Kostoly Slovenska
Máme vyše 300 kostolov Reformovanej kresťanskej cirkvi, takmer výlučne na juhu
Po Nežnej revolúcii bolo postavených 15 nových kalvínskych kostolov a jeden je vo výstavbe (Gabčíkovo).

Reformovaný kostol v Rožňave. Foto: Zdenko Dzurjanin
K Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku, ktorá patrí medzi protestantské cirkvi vyznávajúce kalvinizmus, sa podľa sčítania obyvateľov z roku 2021 hlásilo 85 271 občanov (1,56 %), prevažne príslušníkov maďarskej menšiny na juhu Slovenska. Najviac veriacich tejto denominácie žije v okresoch Komárno a Trebišov.
Reformovaná kresťanská cirkev sa konštituovala v Uhorsku už v roku 1567 na prvej krajinskej synode v Debrecíne, kde sa priklonila k ženevskému reformačnému smeru reprezentovanému Jánom Kalvínom.
Po rozpade Rakúsko-Uhorska a zániku Uhorska v roku 1918 sa časť členov tejto cirkvi, ktorí sa označujú aj ako kalvíni, ocitla na Slovensku a Podkarpatskej Rusi v rámci novo konštituovanej Československej republiky. Táto skutočnosť si vyžiadala nanovo usporiadať vzťahy medzi cirkvou a štátom.
Práve v tomto roku si pripomíname 100. výročie zákonodarnej synody v Leviciach (17. – 25. júna 1923), na ktorej delegáti z Predtiského, Pridunajského a Podkarpatského dištriktu vypracovali ústavu a zákony pre samostatnú Reformovanú kresťanskú cirkev na Slovensku.
Obsiahla publikácia Sto rokov: Dejiny Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku od osamostatnenia po súčasnosť, ktorú tento rok vydalo Ústredie kultúry a osvety Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku so sídlom v Rimavskej Sobote, mapuje aj pohnuté dejiny cirkvi. Spadá do nich zápas o jej uznanie za prvej Československej republiky, obdobie po Viedenskej arbitráži (november 1938), keď sa niektoré cirkevné dištrikty ocitli na území postúpenom Maďarsku, povojnové vysídlenie občanov maďarskej národnosti do západných Čiech a výmena obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom (1947 – 1948) i zápas o usporiadanie vzťahov so štátom, čo viedlo k oficiálnemu uznaniu cirkvi v roku 1948 a schváleniu jej ústavy v roku 1952.
V období socializmu a nútenej ateizácie bola reformovaná kresťanská cirkev, podobne ako všetky ostatné cirkvi, pod prísnou kontrolou štátu.
Jej situácia sa zásadne zmenila po Nežnej revolúcii v roku 1989, keď nastala náboženská sloboda. Reformovaná kresťanská cirkev na Slovensku dnes organizačne predstavuje jeden dištrikt s deviatimi seniorátmi, pričom v siedmich z nich je úradným jazykom maďarčina, kým v dvoch slovenčina. Jej najvyšším zákonodarným a riadiacim orgánom je synoda, ktorej duchovným predsedom je dištriktuálny biskup Róbert Géresi sídliaci v Seni.
Reformovaný kostol v Seni. Foto: Zdenko Dzurjanin
Kňazov tejto cirkvi vychováva Reformovaná teologická fakulta Univerzity Jánosa Selyeho v Komárne. Reformovaní kresťania majú aj svoje školské i predškolské zariadenia a jasle.
Reformovaná kresťanská cirkev na Slovensku sa v júni 2011 pripojila k jednotnej Maďarskej reformovanej cirkvi, ktorá má za cieľ spájať reformovaných kresťanov Karpatskej kotliny. Popri tom je aj členom Ekumenickej rady cirkví v Slovenskej republike, Svetovej rady cirkví, Svetového zväzu reformovaných a Konferencie európskych cirkví.
Celkový počet kostolov Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku je 311. Nachádzajú sa prevažne v južnej časti Slovenska. Po Nežnej revolúcii bolo postavených 15 nových kalvínskych kostolov a jeden je vo výstavbe (Gabčíkovo).
Počet kalvínskych kostolov podľa územnosprávneho členenia
- Košický kraj: 150
- Nitriansky kraj: 81
- Banskobystrický kraj: 57
- Trnavský kraj: 19
- Bratislavský kraj: 2
- Prešovský kraj: 2
- Trenčiansky kraj: 0
- Žilinský kraj: 0
Reformovaný kostol v Šamoríne. Foto: Zdenko Dzurjanin
Počet kalvínskych kostolov podľa cirkevnosprávneho členenia
- Gemerský reformovaný seniorát: 59
- Reformovaný seniorát Barš: 47
- Abovsko-turniansky reformovaný seniorát: 45
- Zemplínsky reformovaný seniorát: 36
- Komárňanský reformovaný seniorát: 29
- Ondavsko-hornádsky reformovaný seniorát: 27
- Bratislavský reformovaný seniorát: 26
- Michalovský reformovaný seniorát: 24
- Užský reformovaný seniorát: 18
Počet kalvínskych kostolov podľa obdobia výstavby
- V 11. – 17. storočí bolo postavených 49 kostolov, ktoré v súčasnosti vlastní Reformovaná kresťanská cirkev na Slovensku, no pôvodne patrili Katolíckej cirkvi.
- V 18. – 19. storočí bolo postavených 201 kostolov.
- V 20. storočí bolo postavených 51 kostolov.
- V 21. storočí bolo postavených 9 kostolov.
Reformovaný kostol vo Fiľakove. Foto: Zdenko Dzurjanin
Zaujímavosti
Kalvínske kostoly majú strohý interiér, nie sú v nich sochy ani obrazy. S freskami sa možno stretnúť v kostoloch v Šamoríne (11. storočie), Čečejovciach a v Plešivci (13. storočie). Maľovaný strop majú kostoly v Silickej Brezovej (13. storočie) a vo Fiľakove (2002).
Na vrchole veže kalvínskych kostolov sa namiesto kríža nachádza hviezda alebo kohút, alebo ich kombinácia.
Najväčší kalvínsky kostol je v Okoličnej na Ostrove a najsevernejší v Humennom.
Kalvínsky kostol v Leviciach (v mestskej časti Kalinčiakovo) z 12. storočia je považovaný za jednu z najkrajších a najautentickejšie vyzerajúcich sakrálnych pamiatok z románskeho obdobia na Slovensku.
Reformovaný kostol v Kalinčiakove, mestskej časti Levíc. Foto: Zdenko Dzurjanin
V kalvínskom kostole v Šamoríne je ako v jedinom kostole na Slovensku vôbec umiestnený pomník vojakov padlých v prvej svetovej vojne.
V modernom kostole v Rozhanovciach (2012) slávia bohoslužby spoločne kalvíni aj evanjelici.
Fotografie všetkých kostolov Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku a údaje o nich nájdete na webstránke https://www.kostolyslovenska.sk/.