Obnova mníšskeho života
Španielske karmelitánky hľadajú miesto na život, v centre mesta je pre ne hluk

Ilustračné foto: Wikimedia
Dve španielske karmelitánky, ktoré začali žiť pustovníckym spôsobom života pred piatimi rokmi, chcú osloviť aj ďalšie dievčatá.
Dve karmelitánske rehoľníčky zo Španielska, ktoré žijú pustovníckym spôsobom života, hľadajú miesto, kde by mohli naplno prežívať svoje povolanie.
Sestra Ana María, ktorá ma 54 rokov, a sestra Raquel, ktorá má 30, vstúpili do rehole krátko po dovŕšení 18 rokov. Dnes spoločne tvoria malú komunitu karmelitánskych pustovníčok a po Vianociach očakávajú tretiu sestru, ktorá by sa k nim mala pridať
Ako píše CNA, rehoľníčky začali cestu pustovníckeho života pred piatimi rokmi v španielskej Ávile.
Sestry tvrdia, že majú úplne karmelitánsku charizmu, ale s výrazným pustovníckym charakterom, čo znamená viac času v cele, tichu a samote v rámci kláštora.
Sestrám sa však na ich spôsob života zatiaľ nepodarilo nájsť optimálne podmienky. Jedným z problémov je, že v Ávile je málo kňazov, a tak nemôžu sestrám slúžiť podľa ich predstáv.
Diecéza Toledo pustovníčkam dočasne pridelila farský dom v Consuegre. Podľa sestry Raquel je síce tento priestor dostatočne veľký, ale je v strede mesta, nemá záhradu, je obklopený susedmi a je tam veľa hluku.
Hľadanie miesta na usídlenie novej komunity je komplikované, pretože väčšina prázdnych kláštorov je v strede mesta a predávajú sa za vysokú cenu. Okrem toho je maličká komunita sestier takmer neznáma. „Sotva nás niekto pozná, nemáme dobrodincov ani pomoc,“ povedala pre CNA sestra Raquel, podľa ktorej ich podporuje len zopár kňazov alebo niektoré združenia.
Rehoľníčky trávia deň modlitbou a prácou
Dvojica karmelitánskych pustovníčok však nečaká len na podporu verejnosti, ale snaží sa živiť aj výrobou a predajom liturgických rúch. Čo teda tieto dve mníšky hľadajú v pustovníckom živote, keď aj samotná karmelitánska rehoľa je dosť prísna?
Sestra Raquel odpovedá, že „kontemplatívny život je zasvätený predovšetkým kultivácii vnútorného života, ktorý je taký potrebný. Jednak pre vlastnú spásu a potom aj z lásky k cirkvi“.
V čase, keď „vidíme, že cirkev toľko trpí a že sme na tom v mnohých ohľadoch veľmi zle, jedným z najúčinnejších spôsobov, ako prispieť svojím zrnkom piesku, je samotné posvätenie“, zdôraznila. Podľa sestry Raquel je ich spôsob života obnovením pôvodnej charizmy z hory Karmel, ktorá bola časom trocha uvoľnená.
Komunita dvoch sestier má denný program naplnený modlitbou a prácou. Sestry vstávajú o piatej ráno a o pol šiestej raňajkujú. Do deviatej sa potom modlia a študujú. O deviatej majú svätú omšu, po ktorej nasleduje čas na prácu.
Na poludnie sa modlia Anjel Pána a venujú sa duchovnej prednáške. O jednej je obed a oddych. O pätnástej sa sestry zase zídu na modlitbu, po ktorej nasleduje práca. O 17.40 je opäť čas na rozjímanie formou lectio divina, nasledujú vešpery, modlitba a o pol ôsmej večera. Po nej je čas na rekreáciu a o deviatej večer končia deň modlitbou kompletória a odoberú sa na spánok.
Komunikujú aj prostredníctvom blogu
Napriek tejto náročnosti a izolácii od sveta by komunita chcela nájsť ideálne miesto, kde by si zároveň mohla nechať otvorené dvere do sveta. „Ak nájdeme to správne miesto, máme v úmysle ponúknuť mladým dievčatám bližší zážitok z kontemplatívneho života,“ prezradila sestra Raquel.
Rehoľníčky by chceli mať možnosť „formovať dievčatá v hodnote mníšskeho života“ a pestovať gregoriánsky chorál. Sestry so svetom komunikujú aj prostredníctvom blogu, kde uverejňujú úvahy či príbehy o oddanosti Bohu. Pripomínajú, že dnes sa mnohým mladým dievčatám nehovorí, ako odovzdať svoju mladosť a život Bohu.
Na otázku o ťažkostiach s rozlišovaním povolania pre mladých sestra Raquel bez váhania odpovedá: „Je to jednoduchšie, ako sa zdá. Sú dievčatá, ktoré sa tým zaoberajú príliš veľa. Povolanie nie je nič iné ako pevné rozhodnutie radikálne nasledovať Krista. Nikto by nemal očakávať nič mystické alebo nadprirodzené. Je to jednoducho pevné rozhodnutie.“
„Musíme obnoviť mníšsky život,“ dodala sestra, „pretože je v tejto dobe kľúčový. Je to jeden z najúčinnejších spôsobov, ktoré cirkev zaviedla na spásu duší a na ich rozkvet.“
„Pre lásku k cirkvi a pre lásku k dušiam je odovzdanie života Bohu to najlepšie, čo možno Pánovi ponúknuť,“ uzavrela.
Dnes treba vedieť
Pápež František v nedeľu uviedol, že sa jeho zdravotný stav zlepšuje, no naďalej mu hlas nefunguje tak, ako by mal. „Ani dnes nebudem môcť všetko prečítať,“ povedal počas modlitby Anjel Pána. Asistoval mu Paolo Braida, ktorý prečítal pápežovo posolstvo aj poznámky po modlitbe. (cna)
Vedúceho farského speváckeho zboru, ktorý sexuálne zneužíval svojich zverencov, odsúdil pražský súd na štvorročné väzenie. Muž v rokoch 2002 – 2012 zneužil 16 chlapcov, tí jeho počínanie neohlásili, keďže sa priatelil s ich rodičmi. Všetko sa prevalilo až v poslednom období, keď sú už obete dospelé. (christnet)
K bombovému útoku na účastníkov omše na Filipínach sa prihlásil Islamský štát
Pri útoku podľa polície zahynuli najmenej štyria ľudia.
Žilinský a banskobystrický biskup napísali na 1. adventnú nedeľu svojim veriacim pastiersky list, kde vyzvali na akceptovanie svätého prijímania do úst aj do ruky. Biskupi Chovanec a Galis apelujú na veriacich, aby mali k Eucharistii úctu. „Je úlohou konferencie biskupov, aby určila, ako majú veriaci prijímať Eucharistiu. Či na kolenách alebo postojačky,“ píšu pastieri veriacim.
Vlani v Českej republike prijalo katolícky krst 17 712 osôb, sviatosť manželstva si vyslúžilo 4 400 párov a 20 660 pohrebov viedli kňazi. Náklady na mzdy a réžiu farností predstavovali 1,9 miliardy korún, čo je asi 78,26 milióna eur, a náklady na duchovnú činnosť predstavovali spolu 3,367 miliardy korún, teda približne 138,69 milióna eur. (katyd)
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete:
- Pápež František sa údajne rozhodol vziať kardinálovi Burkeovi plat aj vatikánsky byt.
- Ničenie životného prostredia je urážkou Boha. Františkov odkaz na klimatickej konferencii prečítal kardinál Parolin. Pápež zo zdravotných dôvodov do Dubaja necestoval.
- Od roku 2018 do roku 2022 eviduje Katolícka cirkev na Slovensku 33 nahlásených prípadov sexuálneho zneužívania.
- V diecézach Žilina a Banská Bystrica sa čítali pastierske listy.
- Novým biskupom Apoštolskej cirkvi na Slovensku bude pastor bratislavského zboru Pavol Zsolnai.
- Pri bombovom útoku na katolíckej omši na Filipínach prišli o život traja ľudia.
Pri bombovom útoku na katolíckej omši na Filipínach prišli o život traja ľudia
K explózii došlo počas pravidelnej bohoslužby v telocvični Štátnej univerzity Mindanao v Marawi, najväčšom moslimskom meste v krajine.
V aktuálnom súhrne diania v kresťanskom svete sa dozviete:
- čo ponúka denník Postoj svojim čitateľom na začiatku Adventu,
- ako zareagoval kardinál Burke na správy o krokoch pápeža voči nemu
- a aké čísla priniesla historicky prvá štatistika KBS o prípadoch zneužívania.
Pápež František sa po pľúcnej infekcii zotavuje a jeho stav sa zlepšuje. Takmer 87-ročný pontifex už nemá horúčku a pokračuje v liečbe. Aby nebolo ohrozené jeho zotavovanie pre teplotné výkyvy, nedeľnú modlitbu Anjel Pána vykoná zo svojej rezidencie. Prechod medzi teplom a klimatizáciou je aj dôvodom, prečo František necestoval do Dubaja. (kathpress)
Slová pápeža na klimatickej konferencii
Ničenie životného prostredia je urážkou Boha. Františkov odkaz prečítal Parolin
Túžba vyrábať a vlastniť podľa pápeža pretvára životné prostredie na predmet nespútaného vykorisťovania. Účastníkov konferencie vyzval na dosiahnutie pokroku pri riešení klimatickej krízy s cieľom zastaviť globálne otepľovanie.