Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. september 2023, 17:15

V katolíckej cirkvi vo Švajčiarsku odhalili takmer tisíc obetí zneužívania

Zároveň zistili rozsiahle úsilie cirkvi tieto prípady utajiť, vyplýva zo štúdie skupiny akademikov z Univerzity v Zürichu.

Na takmer 1000 obetí pohlavného zneužívania v rímskokatolíckej cirkvi vo Švajčiarsku, ako aj na rozsiahle úsilie cirkvi tieto prípady utajiť poukázala štúdia, ktorú v utorok zverejnila skupina akademikov z Univerzity v Zürichu.

Správu, ktorú historici vypracovali počas jedného roka, si objednala Konferencia biskupov Švajčiarska.

Štúdia odhalila, že od roku 1950 sa stalo obeťou 921 osôb. Podľa prvotných zistení 74 percent obetí tvorili deti, pričom zneužívania sa dopustilo celkovo 510 ľudí, takmer všetci boli muži. Viac ako polovica obetí boli muži alebo chlapci a takmer 40 percent ženy alebo dievčatá.

Väčšinu prípadov neohlásili a niektoré dokumenty obsahujúce informácie zničili. Vedci tiež zistili, že „cirkevní vedúci predstavitelia väčšinu prípadov pohlavného zneužívania analyzovaných do roku 2000 ignorovali, zatajovali alebo zľahčovali“.

„Cirkevní predstavitelia bežne presúvali obvinených a odsúdených duchovných inam, niekedy dokonca do zahraničia, v snahe vyhnúť sa svetskému trestnému stíhaniu,“ napísali autori správy. Záujmy katolíckej cirkvi a jej predstaviteľov dostali podľa nich prednosť pred ochranou farníkov.

„Nepochybne ide len o špičku ľadovca,“ dodali spoluautorky štúdie, historičky Marietta Meierová a Monika Dommannová, na margo zistení.

Švajčiarski biskupi v nedeľu oznámili, že začali predbežné vyšetrovanie obvinení zo zakrývania sexuálnych útokov v rámci cirkvi.

Inzercia

Dnes treba vedieť

02. október 2023, 14:03

Vo veku 68 rokov zomrel kňaz Trnavskej arcidiecézy Peter Rúčka. Zosnulý bol známy aj ako páter Leo a v rokoch 1992-1999 pôsobil ako provinciálny minister Františkánov na Slovensku. Po odchode z rehole pôsobil v Plaveckom Mikuláši, Dlhej pri Trnave, Moravanoch nad Váhom, Pastúchove a naposledy v Šulekove, kde zomrel. (tkkbs)

02. október 2023, 10:14

Kardinál Kurt Koch priznal chyby pri riešení zneužívania, keď pôsobil ako biskup

Prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov po zverejnení švajčiarskej štúdie o zneužívaní priznal, že vo funkcii bazilejského biskupa nenahlásil Vatikánu ani polícii obvinenia voči kňazovi, ktorého obviňovali zo zneužívania. Koch sa dnes za tento postup ospravedlňuje a tvrdí, že nič nezakrýval, len chcel tento prípad osobne spracovať a vyriešiť na personálnom úrade diecézy.

01. október 2023, 18:27
01. október 2023, 16:44

Na niekoľko stoviek miliónov eur vyčíslili vatikánske inštitúcie škody v rámci súdnej kauzy londýnskej nehnuteľnosti. V záverečnej fáze súdneho procesu s desiatkou obžalovaných zazneli finančné nároky, keď Správa dedičstva apoštolskej stolice požaduje 270 miliónov eur, Štátny sekretariát 98 miliónov a tzv. Vatikánska banka viac ako 206 miliónov eur. Súd bude pokračovať záverečnými rečami obhajoby. (aci stampa)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.