Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
01. apríl 2023

Cirkev a médiá

Novou hovorkyňou KBS bude kontemplatívna mníška

Prekvapivé rozhodnutie biskupi odôvodnili výzvou pápeža Františka dať väčší priestor ženám.

Novou hovorkyňou KBS bude kontemplatívna mníška

Ilustračné foto: cathopic.com

Konferencia biskupov Slovenska bude mať po niekoľkých mesiacoch nového hovorcu. Po odchode kňaza Martina Kramaru na post generálneho vikára Žilinskej diecézy bolo toto miesto dlhší čas uprázdnené.

Biskupi na plenárnom zasadnutí v Badíne vybrali Kramarovho nástupcu, respektíve nástupkyňu. Za KBS sa bude po novom pre médiá vyjadrovať 39-ročná rehoľná sestra Jozefína Štajerská, ktorá žije v klauzúrnej komunite mníšok benediktínok v Kláštore svätej Školastiky v rakúskej obci Stams.

Prekvapivý výber zdôvodňujú predstavitelia KBS v tlačovej správe slovami o pápežovej výzve na väčšie zastúpenie žien v cirkevných pozíciách. „Svätý Otec František aj celý synodálny proces, ku ktorému nás pozýva, predstavuje výzvu dať väčší priestor ženám,“ uvádza komuniké.

Sestra Jozefína Štajerská, OSB, podľa KBS spĺňa všetky požiadavky na náročnú prácu hovorkyne biskupskej konferencie. „Ešte pred vstupom do kláštora vyštudovala žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku, je mediálne zdatná, teologicky vzdelaná a jazykovo vybavená,“ konštatuje stanovisko biskupskej konferencie.

Oslovil ju kláštorný život

Na webovej stránke jej materského klátoštora v časti „profily mníšok“ sa uvádza, že sestra Jozefína vyrastala v katolíckej rodine na Orave a odmalička túžila pracovať pre médiá, ideálne katolícke. Počas letných mesiacov po skončení vysokoškolského štúdia sa rozhodla vstúpiť do prísnej rehole.

Teraz môže svoje mediálne dary naplno využiť. Podľa informácií na webovej stránke kláštora ovláda okrem rakúštiny aj latinčinu, biblickú gréčtinu a základy aramejčiny.

Klauzúra kláštora jej umožňuje venovať sa viacerým projektom, aktuálne pracuje s dvomi spolusestrami na dokončení diela svätého Tomáša Akvinského Summa teologická. Tento dlhodobý projekt podporilo v roku 2021 aj vatikánske Dikastérium pre náuku viery, ako aj generálny predstavený Rehole kazateľov.

Slovenský portál chrbtom-k-ludu.sk však už stihol kriticky poznamenať, že sestra Štajerská sa pred rokom uchádzala v istej nemeckej nadácii o grant na projekt s názvom „Preklad diela svätého Anzelma Cur Deus homo (traktát o vtelení a vykúpení) do rodovo citlivého jazyka“.  

Akokoľvek, medzi ďalšie aktivity sestry Jozefíny patrí aj snaha spracovať v pútavej forme životopis svätej Mechtildy z Hackebornu, benediktínskej mníšky z 13. storočia, ktorá bola známa svojím hudobným a speváckym talentom.

Ten rozvíja aj slovenská rehoľníčka, medzi jej koníčky patrí okrem scholastickej literatúry aj chórový spev a taktiež bylinkárstvo. Rakúsky kláštor sa totiž venuje produkcii biočajov a herbálnej kozmetiky. Medzi najpredávanejšie výrobky podľa údajov z ich e-shopu patrí šampón svätej Hildegardy.

K dispozícii medzi vešperami a večerou

Svet kresťanstva sa už pokúsil spojiť s novou hovorkyňou KBS. Jediný kontakt k dispozícii bola pevná linka do kláštora, ku ktorej má prístup výhradne arciopátka sestra Gertruda Maria Himmelstrasse. Tá nám potvrdila, že sestra Jozefína sa už začala prísnym pôstom pripravovať na začatie svojej novej misie. Na tento úmysel obetovala aj 48-hodinovú nepretržitú adoráciu.

Na otázku, ako bude vykonávať túto prácu z odľahlého kláštora, predstavená reagovala, že kláštor jej dovolí prístup k počítaču raz týždenne, a to v sobotu medzi vešperami a večerou. Za ten čas môže odpovedať na otázky, ktoré budú doručené na mailovú adresu hovorkyna@kbs.sk.

Pokiaľ ide o vyjadrovanie do televízie či telefonický kontakt, ten je, žiaľ, pre klauzúrny charakter života benediktínok nemožný. Arciopátka Gertruda v tom však nevidí problém, podľa jej slov „škola trpezlivosti a pokory pracovníkom masmédií nezaškodí“.

Predstavená neodporúča ani poštovú komunikáciu s novou hovorkyňou, a to pre slabú interakciu. Naopak, vyzýva modliť sa za sestru Štajerskú, aby dokázala zvládnuť svoje nové poslanie.

Poznámka pre čitateľa: Článok treba brať vážne len do tej miery, do akej vás pustí zmysel pre prvoaprílový humor.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.