Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
17. máj 2023

Oplatí sa vidieť

Prebudenie medzi hippies aj démon, ktorý evanjelizuje. Aké sú filmové novinky?

Film o exorcizme s katolíckym posolstvom a skutočný príbeh tisícky obrátených z hnutia hippies.

Prebudenie medzi hippies aj démon, ktorý evanjelizuje. Aké sú filmové novinky?

Plagát k filmu Nefarious a Johnatan Roume ako kazateľ Lonnie Frisbee. Foto: wikipedia.com, jesusrevolution.movie.com

Ak ste zostali sklamaní po uvedení filmu o exorcistovi pátrovi Amorthovi, o ktorom sme písali pred mesiacom, máme pre vás dva tipy na kresťanské filmy, ktoré vás vo viere rozhodne povzbudia.

Už vyše mesiaca beží v amerických kinách film Nefarious od katolíckych tvorcov Caryho Solomona a Chucka Konzelmana, ktorí stoja aj za snímkami Unnplaned, God's Not Dead a Do you believe?.

Nezahrávajte sa s diablom 

Tentoraz sa však podľa ich slov zamerali na neveriace mainstreamové publikum, ktoré vyhľadáva okultizmus, a chcú ho dostať do kín na hororový plagát. Ide o nadprirodzený triler, ktorý je postavený na teologickom základe.

„Ľudia dnes používajú dosky Ouija, tarotové karty, robia reiki, jogu, dávajú si pohanské tetovania. Ak sa budete hrať s diablom, príde. Celý svet je obklopený okultizmom, najmä v televízii a v kinách,“ hovorí pre National Catholic Register scenárista a režisér Cary Solomon.

Autori filmu chcú publiku povedať, aby „sa nezahrávali s démonmi, pretože kto tancuje s diablom, prehrá“. Diváci majú zistiť to, čo démoni celý čas vedeli – že v skutočnosti nie sme v kultúrnej bitke, ale v duchovnom boji. 

„Poukazujeme na to, ale robíme to veľmi inteligentným, filmovým spôsobom – rozprávame príbeh. Ježiš rozprával podobenstvá z nejakého dôvodu, pretože príbehy sú tým najsilnejším spôsobom, ako ľuďom sprostredkovať informácie,“ vysvetľuje Solomon.

Posadnutý sériový vrah presviedča ateistu

Dej sa odohráva väčšinou vo väzení, kde sériový vrah čaká na svoju popravu. Najskôr sa však musí podrobiť psychiatrickému vyšetreniu, aby sa zistilo, či je dostatočne príčetný na popravu.

Oficiálny trailer k filmu Nefarious. Zdroj: YouTube

Na stanovenie diagnózy je poslaný mladý ateistický psychiater, ktorého prekvapí vrahovo tvrdenie, že je posadnutý démonom menom Nefarious. Film je v podstate dialóg medzi démonom v ľudskom tele a psychiatrom.

Väčšinu rozhovorov vedie Nefarious, ktorý odhaľuje diablovu taktiku, ako cez drobné chyby privedie človeka ku katastrofálnym rozhodnutiam, až sa ho nakoniec zmocní. 

Režisér Konzelman hovorí, že filmom chceli vytiahnuť diabla z tmy na svetlo, poukázať na to, že skutočne existuje a má svoj plán.

Podľa tvorcov je film „povinnou jazdou“ pre každého katolíka, pretože všetci potrebujeme získať opakovací kurz o diablovi a uvedomiť si, že „niekto skutočne ide po našej duši“.

„Ak sa vrátime k Biblii, čo hovorí? Príde čas, keď sa dobro bude považovať za zlo a zlo za dobro, keď ženy budú ako muži, keď sa budú diať všetky tieto veci, ktoré dnes vidíme v našom svete, o ktorých prorokovali svätí. Diablove machinácie možno vidieť po celom svete. Ľudia, ktorí uvidia tento film, vravia: ‚Musím prehodnotiť svoj život.‘“

Psychologický film o exorcizme pod rúškom hororu

Mnohotvárnu postavu démona Nefariousa hrá Sean Patrick Flanery, ktorý má svojom konte viac ako 50 filmov. Pred rokmi stvárnil mladého Indiana Jonesa v niekoľkých rovnomenných filmoch a z tých nedávno natočených je známy príbeh o boxeristovi Zrodenie šampióna.

Mladého psychiatra hrá Jordan Belfi zo seriálu Klinika Grace.

Psychiater – ateista diskutuje s démonom o Bohu. Zdroj: rottentomatoes.com

Podľa dvojice scenáristov ide o film o exorcizme, ktorý oslavuje Boha a neničí cirkev ako iné hollywoodske horory. „Je to úplne iný druh filmu. Nikto nechodí po stenách a nerobí odporné, úbohé veci,“ ozrejmil Konzelman.

Katolícki tvorcovia na kázanie evanjelia používajú démona, ktorý síce verí v existenciu Boha, ale nenávidí ho. Nefarious v dialógoch vysvetľuje aj pozadie okolo boja proti potratom či eutanáziám. Natočiť film „z druhej strany zrkadla“ obhajujú tým, že dnes už nežijeme v dobe, keď by publikum počúvalo priame kázanie pastora či kňaza.

„Toto je film pre vášho člena rodiny, ktorý odpadol od viery, alebo vášho priateľa, ktorý nikdy neveril. Môžete ich vziať na film a pod rúškom zábavy budú konfrontovaní s väčšími otázkami. Buďte potom pripravení na konverzáciu, pretože budú klásť dôležité otázky,“ hovorí Konzelman. 

Cesta do mysle démona

Tento prístup sa však nepozdáva kritikom, ktorí filmu nedávajú príliš vysoké hodnotenia. Neveriaci sa v recenziách sťažujú, že ich do kín nalákali na horor, ktorý nesie kresťanské posolstvo a pretláča pravicové politické názory. 

„Nefarious je vyslovene kresťanský horor s hlbokou krajne pravicovou ideológiou, ktorá sa nevie dočkať, kedy bude divákom kričať do tváre počas celej stopáže. Je to dlhé neznesiteľné kázanie v ošúchanom šate generického hororu. Jeho poslaním nie je vystrašiť divákov, ale zmeniť srdcia a mysle. Kto pevne neverí svetonázoru tvorcov, bude mať z Nefarious veľmi zlý pocit – a práve preto tento prvok filmu skryli,“ napísal jeden z kritikov.

Natáčanie filmu sa nezaobišlo bez komplikácií, ktoré autori považujú za diablovu snahu odradiť ich. Celý štáb dostal covid. Zažili osem dopravných nehôd v priebehu jedenástich dní, počas búrky im odfúklo strechu z kancelárie a ich kňaz zaškolený do exorcizmu sa počas natáčania ocitol v ohrození života kvôli prasknutému slepému črevu. 

Foto z filmu Nefarious. Zdroj: rottentomatoes.com

Exorcista Carlos Martins sa pre National Catholic Register vyjadril, že je to bez váhania najlepší film zobrazujúci démonickú posadnutosť, aký bol kedy vyrobený.

„Namiesto uviaznutia v diabolských prejavoch a sile tento film privádza diváka do démonickej mysle. Zatiaľ čo filmový trend sa sústredil na demonštráciu démonického hnevu. Nefarious obratne prejavuje diablovu neukojiteľnú túžbu a impozantnú inteligenciu,“ dodal Martins.

Film je momentálne premietaný v USA a nie je jasné, či sa dostane aj do slovenských kín.

Inzercia

Ježišova revolúcia medzi hippies

O čosi ľahšie bude sledovanie druhej filmovej novinky, ktorá vyšla koncom februára. Seriálový Ježiš z The Chosen Jonathan Roumie vymenil dobové oblečenie za zvonové nohavice a tričká s rozšírenými rukávmi, aby stvárnil úlohu pouličného hippies kazateľa. 

Snímka Jesus Revolution je inšpirovaná skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali na vrchole hnutia hippies v 60. a 70. rokoch. Film opisuje duchovné prebudenie v tejto komunite. 

Hlavnými postavami, okolo ktorých sa film točí, sú charizmatický kazateľ Lonnie Frisbee a pastor Chuck Smith z Calvary Chapel Church, ktorého cirkev v tom čase akosi umierala. Pastora si zahral herec známy zo seriálu Fraiser Kelsey Grammer.

Johnatan Roumie ako pouličný hippies kazateľ. Zdroj: jesusrevolution.movie.com

Roumie v rozhovore pre Catholic News Agency o stretnutí týchto dvoch postáv povedal, že boli ako nitro s glycerínom, ktoré spôsobili výbuch Ducha. „Lonnie priviedol tieto deti a Chuck ich katechizoval a učil Bibliu,“ vysvetlil Roumie. 

Podľa herca je film o hľadaní identity a zmyslu života medzi mladými a dnešná kultúra podobné snímky potrebuje. 

„Zvyčajne sa to začína v tínedžerskom veku a hľadanie identity je v každej generácii v priebehu dejín jednotné. Myslím si, že deti a tí, ktorí hľadajú zmysel, budú schopní vidieť alegóriu okolností ako odraz toho, čo sa deje v ich vlastných životoch, a tiež prídu s touto túžbou spoznať Boha,“ uviedol. 

Slušné zárobky a pozitívne hodnotenia

Snímka Jesus Revolution sa teší celosvetovému úspechu. Film celosvetovo zarobil 53 miliónov amerických dolárov, čo ho radí medzi top desať najlepšie zarábajúcich filmov všetkých čias založených na viere.

Zároveň je momentálne najúspešnejším počinom štúdia Lionsgate od roku 2019. Je úspešnejší ako ich predošlé filmy Zabijakov osobný strážca 2 (2021) alebo Neznesiteľná váha obrovského talentu (2022).

„Je to neuveriteľný míľnik pre každý film,“ povedal Jon Erwin, ktorý sa podieľal na réžii filmu. Podľa neho kresťanskí diváci „opäť raz šokovali priemysel a dokázali, že sme obrovské publikum s nedostatočnými službami a hladom po obsahu“.

Film vyšiel z dielne bratov Jona a Andrewa Erwinovcov, ktorí stáli za ďalšími kresťanskými snímkami ako I Can Only Imagine, I Still Believe a American Underdog: The Kurt Warner Story. 

Oficiálny trailer k filmu Jesus Revolution. Zdroj: YouTube

Podľa hlasovania divákov na stránkach rottentomatoes.com sa film v 99 percentách publiku páčil. Kritici dali filmu hodnotenie 58 percent. O nadšených reakciách divákov svedčí aj fakt, že ho nominovali na K-Love Fan Awards, čo je ocenenie najlepších kresťanských umelcov z rôznych oblastí. 

Úspech strieda kritika

Napriek úspechu sa ozývajú aj kritické hlasy. Pozorovatelia oboznámení so zobrazenými udalosťami tvrdia, že film zložité udalosti zjemňuje. 

Kresťanský filmový kritik Peter Chattaway označil drámu za „bezpečný, davový film, ktorý ignoruje a zahmlieva neporiadky kresťanského hnutia hippies“. 

Podľa historičky Leah Payneovej film vykresľuje veľmi ružový, lesklý pohľad na začiatky Ježišovho hnutia. Vo svojej recenzii uviedla, že zamlčuje „pozoruhodné kontroverzie a konflikty v prospech pocitovo dobrých evanjelikálnych kresťanských tém“. 

Sporným je aj zobrazenie kazateľa Lonnieho Frisbeeho, ktorý mal nezriadený sexuálny život, sklony k homosexualite, čo nakoniec viedlo k tragickej smrti, pretože sa nakazil AIDS. Túto skutočnosť sa však divák vo filme nedozvie. 

Podľa viacerých zdrojov sa scenáristi počas nakrúcania veľkofilmu nikdy neskontaktovali s jeho žijúcou manželkou Connie Frisbee, ktorej zábery sa tiež vo filme objavili. Tá sa o snímke dozvedela od šokovanej nevlastnej dcéry, ktorá ho videla v kine. 

Ako sa 75-ročná Connie Frisbee vyjadrila pre God Reports, po zistení, že ju nekontaktovali, zostala zlomená a plakala dva dni. Tvorcovia filmu uviedli, že manželku Connie nekontaktovali, pretože si mysleli, že je po smrti. Za neoverenie informácie sa jej ospravedlnili v telefonáte. 

Ilustračné foto z filmu. Zdroj: jesusrevolution.movie.com

Manželka Connie po zhliadnutí filmu povedala, že 90 percent z neho nie je pravda.

„Pravdou je, že komunikovanie s ľuďmi bolo veľmi chaotické. A oni to chcú urobiť veľmi upratané... Tak to nebolo (...). Keby sa vedelo, aká je pravda, nevyzerala by som tak dobre. Lonnie by nevyzeral skvele. Chuck Smith by nevyzeral dobre. Greg Laurie by nevyzeral dobre. Ale kto by vyzeral dobre? Boh by vyzeral hviezdne,“ povedala.

Podľa nej sa k nim pastor Chuck Smith nesprával priateľsky, odmietal im za službu v cirkvi zaplatiť, čo ich dostalo do zúfalej finančnej situácie, keď jedli odpadky z kontajnerov. 

Stali sa otrokom služby, a keď sa ich manželstvo po troch rokoch dostalo do krízy a požiadali pastora o poradenstvo, odmietol to s tým, že ich manželstvo nie je dôležité, ale zachraňovanie duší áno.

Film mal okrem USA premiéru aj v Singapure, Indonézii, Austrálii či na Novom Zélande. V júni príde do kín vo Veľkej Británii, čo môže byť dobrým znamením, že časom sa dostane aj na Slovensko. Zatiaľ je dostupný na online digitálnych platformách, DVD a na Blu-ray. Na Amazone atakuje prvé priečky v predajoch. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.