Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. jún 2023, 09:48

Čo plánuje SaS s cirkvami

Chcú zrušiť spovedné tajomstvo a uľahčiť registráciu

Chcú zrušiť spovedné tajomstvo a uľahčiť registráciu

Poslanec SaS Miroslav Žiak. Foto - TASR

Pri výhrade vo svedomí navrhujú, aby bolo spresnené, že ju môže mať iba jednotlivec, nie inštitúcia.

Liberáli z SaS v uplynulých dňoch začali predstavovať svoje programové priority vo viacerých oblastiach. Jednou z nich sú spoločenské rezorty, v rámci ktorých zamýšľajú presadiť registrované partnerstvá či zníženie trestov pri drogách. Hlavnou tvárou tejto časti programu SaS je poslanec Miroslav Žiak.

V kapitole s názvom Osobné slobody chcú liberáli zasahovať aj do fungovania cirkvi a katolíckych princípov. Navrhujú aj modifikáciu Vatikánskych zmlúv, ktoré upravujú vzťah štátu a cirkvi. Slovenský parlament ich schválil v roku 2001. Žiak z SaS už pred voľbami v roku 2020 tvrdil, že bude hľadať spôsob, ako zmluvy zrušiť. 

SaS chce v najbližšom čase o svojom programe diskutovať s verejnosťou.

Jedným z bodov modifikácie, ktorú navrhujú, je prakticky zrušenie spovedného tajomstva. „Vatikánske zmluvy sú problémom pri utajovaní trestných činov duchovným z dôvodu spovedného tajomstva a pri zabezpečovaní zdravotnej starostlivosti z dôvodu výhrady vo svedomí,“ píše sa v programe SaS. Navrhujú úpravu, aby zmluvy „neumožňovali utajenie trestných činov z dôvodu spovedného tajomstva“.

Podľa kánonického práva spovedník nesmie nikdy slovami ani nijakým iným spôsobom, ani z nijakého dôvodu, ani len čiastočne prezradiť kajúcnika a je mu tiež zakázané použitie poznatku získaného zo spovede, ktorý priťaží kajúcnikovi, aj keď je vylúčené akékoľvek nebezpečenstvo odhalenia.

„Spovedné tajomstvo je nedotknuteľné v každej zodpovednej demokratickej krajine, u nás ho garantuje zmluva so Svätou Stolicou," hovorí katolícky kňaz Anton Ziolkovský. „SaSke a pánovi Žiakovi odkazujem, ze radšej sa nechám zavrieť, ale spovedné tajomstvo nikdy nevyzradím."

Čítajte tiež

Ďalší bod modifikácie má podľa SaS umožniť finančnú odluku cirkví od štátu, po ktorej dlhodobo volajú.

Okrem toho chcú, aby bolo spresnené, že výhradu vo svedomí môže mať iba jednotlivec, nie inštitúcia. Dnes si však výhradu vo svedomí inštitúcia nijako uplatniť nemôže – SaS tým zrejme mieri na ľudí vo vedúcich pozíciách, napríklad prednostov či primárov gynekologických kliník, ktorí si uplatňujú výhradu vo svedomí pri vykonávaní umelých potratov a neželajú si, aby sa takéto zákroky uskutočňovali na ich pracovisku.

Inzercia

Pri zmene financovania cirkví chcú sulíkovci zrušiť súčasný model financovania cirkví z verejných financií. Namiesto toho navrhujú zavedenie daňovej asignácie, ktorá by sa pre cirkvi zvýšila. „Namiesto súčasných 2 percent z dane bude možné asignovať až 1 percento zo základu dane,“ uvádzajú. „Cirkvám tak bude umožnené získať aj viac financií, ale priamo od občanov. Financovanie bude v súťaži s inými organizáciami, ktoré sú v súčasnosti financované z daňovej asignácie.“

Ďalej plánujú zjednodušiť registráciu cirkví, na ktorú je dnes potrebné vyzbierať 50-tisíc podpisov. Navrhujú tzv. dvojstupňovú registráciu. Na prvý stupeň bude potrebných 100 podpisov veriacich. „Cirkvi po prvom stupni registrácie by mali práva na zhromažďovanie sa s cieľom vyznávania viery, realizáciu sakrálnych stavieb, prístup do verejnoprávnych médií, vykonávanie bohoslužieb (pohreby, krsty...).“

Čítajte tiež

O registráciu druhého stupňa sa bude môcť podľa ich zámeru cirkev uchádzať po troch rokoch od registrácie prvého stupňa a po splnení požiadavky na 20-tisíc členov. „Po registrácii druhého stupňa by mohla cirkev zriaďovať účelové zariadenia, vlastné školy, vyučovať náboženstvo, mať vydavateľskú činnosť či zakladať kultúrne inštitúcie.“

Majerský z KDH: Toto si nedovolili ani komunisti

Na návrh SaS reagovalo popoludní hnutie KDH. Jeho šéf Milan Majerský tvrdí, že to, čo nevie strana SaS presadiť v odbornej diskusii, chce presadiť silou. „Návrhom, ktorý má prakticky priniesť zrušenie spovedného tajomstva, SaS demonštruje, že nie je žiadnou stranou slobody, ale naopak, je  stranou obmedzovania náboženskej slobody a zasahovania do základných ľudských práv. Takýto krok si nedovolili ani komunisti.“

Ak SaS svoj návrh nemyslí vážne, lebo sa zjavne nebude dať realizovať, potom sa podľa Majerského zaradila do prúdu populistov, ktorí balamutia voličov.

K nápadu liberálov sa vyjadril na Facebooku aj Juraj Šeliga zo strany Demokrati. „SaS chce zrušiť spovedné tajomstvo?!  Slovami klasika: ,Musí hrabať, chalani!‘ Štát sa nemá starať do toho, čo ľudia robia v spálni, rovnako sa však nemá starať do toho, čo rozprávajú v spovednici,“ napísal.

V komentároch na to reagovala strana SaS s tým, že vytrháva z kontextu. „Je zrejmé, že nám ide o ochranu a pomoc obetiam TRESTNÝCH ČINOV a nie o zrušenie náboženskej slobody, ako píšete vy.“

Dnes treba vedieť

02. október 2023, 14:03

Vo veku 68 rokov zomrel kňaz Trnavskej arcidiecézy Peter Rúčka. Zosnulý bol známy aj ako páter Leo a v rokoch 1992-1999 pôsobil ako provinciálny minister Františkánov na Slovensku. Po odchode z rehole pôsobil v Plaveckom Mikuláši, Dlhej pri Trnave, Moravanoch nad Váhom, Pastúchove a naposledy v Šulekove, kde zomrel. (tkkbs)

02. október 2023, 10:14

Kardinál Kurt Koch priznal chyby pri riešení zneužívania, keď pôsobil ako biskup

Prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov po zverejnení švajčiarskej štúdie o zneužívaní priznal, že vo funkcii bazilejského biskupa nenahlásil Vatikánu ani polícii obvinenia voči kňazovi, ktorého obviňovali zo zneužívania. Koch sa dnes za tento postup ospravedlňuje a tvrdí, že nič nezakrýval, len chcel tento prípad osobne spracovať a vyriešiť na personálnom úrade diecézy.

01. október 2023, 18:27
01. október 2023, 16:44

Na niekoľko stoviek miliónov eur vyčíslili vatikánske inštitúcie škody v rámci súdnej kauzy londýnskej nehnuteľnosti. V záverečnej fáze súdneho procesu s desiatkou obžalovaných zazneli finančné nároky, keď Správa dedičstva apoštolskej stolice požaduje 270 miliónov eur, Štátny sekretariát 98 miliónov a tzv. Vatikánska banka viac ako 206 miliónov eur. Súd bude pokračovať záverečnými rečami obhajoby. (aci stampa)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.