Pirátske sťahovanie hudby a filmov je hriech, tvrdia biskupi

Španielski biskupi sú presvedčení, že ľudia, ktorí nelegálne sťahujú nahrávky z internetu, porušujú nielen legislatívu, ale aj Božie prikázania.

Nepokradneš! Nepožiadaš majetku blížneho svojho ani ničoho, čo jeho je! Siedme a desiate prikázanie Desatora pripomenuli španielski biskupi všetkým, ktorí nelegálne sťahujú, sledujú a napaľujú hudbu, filmy alebo ďalšiu tvorbu.

Urobili tak v osemstranovom dokumente, ktorý vydali pri príležitosti Svetového dňa spoločenských komunikačných prostriedkov. Katolícka cirkev ho slávila uplynulú nedeľu. Pod dokumentom sú podpísaní šiesti biskupi, ktorí sú členmi Komisie pre spoločenské komunikačné prostriedky Španielskej biskupskej konferencie. Informoval o tom portál Vatican Insider.

„Aktivity, ktoré porušujú právo na spravodlivú odmenu za vlastnú prácu, sú v rozpore nielen s predmetnými zákonmi jednotlivých krajín, ale aj v rozpore s Božím zákonom,“ uvádzajú biskupi v dokumente. Samotní katolíci sa k tomuto problému stavajú ľahostajne alebo ho priamo ospravedlňujú, upozornili biskupi.

Práve Španielsko je jednou z „najpirátskejších“ krajín. Zo správy Coalición de Creadores e Industrias de Contenidos za rok 2014 vyplýva, že používatelia nadobudli nelegálne až 88 percent digitálnych produktov. Celková hodnota pirátsky stiahnutých filmov sa pohybovala vo výške 571 miliónov eur. Na porovnanie, legálne príjmy za tieto filmy tvorili 673 miliónov eur.

Foto – TASR/Martin Turanovič

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo