Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
13. apríl 2021

Messiah a Chosen

Aký je Ježiš v nových seriáloch a ktorý je lepší?

Mesiáš a Vyvolení – dva seriály, ktoré sa oplatí vidieť. Z rôznych dôvodov.

Aký je Ježiš v nových seriáloch a ktorý je lepší?

Foto: thechosen.tv; Youtube.com

Messiah: Keď sa nás Netflix pýta, čomu veríme

Provokácia. Myslím, že toto slovo najlepšie vystihuje desaťdielnu sériu Messiah. Že ste o nej nepočuli? Nie ste sami. Objavila sa pred rokom na Netlixe a zdá sa, že veľmi nezaujala. A je to škoda, pretože ide o mimoriadne kvalitné dielo, ktoré si zaslúži, aby sme mu venovali tých celkových 400 minút.

Ak sa na Netflixe objaví niečo s náznakom kresťanskej tematiky, vyvolá to mierne podozrenie. Ostatným príkladom môže byť tínedžerský hudobný film A Week Away, ktorý sa po prvých minútach môže javiť ako paródia, no nie je tomu tak.

Ale späť k sérii Messiah. Jej autorom je Michael Petroni, ktorý by nám nemusel byť až taký neznámy. Na jeho konte toho možno nenájdeme veľa, no ak ste náhodou nevideli film Narnia: Dobrodružstvá lode Ranný pútnik, určite vašej pozornosti neušiel Rituál, v hlavnej úlohe s Anthony Hopkinsom, mimochodom, jeden z najlepšie urobených filmov s tematikou posadnutia diablom a exorcizmu. Petroni teda má skúsenosti s tvorbou, ktorá sa opiera o témy vychádzajúce z prostredia kresťanského náboženstva.

Tentokrát sa pustil do náročnej úlohy: spracovať tému, ktorá je samotným jadrom kresťanstva. Už mnohí pred ním sa pokúsili viac či menej úspešne a zaujímavo sfilmovať udalosti Biblie, Starého či Nového zákona. Ak sa tvorcovia scenáristicky verne pridŕžajú biblického textu, musia byť pripravení čeliť pripomienkam od znalcov Písma, hoci na druhej strane sa môžu tešiť oceneniu zo strany dojatých divákov. Z hľadiska dramaturgie niekedy balansujú na hranici gýču a nie je ľahké sa vyhnúť tomu, aby výsledné dielo nebolo len ďalším do zbierky biblických filmov bez osobitnej pridanej hodnoty.

Petroni na to išiel celkom inak. Už na prvý pohľad je zjavné, že jeho Messiah má niečo spoločné s Bibliou a že asi bude nejako súvisieť s Ježišom. Nájdeme tu však aj spojenie so židovstvom, islamom a dokonca budhizmom. Napriek tomu je Petroni ďaleko od toho, aby divákom ponúkal akýsi všeobjímajúci náboženský synkretizmus. V skutočnosti ponúka len kulisy, v ktorých si má dostatočne zrelý divák vytvoriť svoj vlastný príbeh.

Práve toto je to originálne na sérii Messiah: divák nie je v pozícii toho, kto len sedí pred obrazovkou a pozoruje, čo sa odohráva, ale je v plnom význame slova súčasťou deja. Podľa Petroniho vyjadrenia nás Messiah vyzýva, aby sme pozorne preskúmali, čomu veríme a prečo tomu veríme. Messiah provokuje, konfrontuje, nastavuje zrkadlo, ale pritom neuráža, neobviňuje, nevnucuje sa.

Hlavná postava série nemá meno, ktorým by ho ostatní oslovovali. Je skrátka Messiah, alebo pre moslimských nasledovníkov Al-Masih, čo je meno Ježiša v Koráne, no tiež označenie pre falošného proroka, akúsi islamskú verziu Antikrista. V texte tejto recenzie ho preto môžeme pokojne volať po slovensky – Mesiáš.

Petroniho Mesiáš sa objaví z ničoho nič ako tajomný svätý muž vo vojnou zmietanej Sýrii. Dav odhodlaných mužov a vyľakaných chlapcov počúva jemne vyzerajúceho mladého muža s bradou a dlhými čiernymi vlasmi, ktorý im hovorí, že Boh je s nimi. Počas jeho príhovoru prejde mestom obrovská piesočná búrka. Al-Masih si rýchlo získa týchto vojnou zbedačených ľudí hľadajúcich novú nádej, niečo, v čo by mohli veriť.

Medzi nimi vynikne mladík Jibril, ktorého matka prišla o život pri bombardovaní a on sám ju musí pochovať v troskách ich zničeného domova. Al-Masih vyvedie týchto mužov a mladíkov do púšte až k izraelskej hranici.

Dav sýrskych utečencov zaujme bezpečnostné zložky i médiá. Na scénu prichádzajú ďalšie postavy. Agentka CIA Eva Gellerová vníma hrozbu a zariadi, aby boli o dave utečencov informovaní jej izraelskí kolegovia. Mesiáš všetkých šokuje tým, že pokojne prekoná izraelský hraničný plot, za čo je vzatý do väzby. Vyšetruje ho Aviram Dahan, bezpečnostný dôstojník Šin Bet, ktorému Mesiáš povie také veci z jeho minulosti, aké okrem neho nikto iný nepozná. Neskôr v ten istý deň Al-Masih zmizne zo svojej cely a objaví sa...

... kde inde ako v USA, v malom mestečku Dilley v Texase. Reverend Felix Iguero zistí, že jeho kostol je takmer v konkurze, a začína plánovať niečo drastické. Jeho dospievajúca dcéra Rebecca má psychické ťažkosti, cíti sa udusená v ich malom meste, preto sa rozhodne utiecť práve vo chvíli, keď ich mestečko zasiahne masívne tornádo. Jediná budova, ktorá po tornáde ostane stáť, je práve kostol.

Každá z hlavných postáv má svoje tajomstvo a každá potrebuje svojho Mesiáša. A práve o tom je tento desaťdielny príbeh. V prvej epizóde agentka Gellerová vidí citát Oprah vytesaný do sedadla v jedálni: „Staň sa tým, čomu veríš.“ Pri sledovaní Mesiáša si nielen jednotlivé postavy, ale aj samotní diváci kladú otázku: „Kto je tento muž?“ On sám na ňu odpovedá v rozhovore s Aviramom: „Lepšia otázka je: kto si ty?“

Divák nie je pozvaný stotožniť sa s niektorou z hlavných postáv, sám sa stáva hlavnou postavou práve tým, že hľadá odpoveď na otázku o svojom bytí, o svojej viere, o svojich očakávaniach, o zmysle životných ťažkostí. Je Mesiáš ten, ktorý plní moje očakávania a koná tak, ako by sa to v danej chvíli mne javilo ako dobré a užitočné? Petroniho Mesiáš takýto rozhodne nie je, za to však svojim divákom účinne nastavuje zrkadlo a konfrontuje ich v tom najhlbšom vnútri vlastného bytia.

Seriál je z dramaturgického hľadiska urobený naozaj výborne. Hlavné postavy sú uveriteľné, dialógy pôsobia prirodzene, k čomu prispieva aj fakt, že okrem angličtiny postavy hovoria aj svojimi rodnými jazykmi.

Predstaviteľ Mesiáša trefne prirovnal svoju postavu k matrioške: pod jednou vrstvou sa ukrýva ďalšia, pod ňou ďalšia a ďalšia.  A toto rovnako platí aj na Jiblira, Evu, Avirama, Felixa, Rebeccu a ďalšie postavy. Každou epizódou sa dostávame hlbšie do jednotlivých postáv, ktoré sú napísané i stvárnené naozaj bravúrne. A tiež, pravdaže, hlbšie do svojho vlastného vnútra.

Ak niekto hľadá v Petroniho Mesiášovi biblického Ježiša, prirodzene hľadá v ostatných postavách ďalších Ježišových súčasníkov. Ak ostaneme pri prirovnaní s matrioškami, potom môžeme povedať, že jednotlivé postavy môžu mať v jednotlivých vrstvách dokonca črty rôznych postáv z Písma: Peter, Zebedejovci, Mária z Magdaly, Judáš, Tomáš, Jairus, Nikodém, Samaritánka... a, pravdaže, nemôžu chýbať Kajfáš s Pilátom. To všetko však len v prípade, že Petroniho Mesiáš by bol Ježiš.

Ak prídeme k záveru, že tento Mesiáš je podvodník či dokonca agent pracujúci proti demokratickým režimom, potom v jednotlivých postavách môžeme vnímať typických ľudí dnešnej doby. Nájdeme tu teda agentov tajných služieb, rojkov, hoaxerov, konšpirátorov, zmanipulovanú masu, skorumpovaných i slabošsky pôsobiacich politikov, islamských fundamentalistov... skrátka ľudí, ktorí majú taký či onaký vzťah k fenoménu mesiášstva, či dokonca sami sa za mesiášov považujú.

Kto je teda Petroniho Mesiáš a komu slúži? To je otázka, ktorú si kladú nielen jeho vyšetrovatelia a nasledovníci, ale aj diváci. Po každej epizóde má divák na túto otázku inú odpoveď, iný pocit a názor a práve to bol autorov zámer. Petronimu sa podarila geniálna vec: do poslednej chvíle táto otázka ostáva nezodpovedaná a ani záverečná scéna neponúka jednoduchú odpoveď. Divák je dokonale vtiahnutý do deja a prinútený uvažovať. Sledovaním Mesiáša sa stáva súčasťou príbehu, kde tá najdôležitejšia otázka znie: „Kto som ja a čomu verím?“

„Kto je Mesiáš a komu slúži? Po každej epizóde má divák na túto otázku inú odpoveď, iný pocit a názor a práve to bol autorov zámer.“ Zdieľať

Mesiáš nie je o druhom príchode Krista ani o tom prvom. Nie je ani o tom, ako by to bolo, keby sa to odohralo dnes. Je o tom všetkom súčasne. No v prvom rade je o nás. Je o tom, čomu veríme, ako žijeme svoju vieru, s akými ťažkosťami sa boríme a čo pri ich prežívaní očakávame či neočakávame od toho Mesiáša, o ktorom máme vytvorené svoje predstavy. Tento seriál je výbornou výpoveďou o tom, že každý človek, každá rodina, komunita i národ potrebuje Mesiáša.

Je dôležité, že Petroniho Mesiáš prichádza z Blízkeho východu, tej časti sveta, ktorá očakáva koniec neustálych vojenských konfliktov. Nie je náhoda, že sa rieši jeho pôvod, kto je jeho rodina a na základe akej moci robí to, čo robí. Je prirodzené, že s autoritami prichádza do sporov pre správne praktizovanie náboženstva. Nie je prekvapením, že sa presúva do USA, kde žiada stiahnutie amerických vojakov z celého sveta na zabezpečenie pax mundi. Tieto paralely s Ježišom nie sú náhodné.  

Vyskytli sa aj námietky, že Mesiáš je vlastne úplne iný ako Ježiš. Vraj jeho zázraky sú odlišné od toho, čo nájdeme v evanjeliách, pretože nie sú zamerané na pomoc ľudom, ale len na sebaprezentáciu Mesiáša. Kým Ježiš evanjelií liečil chorých, vyháňal zlých duchov a sýtil zástupy, Petroniho Mesiáš chce iba dokázať svoju autenticitu.

Lukášov Ježiš bol skutočne takýmto zázračným služobníkom iných, no Jánov Ježiš je iný: nerobí zázraky, koná znamenia, ktorých cieľom je práve dokázať jeho autenticitu a vzbudiť vieru čitateľov evanjelia, ako to máme zaznamenané v oboch epilógoch Evanjelia podľa Jána.

Práve takýto je Petroniho Mesiáš: hĺbavý, sústredený, držiaci sa mimo ľudí, odmietajúci popularitu, neustále ponorený do modlitby. Hovorí, že prišiel konať Božie dielo, že je poslaný od Boha, ktorého nazýva Otcom. Rovnako ako Jánov Ježiš aj Petroniho Mesiáš zdôrazňuje seba ako podmienku života svojich nasledovníkov: prijať ho znamená zachovať si život. Dokonca to vyžaduje bez váhania a otáľania: tu a teraz je čas, keď sa musíš rozhodnúť. Musím sa priznať, že ako nadšený milovník Jánovho evanjelia som nadšený mnohými motívmi a postavami prevzatými práve z tohto povznášajúceho biblického textu.

Inzercia

Messiah je skvelý seriál aj napriek drobnej chybe, ktorej sa dopustili tvorcovia, keď bolo počas tlačovej besedy z Vatikánu oznámené, že prípadom sa bude zaoberať Kongregácia pre kauzy svätých, hoci správne by to mala byť Kongregácia pre náuku viery.

Hoci Netlix už pred rokom sklamal svojím oznámením, že pripravovaná druhá séria sa nakrúcať nebude, dúfam, že napokon sa okolnosti zmenia. Osobne by som bol veľmi zvedavý na Petroniho verziu Skutkov apoštolov.

Radoslav Šaškovič

Vyvolení: Keď sa Boh smeje i plače v koži smrteľníka

Ak ste po Veľkej noci presýtení duchovným televíznym programom, seriál The Chosen vás posadí naspäť do kresiel. Ide totiž o majstrovské dielo, ktoré vzbudzuje hlad nielen po ďalších epizódach, ale predovšetkým po blízkosti Ježiša.

Podľa americkej spoločnosti Movie Guide má The Chosen našliapnuté stať sa svetovo najznámejším a najoceňovanejším mediálnym počinom v histórii kresťanskej kinematografie.

Režisér Dallas Jenkins z americkej evanjelikálnej cirkvi Harvest Bible Chapel je presvedčený, že najväčší príbeh v histórii ľudstva by mali diváci hltať rovnako dychtivo ako seriál Stranger Things. „Ľudia dostanú šancu vidieť Ježiša očami tých, ktorý sa s ním skutočne stretli. Keď publikum uvidí ich ,predtým a potom‘, môžu byť zasiahnutí a zmenení rovnako ako oni,“ vysvetlil režisér v propagačnom videu.

Prvú z plánovaných siedmich sérií videlo už viac ako 100 miliónov ľudí a získala nadpriemerne vysoké hodnotenia vo viacerých filmových databázach

Predchodcom seriálu bol režisérov 20-minútový film o Ježišovom narodení, ktorý pôvodne premietali len pre miestnu cirkev. Film napokon videlo 20 miliónov divákov na sociálnych sieťach, vďaka čomu sa podarilo vyzbierať viac ako 10 miliónov dolárov na financovanie prvej série. The Chosen tak zdolal rekord a stal sa najväčšou crowdfundingovou zbierkou v histórii filmových diel.

„Hollywood až príliš často prehliada ohromné publikum, ktoré vyhľadáva vysokokvalitnú kresťanskú zábavu. Diváci urobili hlasné a nespochybniteľné vyhlásenie, že sú dychtiví po obsahu, ktorý rezonuje, a sú ochotní ho financovať,“ uviedol pre Fox News výkonný producent spoločnosti The Chosen Matthew Faraci.

Pýtate sa, čím je americký seriál The Chosen taký výnimočný? Jednoznačne je to ľudskosť a humor Ježiša, ktorý zároveň ukazuje, ako žiť svätosť v každodennosti.

Videli ste už Boha v situáciách bežného smrteľníka? Videli ste ho plakať so smutnými, zabávať sa na svadbe priateľov alebo súcitiť s chorými? Určite ste už stokrát počuli, ako Ježiš uzdravil malomocného, ale mali ste pri čítaní týchto slov zimomriavky z radosti v Ježišovej tvári?

Keďže evanjeliá, pochopiteľne, nemôžu zachytávať všetky detaily, autori seriálu sa snažia ísť hlbšie a dotvoriť situácie a charaktery postáv pomocou fantázie a spoločne uvažujú, ako to mohlo byť.

Práve táto domyslená autentickosť pomáha divákom „stať sa jedným z učeníkov“ a vidieť milosrdenstvo a charakter Majstra z blízka. Doslova sa ocitnete v koži učeníkov a získate pocit, že Ježiš má rovnaké pochopenie pre vaše chyby ako pre zlyhania svojich súčasníkov.

Napokon, nie je to len dielo protestantského režiséra. Na scenári spolupracoval aj mesianistický rabín Jason Sobel, katolícky kňaz David Guffey a evanjelikálny profesor Nového zákona Doug Huffman. Aj vďaka ich podnetom seriál verne zobrazuje židovskú kultúru, vtedajší život a nijakým spôsobom nevyrušuje ani katolíkov.

Dokonca hlavný hrdina Jonathan Roumie je katolík a netají sa úctou k Eucharistii. Práve jemnosť a chápavosť, ktoré Roumie elegantne vkladá do postavy Ježiša, divákov priťahujú najviac. „Keď som mal asi desať rokov, veľmi ma zasiahol film Ježiš Nazaretský. Vyrobil som si kríž v životnej veľkosti a zahral si krížovú cestu doma na záhrade,“ opisuje svoje prvé pohnútky k herectvu.

Cesta k úspechu seriálu nebola jednoduchá pre Roumieho ani pre režiséra Jenkinsa. Obaja priznávajú, že až po páde, keď sa vzdali svojich predstáv, začal Boh skutočne konať.

„Keďže som nemal herecké príležitosti, dostal som sa do dlhov, ktoré mali byť splatené nasledujúci týždeň. Doslova som padol na kolená a povedal Bohu, nech vstúpi do tejto situácie. Veril som, že mám byť hercom a nejakým spôsobom mu tým slúžiť. Povedal som Bohu, že sa vzdávam, že nedokážem už nič viac urobiť. Do večera som dostal emailom tri šeky, ktorými som takmer všetko splatil,“ vysvetlil svoju skúsenosť pre National Catholic Reporter.

Podobne aj režisér Jenkins narazil na dno svojej kariéry. Až keď pochopil, že Boh má vlastnú matematiku a na nasýtenie 5 000 ľudí stačí päť chlebov a dve ryby, prišiel úspech v podobe crowdfundingovej zbierky. „Očakával som, že sa vyzbiera maximálne 800 dolárov,“ povedal vo videu.

Aktuálne beží už druhá séria a tretia sa nakrúca. Seriál spolu s bonusovými videami je dostupný zadarmo na webovej stránke štúdia Vidangel, na YouTube, v aplikáciách v Google Play alebo Amazon App Store.

Prvá séria má osem približne hodinových epizód v anglickom jazyku, no autori ponúkajú aj slovenské titulky. Ich hlavným cieľom je, aby dielo zasiahlo miliardu ľudí po celom svete. Medzi nimi aj vás osobne.

Monika Ostrovská

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.