Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. september 2023, 19:48

Kardinál Parolin na Slovensku

V Košiciach požehnal Centrum prijatia a integrácie pre ukrajinských utečencov

V Košiciach požehnal Centrum prijatia a integrácie pre ukrajinských utečencov

Foto: TKKBS/Katarína Jančišinová

„Toto sú diela, ktoré sa najviac páčia nášmu Pánovi,“ uviedol štátny sekretár Vatikánu. Vojnu na Ukrajine nazval „absurdnou“.

Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin sa dnes popoludní presunul zo západu Slovenska do Košíc, kde požehnal Centrum prijatia a integrácie pre ukrajinských utečencov.

Pri tejto príležitosti sa stretol s ukrajinskou komunitou a predniesol príhovor.

Kardinál sa poďakoval košickému eparchovi Cyrilovi Vasiľovi a celej košickej gréckokatolíckej komunite za to, že realizovali toto centrum prijatia a pomoci. „Toto sú diela, ktoré sa najviac páčia nášmu Pánovi,“ uviedol.

„Slovensko, a najmä Košice, sa vzorne zachovalo pri prijímaní utečencov z Ukrajiny a solidárne im poskytlo pomoc. Mnohých prijali aj rodiny, ktoré im dali k dispozícii svoje domovy v duchu bratstva, ktoré spája Ukrajinu so Slovenskom,“ povedal kardinál Parolin.

„Od začiatku tejto absurdnej vojny na Ukrajine pápež František opakovane naliehavo vyzýval na mier a zastavenie nepriateľských akcií a vyjadroval náklonnosť, solidaritu a blízkosť ukrajinskému ľudu, ktorý denne zveruje v modlitbe milosrdnému Pánovi,“ obrátil sa na Ukrajincov.

Podľa slov kardinála Parolina robí pápež František „všetko, čo je v jeho silách, aby sa podporil dialóg a čo najskôr dosiahlo prímerie na Ukrajine, ktoré by nebolo len stratégiou opätovného zbrojenia, ale krokom k skutočnému, spravodlivému a stabilnému mieru, ktorý umožní pomaly obnoviť ľudskú a sociálnu štruktúru zničenú zbraňami“.

Kardinál Parolin ukončil svoj dnešný program modlitbou vešpier v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach, kde predniesol aj meditáciu. Jej znenie nájdete tu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

02. október 2023, 14:03

Vo veku 68 rokov zomrel kňaz Trnavskej arcidiecézy Peter Rúčka. Zosnulý bol známy aj ako páter Leo a v rokoch 1992-1999 pôsobil ako provinciálny minister Františkánov na Slovensku. Po odchode z rehole pôsobil v Plaveckom Mikuláši, Dlhej pri Trnave, Moravanoch nad Váhom, Pastúchove a naposledy v Šulekove, kde zomrel. (tkkbs)

02. október 2023, 10:14

Kardinál Kurt Koch priznal chyby pri riešení zneužívania, keď pôsobil ako biskup

Prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov po zverejnení švajčiarskej štúdie o zneužívaní priznal, že vo funkcii bazilejského biskupa nenahlásil Vatikánu ani polícii obvinenia voči kňazovi, ktorého obviňovali zo zneužívania. Koch sa dnes za tento postup ospravedlňuje a tvrdí, že nič nezakrýval, len chcel tento prípad osobne spracovať a vyriešiť na personálnom úrade diecézy.

01. október 2023, 18:27
01. október 2023, 16:44

Na niekoľko stoviek miliónov eur vyčíslili vatikánske inštitúcie škody v rámci súdnej kauzy londýnskej nehnuteľnosti. V záverečnej fáze súdneho procesu s desiatkou obžalovaných zazneli finančné nároky, keď Správa dedičstva apoštolskej stolice požaduje 270 miliónov eur, Štátny sekretariát 98 miliónov a tzv. Vatikánska banka viac ako 206 miliónov eur. Súd bude pokračovať záverečnými rečami obhajoby. (aci stampa)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.