Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. marec 2023, 21:09

Vatikán

Vatikánske múzeá vrátia do Grécka tri fragmenty Parthenónskych mramorov

Vatikánske múzeá vrátia do Grécka tri fragmenty Parthenónskych mramorov

Mramorová hlava mladého muža, malý fragment z 2 500 rokov starej výzdoby Parthenónu na Akropole, je vystavená v novom Múzeu Akropoly v Aténach 5. novembra 2008. Foto: TASR/AP

Rozhodnutie Vatikánu vyvíja tlak na Britániu, ktorá má oveľa väčšiu zbierku sôch aténskeho Parthenónu.

Vatikán a Grécko sa v utorok dohodli na vrátení troch fragmentov Parthenónskych mramorov, ktoré sa už dve storočia nachádzajú v zbierke Vatikánskych múzeí.

Informuje o tom National Catholic Reporter.

Hlava vatikánskeho mestského štátu kardinál Fernando Vergez podpísal dohodu počas súkromnej ceremónie s gréckou ministerkou kultúry Linou Mendoniovou a so zástupcom pravoslávneho arcibiskupa Atén a celého Grécka, Jeho Blaženosťou Ieronymosom II.

Vatikán označil vrátenie za ekumenický „dar“ pravoslávnemu arcibiskupovi Atén, nie nevyhnutne za odovzdanie fragmentov štátu. Napriek tomu však vyvíja tlak na Britské múzeum, aby uzavrelo dohodu s Gréckom o osude jeho oveľa väčšej zbierky sôch Parthenónu.

Britské múzeum totiž už desaťročia odmieta výzvy Grécka, aby mu vrátilo omnoho väčšiu zbierku sôch z Parthenónu, ktoré sú od roku 1816 ústredným prvkom múzea.

Začiatkom tohto mesiaca však riaditeľ Britského múzea uviedol, že Spojené kráľovstvo a Grécko pracujú na dohode, na základe ktorej budú Parthenónske mramory vystavené v Londýne aj v Aténach.

Ako dodáva NC Reporter, sochy z 5. storočia pred Kristom sú väčšinou pozostatkami 160 metrov dlhého vlysu, ktorý sa tiahol okolo vonkajších stien chrámu Parthenón na Akropole. Veľká časť vlysu a ďalšej sochárskej výzdoby chrámu sa stratila pri bombardovaní v 17. storočí a približne polovicu zvyšných diel odstránil začiatkom 19. storočia britský diplomat lord Elgin.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 19 hodinami

Španielska biskupská konferencia zverejnila správu, ktorá obsahuje 927 svedectiev o sexuálnom zneužívaní v cirkevnom prostredí. V rokoch 1945 – 2022 bolo identifikovaných 728 údajných páchateľov, pričom takmer polovica prípadov sa údajne odohrala v školskom prostredí. Biskupi zdôraznili, že cirkev v súčasnosti prevádzkuje viac ako dvesto kancelárií, kde môžu ľudia hlásiť svoje sťažnosti. (cna)

08. jún 2023, 20:29

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
08. jún 2023, 14:12

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.