo štvrtok 26. januára exkomunikovala všetkých 28 biskupov s výnimkou jedného, ktorý sa ešte pred jej mimoriadnym zasadnutím zriekol funkcie a požiadal o odpustenie.

Nezákonná vysviacka 25 mníchov na biskupov bola pripravená a uskutočnená v tajnosti. Obrad sa uskutočnil približne 100 kilometrov od sídla Posvätnej synody v Addis Abebe, v Haro Beale World Church, ktorá sa nachádza v meste Woliso v najväčšom a najľudnatejšom regionálnom štáte krajiny Oromia.

Inzercia

Etiópsky premiér Abiy Ahmed. Foto: TASR/AP

Odštiepeneckí biskupi zorganizovali tlačovú konferenciu, na ktorej zo svojej strany exkomunikovali 12 arcibiskupov, ktorí boli prítomní na mimoriadnom zasadnutí Posvätnej synody, vrátane niekoľkých biskupov z Oromie, ktorí podporili stanovisko Posvätnej synody.

Vzbúrenecká skupina de facto založila Posvätnú synodu Oromskej ortodoxnej cirkvi etiópskeho obradu a začala vysielať vysvätených biskupov do rôznych eparchií najmä v Oromii. Podľa rôznych správ eparchie preberali neraz násilne a s pomocou vládnych síl alebo špeciálnych jednotiek regionálneho štátu Oromia.

Podľa etiópskeho premiéra majú odštiepení biskupi a ich stúpenci v Oromii oprávnené požiadavky, ako napríklad: 1) konanie bohoslužieb v ich materinskom jazyku, 2) vysvätenie väčšieho počtu biskupov z Oromie a iných národov a národností, 3) otvorenie teologických vysokých škôl v Oromii. 

„Nikto nemôže ignorovať tieto skutočné požiadavky tým, že obviňuje etiópsku vládu z vnútorných problémov cirkvi,“ varoval premiér Ahmed. Vymenoval dobré veci, ktoré jeho vláda urobila pre Etiópsku ortodoxnú cirkev od svojho nástupu k moci v roku 2018.

„Obe strany majú pravdu na svojej strane a obe strany majú skutočné otázky. Okrem toho sú obe našimi otcami,“ zopakoval premiér a dodal: „Náboženské inštitúcie sa musia očistiť od politiky, korupcie, diskriminácie a rasizmu.“

V týchto formuláciách Abiy Ahmed zrejme opakuje obvinenia vzdorovitých oromských biskupov, že Posvätná synoda Etiópskej ortodoxnej cirkvi je už viac ako na 70 percent obsadená biskupmi z určitých regiónov, totiž z Amhary a v menšej miere z Tigraja.

Postavenie kresťanstva v Etiópii

Etiópia je oficiálne sekulárnym štátom od roku 1974, keď spojená sila študentov a armády inšpirovaná komunizmom zvrhla posledného etiópskeho ortodoxného cisára Haileho Selassieho. Armáda zabila najskôr cisára a neskôr aj druhého etiópskeho ortodoxného patriarchu Teofila.

Ani nasledujúcim etiópskym vládam – štyrom od cisára – sa však nepodarilo odstrániť Etiópsku ortodoxnú cirkev z krajiny. Doteraz každá vláda sa snažila ovplyvňovať cirkev a kontrolovať národ tým, že si zvolila vlastného patriarchu.

Premiér Abiy Ahmed sa snaží kontrolovať cirkev, odkedy si prisvojil proces zmierenia medzi domácou synodou pod vedením patriarchu Mathiasa a exilovou synodou pod vedením zosnulého patriarchu Merkoriosa. Premiér požiadal výbor, ktorý roky pracoval na zmierení oboch synod, aby počkal na neho, kým oznámi opätovné zjednotenie dvoch synod po 27 rokoch schizmy. Výmenou za to prisľúbil cirkvi okrem iného aj vrátenie niektorých majetkov, ktoré skonfiškovala vojenská junta Derg/Dergue.

Počas tohto zjednotenia Abiy Ahmed povedal: „Chceme jednotu etiópskej ortodoxnej cirkvi, pretože cirkev je národ.“ Reakcia cirkevných autorít bola radostná. Jeden z patriarchov vtedy zareagoval: „Vďaka Bohu, konečne má cirkev znovu svojho syna v Arat-Kilo (oblasť, kde sa nachádza sídlo etiópskej vlády vrátane úradu premiéra).“

Dnes by to však už určite netvrdil.

Podrobnejšiu verziu článku nájdete na publicorthodoxy.org.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.