Vatikánski teológovia odobrili blahorečenie slovenského kňaza

V procese blahorečenia saleziánskeho kňaza Titusa Zemana nastal výrazný posun.

Všetky dokumenty k tomu, aby Slovensko mohlo mať ďalšieho svätca, skúma už Kongregácia pre kauzy svätých vo Vatikáne. V rámci každého procesu sa k prípadu vyjadruje aj konzultačná komisia teológov. Prípadom mučeníctva Titusa Zemana sa zaoberala 7. apríla a vyjadrila o ňom pozitívne stanovisko.

Kňaz Titus Zeman má už teraz titul Boží služobník. Saleziáni don Bosca na Slovensku a Bratislavská arcidiecéza skúmali jeho život v rokoch 2010 až 2012. Následne všetky materiály putovali do Vatikánu, kde ich skúma Kongregácia pre kauzy svätých. Po vyjadrení komisie teológov budú dokumenty skúmať biskupi a kardináli – členovia spomenutej kongregácie.

„Don Titus prežil vo väzení trinásť rokov, predtým neváhal riskovať život za záchranu duchovných povolaní. Jeho príklad bude povzbudením pre celé Slovensko,“ povedal provinciál saleziánov na Slovensku Jozef Ižold.

Prečítajte si aj
Keby Titus Zeman neriskoval, bolo by to zbabelé Zdieľať

Salezián kňaz Titus Zeman sa narodil v Bratislave-Vajnoroch 4. januára 1915. Ako 25-ročný sa stal saleziánskym kňazom a pôsobil ako kaplán, školský radca a profesor chémie. Po tom, ako komunistický režim 13. apríla 1950 zrušil mužské kláštory, Titus Zeman zorganizoval a viedol tri ilegálne prechody do Talianska. Pri nich sprevádzal mladých saleziánskych študentov teológie, aby tam mohli doštudovať a stať sa kňazmi.

Tretí prechod 9. apríla 1951, teda pred 65 rokmi, sa pre rozvodnenú rieku Moravu nevydaril. Titusa Zemana zatkli, vypočúvali, mučili a odsúdili na 25 rokov väzenia. Po dvanástich rokoch väzenia ho roku 1964 podmienečne prepustili. O päť rokov na následky mučenia a väznenia zomrel v Bratislave. Už pri jeho pohrebe sa hovorilo o ňom ako o mučeníkovi. Po roku 1989 začal byť vnímaný ako mučeník za záchranu duchovných povolaní.

Foto – tituszeman.sk
 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo