Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
01. apríl 2023

Zmeny v liturgii

Kňazi budú môcť premieňať viac vína. Musia však omšu sláviť, nie slúžiť

Medzi oslovenými kňazmi existujú na novú liturgickú smernicu rozdielne názory. Spokojnosť hlásia najmä veľké farnosti.

Kňazi budú môcť premieňať viac vína. Musia však omšu sláviť, nie slúžiť

Ilustračné foto: commons.wikimedia.org

Kňazi na Slovensku budú môcť od Druhej veľkonočnej nedele premieňať na svätej omši viac vína ako doteraz. Rozhodla o tom Liturgická komisia Konferencie biskupov Slovenska v novej smernici In vino veritas.

Donedávna platné odporúčanie znelo, aby sa premieňalo „primerané množstvo“.

Podľa nových pravidiel, ktoré biskupi a členovia Liturgickej komisie KBS schválili na poslednom plenárnom zasadnutí v Badíne, budú môcť kňazi pri liturgii premieňať víno až do objemu 0,3 litra.

„Ide o vrchnú hranicu, ktorú možno uplatniť pri svätej omši, na ktorej sa zúčastňuje viac ako 150 veriacich,“ upozorňuje poverený hovorca KBS Marek Kramár.

Pre jednoduchšiu orientáciu kňazov a kostolníkov smernica KBS rozdeľuje po novom liturgické obrady do dvoch nových kategórií: slávenie a slúženie.

Inými slovami, kňaz omšu „slúži“, ak počet veriacich v kostole alebo kaplnke nepresiahne 150 ľudí alebo nie je prítomný organista – vtedy môže premeniť maximálne jedno deci vína.

V prípade omše s účasťou nad 150 veriacich a za hudobného sprievodu môže celebrant omšu „sláviť“, a tým premeniť až spomínané tri deci vína.

Svet kresťanstva oslovil aj niekoľkých kňazov s otázkou, čo hovoria na novú liturgickú smernicu. Z nášho prieskumu vyplynulo, že na nové pravidlá jestvujú rozdielne názory.

Inzercia

„Smernicu nepovažujem za spravodlivú, keďže som farárom v malej dedinke na strednom Slovensku a v kostole nikdy nemám viac ako 150 veriacich. Navyše, organista je invalid, nehrá ani každú nedeľu. Takže viac ako deci vína nikdy nepremením,“ posťažoval sa kňaz, ktorý si želá ostať v anonymite.

Naopak, nadšení boli viacerí oslovení dekani. „Som rád, že konečne budeme môcť s veriacimi sláviť liturgiu, ako sa patrí. Zároveň dávam verejný sľub, že ak príde do nášho chrámu dostatočný počet veriacich, budeme rozdávať ,pod obojím‘. Vína bude teraz už dostatok,“ uviedol Jozef Strapec, správca dekanátu v Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti.

Viacerí nami oslovení kňazi však kritizovali, že smernica nepripúšťa možnosť premeny väčšieho objemu ako 0,3 litra v prípade početnej koncelebrácie. KBS však trvá na tom, že koncelebranti sa dokážu bratsky rozdeliť.

Smernica na druhej strane počíta s veľkými sláveniami, akými sú napríklad púte a odpusty. Výnimku zo stanoveného maximálneho objemu môže udeliť diecézny biskup, na ktorého území sa liturgické podujatie koná, respektíve ordinár.

Jeden z najhlasnejších kritikov novej smernice je Alojz Kuleha, predseda ELSA (Extrémne liberálnej strany abstinentov). „Viac vína znamená väčšie výdavky cirkvi, ktoré pre chýbajúcu odluku cirkvi do štátu v konečnom dôsledku zaplatíme všetci,“ podotkol.

Navrhuje, aby sa vo veľkých farnostiach, kde bude väčšia spotreba vína, kupovalo „omšové“ z peňazí „zo zvončeka“. „Keď si tam veriaci v kostole na víno nevyzbierajú dosť, tak ho budú mať menej, ale my necirkevníci s tým nechceme mať nič spoločné.“

Poznámka pre čitateľa: Článok treba brať vážne len do tej miery, do akej vás pustí zmysel pre prvoaprílový humor.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.