Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. marec 2023, 19:13

Katedrálu Notre-Dame v Paríži otvoria pre verejnosť v decembri budúceho roka

Každý deň v hlavnom meste i v celej krajine pracuje na obnove Notre-Dame asi tisíc ľudí.

Rekonštrukcia katedrály Notre-Dame v Paríži napreduje dostatočne rýchlo, aby jej opätovné otvorenie pre návštevníkov a veriacich bolo možné koncom roka 2024 – necelých šesť rokov od ničivého požiaru z 15. apríla 2019, ktorý ju spustošil.

Podľa agentúry AP o tom v pondelok informovali francúzske úrady.

V utorok bude v podzemných priestoroch pred katedrálou otvorená výstava s názvom Notre-Dame de Paris: v srdci staveniska. Bude prístupná zadarmo a záujemcom priblíži prebiehajúce práce na mieste i odborné znalosti a zručnosti tých, ktorí sa na rekonštrukcii podieľajú. Vystavené tam sú aj niektoré umelecké diela z katedrály, informuje TASR.

Platiaci návštevníci výstavy budú mať okrem toho možnosť ponoriť sa do histórie katedrály pomocou virtuálnej reality. Podľa francúzskej ministerky kultúry Rimy Abdul-Malakovej návštevníci takto „získajú zážitok z návštevy Notre-Dame úplne novým spôsobom“.

Ministerka dodala, že otvorenie Chrámu Matky Božej v stanovenom termíne neznamená, že dovtedy bude dokončená celá renovácia. Spresnila, že aj v roku 2025 budú ešte prebiehať nejaké renovačné práce.

Jean-Louis Georgelin, armádny generál zodpovedný za kolosálny projekt renovácie parížskej katedrály, potvrdil, že katedrála bude pre verejnosť otvorená v decembri budúceho roka.

Informoval tiež, že tento rok sa na hlavnom hrebeni strechy katedrály začne stavať jej ikonická štíhla veža – sanktusník –, ktorú v 19. storočí navrhol postaviť architekt Eugene Viollet-le-Duc.

Inzercia

„Návrat veže (sanktusníka) na parížsky horizont bude podľa môjho názoru symbolom toho, že pri Notre-Dame vyhrávame,“ povedal Georgelin pre agentúru AP.

Informoval, že každý deň v hlavnom meste i v celej krajine pracuje na obnove Notre-Dame asi 1000 ľudí. „Najväčšou výzvou je každý deň presne dodržiavať plán, ktorý sme urobili,“ priznal.

Samotná renovácia Notre-Dame sa začala minulý rok, po viac ako dvoch rokoch sanačných prác, ktorých cieľom bolo zaistiť stabilitu budovy, aby ju remeselníci mohli začať opravovať. Po diskusiách bolo rozhodnuté, že katedrála – majstrovské dielo gotickej architektúry – bude zrenovovaná do pôvodnej podoby.

Výkonný riaditeľ vládnej agentúry, ktorá dohliada na rekonštrukciu, Philippe Jost potvrdil, že výsledok renovácie „bude verný pôvodnej architektúre“, a to pokiaľ ide o tvary prvkov katedrály i použité materiály a metódy.

„Nerobíme betónové klenby, ktoré vyzerajú ako kamenné, robíme kamenné klenby, ktoré staviame tak ako v stredoveku,“ povedal Jost a dodal, že aj strešná konštrukcia bude vyrobená z dubového dreva – ako tá pôvodná.

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami
03. jún 2023, 20:03

Biskupi na východe Slovenska o zlúčení seminárov momentálne neuvažujú. Pre Svet kresťanstva to povedal hovorca košického arcibiskupa aj rektori seminárov na Spiši a v Košiciach. Podľa nich je dôležitejšie ako počty bohoslovcov spoločenstvo a formačné podmienky. Viac si prečítajte v našom texte.

03. jún 2023, 06:46

„Vojna na Ukrajine sa skončí za rokovacím stolom,“ povedal vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Paul Richard Gallagher. Z tohto dôvodu sa úsilie Svätej stolice „zameriava na snahu dostať sa čo najskôr k rokovaciemu stolu“. Vatikán uznáva ťažkosti a utrpenie ukrajinského ľudu, ale zároveň poukázal na zložitosť diplomatickej situácie. „Musíme udržať myšlienku mierového procesu pri živote,“ dodal. (la stampa)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.