Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Dnes treba vedieť
13. november 2023, 15:54

Odvolaný biskup Strickland sa bráni

Odstránili ma, lebo som mocnostiam pohrozil pravdou evanjelia

Odstránili ma, lebo som mocnostiam pohrozil pravdou evanjelia

Biskup Strickland v roku 2015. Foto: TASR/AP/Andrew D. Brosig

Názory na kontroverzného amerického biskupa, ktorý odmietol dobrovoľne odstúpiť, sa diametrálne rôznia.

Pápež František v sobotu zbavil 65-ročného biskupa Josepha E. Stricklanda pastoračnej správy diecézy Tyler v USA a za apoštolského administrátora vymenoval biskupa Austinu Joea Vásqueza. 

Odvolaniu predchádzala júnová apoštolská vizitácia, ktorou Svätá stolica poverila biskupa Dennisa Sullivana z Camdenu a emeritného biskupa z Tucsonu Geralda Kicanasa.

„Výsledkom vizitácie bolo odporúčanie Svätému Otcovi, že pokračovanie biskupa Stricklanda vo funkcii nie je možné,“ uviedol vo vyhlásení kardinál Daniel Nicholas DiNardo, arcibiskup metropolita Galvestonu-Houstonu.

„Po niekoľkých mesiacoch starostlivého zvažovania zo strany Dikastéria pre biskupov a Svätého Otca bolo rozhodnuté požiadať biskupa Stricklanda o odstúpenie. Po prijatí tejto žiadosti 9. novembra 2023 biskup Strickland odmietol odstúpiť. Pápež sa preto rozhodol uvoľniť ho z úradu,“ dodal kardinál DiNardo, do ktorého metropólie spadá aj diecéza Tyler.

Strickland, ktorého za biskupa vymenoval pápež Benedikt XVI. v roku 2012, bol známy svojimi kontroverznými vyjadreniami. O pápežovi Františkovi v minulosti vyhlásil, že „podkopáva poklad viery“, vo Vatikáne podľa neho vládne temnota a synodalitu označil za „odpad“.

Vo verejnom živote bol obhajcom Donalda Trumpa a odporcom očkovania proti covidu.

„Ak ma prepustia za to, čo som povedal, že som politicky nekorektný, choďte do toho a vyhoďte ma,“ provokoval Strickland ešte v roku 2020.

K šíreniu svojich názorov využíval najmä sociálnu sieť X (niekdajší Twitter), kde ho sleduje 166-tisíc ľudí. Na porovnanie, v jeho bývalej diecéze žije len približne 131-tisíc katolíkov.

Inzercia

Počas uplynulých rokov sa tak biskup Strickland stal ikonickou postavou medzi pravicovými populistami a tradicionalistami.

A práve ich obhajobou zdôvodňuje aj svoje odvolanie. „Viem, že som nezaviedol Traditionis custodes (apoštolský list, ktorým pápež František v roku 2021 obmedzil slávenie predkoncilovej liturgie, pozn.), ale nemôžem nechať vyhladovať časť svojho stáda,“ reagoval biskup Strickland v nedeľnom rozhovore pre Life Site News.

„Naozaj nemôžem nájsť žiadny iný dôvod ako to, že som pohrozil niektorým mocnostiam pravdou evanjelia,“ pokračoval vo svojej obhajobe Strickland a dodal, že aj súčasné sily v cirkvi odmietajú pravdu evanjelia, a preto presadili jeho odstránenie.

Aj keď emeritný biskup opakovane zdôrazňuje, že bol odvolaný práve pre svoju pravovernosť, jeho kritici tento naratív odmietajú. „Nie je to pravda, on sám vie, že to nie je pravda,“ uviedla bývalá zamestnankyňa diecézy Cindy Plummerová, ktorá bola v roku 2018 prepustená spolu s niekoľkými ďalšími osobami.

Súčasťou apoštolskej vizitácie totiž mali byť popri Stricklandových výrokoch viaceré personálne a finančné otázky.

Do konfliktu s biskupom sa dostal aj kňaz Tim Kelly, podľa ktorého bol Strickland milým a sympatickým mužom, až kým nedosiahol status celebrity medzi tradicionalistami. „Rodiny prestali chodiť na omše pre jeho neláskavé slová,“ vyhlásil Kelly, podľa ktorého bude teraz potrebné nanovo postaviť spálené mosty.

Naopak, na obranu odvolaného biskupa sa postavil redaktor tradicionalistických novín The Remnant Michael J. Matt. „Toto je totálna vojna,“ napísal Matt na sociálnej sieti X. „František je jasným nebezpečenstvom nielen pre katolíkov na celom svete, ale aj pre samotný svet.“

Dnes treba vedieť

28. november 2023, 19:49

Pápež František zo zdravotných dôvodov zrušil plánovanú cestu do Dubaja. Koncom tohto týždňa sa tam mal zúčastniť na klimatickej konferencii COP28. V uplynulých dňoch pápež obmedzil svoje aktivity pre zápal na pľúcach. (tasr)

28. november 2023, 11:00

Najvyšší predstaviteľ Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Sviatoslav Ševčuk vyzval na novú encykliku o mieri. „Už dávno tu nebola autentická sociálna encyklika o mieri, hoci Laudato si’ a Fratelli tutti sa dotýkali rôznych aspektov. Avšak encyklika o mieri nebola, pričom by poslúžila na načrtnutie vývoja sociálnej náuky cirkvi v dnešných súvislostiach,“ povedal kyjevský arcibiskup v rozhovore pre agentúru ACI Stampa.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.