Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
25. december 2009

Vatikán už vyšetruje incident počas polnočnej omše

Na začiatku polnočnej omše v Bazilike sv. Petra v Ríme došlo k vážnemu incidentu. Psychicky labilná žena priskočila k pápežovi a strhla ho na zem. Údajne ho chcela len objať. Liturgický sprievod prichádzajúci k oltáru náhle zastavil, hudba prestala hrať, v chráme zazneli prekvapené výkriky, ochran...

Na začiatku polnočnej omše v Bazilike sv. Petra v Ríme došlo k vážnemu incidentu. Psychicky labilná žena priskočila k pápežovi a strhla ho na zem. Údajne ho chcela len objať.


Liturgický sprievod prichádzajúci k oltáru náhle zastavil, hudba prestala hrať, v chráme zazneli prekvapené výkriky, ochrankári sa začali zbiehať ku pápežovi...

Aj slovenskí diváci sledujúci priamy prenos polnočnej omše na TV LUX alebo TA3 mohli vidieť, že v chráme sa niekoľko minút po desiatej večer čosi deje. Kamery však snímali začiatok procesie, takže nebolo možné presne určiť, čo sa stalo. Až na konci slávnostnej bohoslužby talianska televízia Rai Uno ukázala amatérske zábery ženy v červenej vetrovke, ktorá preskočila zátarasy a priskočila k pápežovi (video tu, foto tu). V zmätku ju síce stihol spacifikovať jeden z ochrankárov, ale pri páde na zem so sebou strhla aj Benedikta XVI. Tomu sa nič nestalo. Aj preto mohla liturgia pokračovať bez prerušenia.

Dvadsaťpäťročnú Susannu Maiaolo (na obr.), ktorá má talianske aj švajčiarske občianstvo, ihneď zadržali vatikánski žandári, ktorí sa spolu so Švajčiarskou gardou starajú o vnútornú bezpečnosť Vatikánu. Podľa prvých informácií bola žena po zadržaní zmätená, tvrdila, že len chcela objať pápeža. Paradoxom je, že o podobný čin, dokonca v rovnakej vetrovke, sa Susanna Maiaolo usilovala aj pred rokom na konci polnočnej omše. Vtedy ju ochrankári zastavili už pri preskakovaní zátarasy.

K incidentu sa dnes oficiálne vyjadrila aj Svätá stolica. „Susanna Maiolo nebola ozbrojená a javí známky psychickej poruchy. Bola preto hospitalizovaná a bude podrobená povinnému vyšetreniu,“ píše sa vo vyhlásení Tlačového strediska Svätej stolice. Ako sa ďalej uvádza, počas zmätku spadol aj vicedekan kardinálskeho zboru a matador vatikánskej diplomacie, 87-ročný francúzsky kardinál Roger Etchegaray, ktorý si zlomil krček stehennej kosti a bude sa musieť podrobiť operácii.

Podľa slov hovorcu Svätej stolice Federica Lombardiho, ktoré dnes priniesol denník Corriere della Sera, Benedikt XVI. sa po dramatickej udalosti cíti dobre. Spal pokojne, večer v spoločnosti svojho osobného sekretára, nemeckého kňaza Georga Gänsweina ešte zjedol typický taliansky vianočný koláč panettone. Dnes, bez zmeny v programe, udelil z balkóna svätopeterskej baziliky zvyčajné vianočné požehnanie mestu a svetu, Urbi et Orbi.

Inzercia

V Taliansku je to v tomto mesiaci už druhý útok na známu osobnosť. V podstate rovnaký scenár mal aj útok na premiéra Silvia Berlusconiho v polovici decembra. „Ochrankári boli ďaleko vpredu, ale, ako ukazujú zábery, nikto z nich nebol po boku Benedikta XVI. (...) V podstate túto štrbinu žena využila,“ konštatuje citovaný taliansky denník.

Hovorca Lombardi k špekuláciám súvisiacim s bezpečnosťou pápeža uviedol, že Benedikt XVI. chce byť blízko veriacich, podať im ruku, objať deti a teda nie je možné preverovať mená všetkých prítomných. Veriaci, ktorí sú prítomní na liturgických sláveniach v Bazilike sv. Petra, pritom prechádzajú dvojnásobnou kontrolou: najprv absolvujú prehliadku prostredníctvom detektora kovov, ktorú zabezpečujú talianski policajti a následne ich pri vstupe do baziliky kontrolujú aj vatikánski žandári.

Talianske médiá začali ihneď po incidente prinášať množstvo detailov. V bazilike bolo v inkriminovanej chvíli prítomných asi 50 vatikánskych žandárov a 30 členov Švajčiarskej gardy. Ochrankár, ktorý ženu spacifikoval sa volá Domenico Giani a je vrchným inšpektorom Žandárstva Mestského štátu Vatikán. Prvé informácie hovoria tiež o tom, že žena prišla do chrámu sama.

Podľa slov prokurátora mesta Rím Giovanniho Ferraru, ktoré priniesol denník Corriere della Sera, Vatikán nepožiadal o pomoc talianske úrady, takže vyšetrovanie bude prebiehať vo vatikánskej réžii. „Justícia Svätej stolice je však veľmi mierna,“ povedal novinárom hovorca Lombardi. Na sociálnej sieti Facebook už medzitým vzniklo niekoľko skupín na podporu "hrdinky večera".

Imrich Gazda

Odporúčame

ZAMYSLENIE: Vianoce z druhej strany

ZAMYSLENIE: Vianoce z druhej strany

Už máte nakúpené? Navarené? Upratané? Otázky evokujúce tradičnú vianočnú matériu zaznievali s blížiacimi sa sviatkami čoraz intenzívnejšie. Pritom Vianoce sú spomienkou na chudobných vydedencov. „...uložila ho do jasieľ, lebo pre nich nebolo miesta v hostinci.“ Slová evanjelistu Lukáš...

Značka „pápež“ bude chránenejšia

Značka „pápež“ bude chránenejšia

V sobotu vydala Svätá stolica vyhlásenie k autorským právam pápežského úradu. V úvode krátkeho dokumentu s názvom Vyhlásenie k ochrane postavy pápeža sa konštatuje, že „v priebehu predovšetkým posledných rokov možno badať rastúcu náklonnosť a srdečnú úctu mnohých k pápežom, podľa ktorých niektor...

Ekumenický rok

Ekumenický rok

V minulotýždňovom vydaní týždenníka .týždeň som bilancoval uplynulý rok z pohľadu ekumenických vzťahov. Článok si môžete prečítať tu. ...