Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
19. november 2023

Každoročná správa o násilí proti kresťanom

Počet útokov v Európe vzrástol, prípady podpaľačstva stúpli zo 60 na 105

Do správy rakúskej mimovládky sa dostalo aj Slovensko, kde organizácia zaznamenala tri protikresťanské incidenty.

Počet útokov v Európe vzrástol, prípady podpaľačstva stúpli zo 60 na 105

Útok v Algeciras z januára tohto roku, počas ktorého útočník mačetou zabil kostolníka a štyroch ľudí vrátane kňaza vážne zranil. Foto: X

Počet zločinov z nenávisti a utláčateľských skutkov zameraných proti kresťanom vrátane podpaľačstva, vandalizmu, vyhrážok, fyzických útokov a vrážd v Európe sa medziročne zvýšil.

Tvrdí to viedenské Observatórium pre prejavy intolerancie a diskriminácie voči kresťanom v Európe, ktoré každoročne vydáva správu o protikresťanských nenávistných zločinoch. Informoval o tom The Christian Post.

V správe 2022/23 sa píše, že observatóriu ľudia nahlásili 749 nenávistných skutkov v 30 krajinách. V minuloročnej správe observatórium písalo o 519 incidentoch. Činy v novej správe zahŕňali aj 38 fyzických útokov a tri vraždy. Všetky jednotlivé prípady sú zaznamenané na webovej stránke inštitúcie.

V sprievodnej tlačovej správe organizácia upozornila na nárast počtu prípadov podpaľačstva, ktorý medziročne stúpol zo 60 na 105.

Na zoznam sa dostalo aj Slovensko

Najvyšší počet nenávistných činov sa odohral v Nemecku, kde ich podľa správy bolo 231. Taliansko je druhé so 146 prípadmi a na treťom mieste je Francúzsko so 106 prípadmi. Na Slovensku sa odohrali tri takéto skutky, v Česku analytici nezachytili ani jeden.

Medzi prípady útlaku na Slovensku rakúska organizácia zaradila útok na gréckokatolíckeho kňaza počas liturgie v Bardejove, poškodenie okien kostola kladivom v Senici a „obťažovanie a ponižovanie“ biskupa Jozefa Haľka na festivale Pohoda z júla minulého roku.

Medzi zahraničné prípady patrí napríklad januárový útok v Algeciras v Španielsku, keď terorista napadol dva kostoly. Mačetou zabil kostolníka a štyroch ľudí vrátane kňaza vážne zranil. Podľa svedkov útočník kričal „Allah je veľký“ a „Smrť kresťanom“.

V marci 2022 zas niekto na dvere domu pro-life katolíka vo Viedni nasprejoval nápisy „Tu žije kresťanský fundamentalista“ a „Potraťte fundamentalistov“.

V máji 2022 došlo k ubodaniu muža pred zrakom jeho dvoch detí v Marseille, keď ich vyzdvihoval z katolíckej školy. Útočník uviedol, že zločin spáchal „v mene Boha“.

Analytikov znepokojujú niektoré legislatívne zmeny

Analytici v správe priznali, že majú len obmedzené schopnosti v pokrývaní všetkých zločinov: „Existuje primeraná pravdepodobnosť, že počet zločinov je vyšší, a to v dôsledku obmedzeného nahlasovania trestných činov z nenávisti voči kresťanom, pre obavy z možných právnych dôsledkov nahlasovania pre obete a pre nedostatočné mediálne pokrytie.“

Inzercia

Podľa správy sa zvýšil počet zločinov, ktoré páchajú protikresťansky motivované ideologické, politické alebo náboženské skupiny. Výskumníci upozornili tiež na novú legislatívu, ktorá obmedzuje slobodu prejavu.

„Právo na slobodu prejavu je naďalej veľmi diskutovanou otázkou, keďže nové zákony sa snažia regulovať prejav vo verejnej sfére a niektoré dokonca aj v tej súkromnej. Nové ‚nárazníkové zóny‘ okolo potratových kliník sú jednou z foriem štátnej regulácie, ktorá viedla ku kriminalizácii kresťanov za tichú modlitbu na ulici,“ píšu.

Organizáciu znepokojuje aj vágny jazyk niektorých zákonov, ktoré sa snažia chrániť LGBT ľudí. Tie môžu v konečnom dôsledku kriminalizovať aj správanie rodičov, kňazov alebo pedagógov, ktorí by vyjadrili nesúhlasné názory s LGBT ideológiou alebo by odrádzali svoje deti od toho, aby podstúpili terapiu na zmenu pohlavných znakov.

Nežiaducimi sú aj snahy o odstránenie výhrady vo svedomí z legislatívy, ktoré „stavajú kresťanov, ktorí sa odmietajú zúčastňovať na kontroverzných praktikách pre svoje presvedčenie alebo výhradu vo svedomí, do zraniteľnej pozície“.

Správa spomenula aj vojnu na Ukrajine, kde k náboženskej diskriminácii dochádza na oboch stranách. „Ruské orgány a vojská opakovane porušovali náboženskú slobodu kresťanov zatváraním kostolov a únosmi alebo zatýkaním pastorov,“ píšu výskumníci a dodávajú, že Ukrajina na druhej strane potláča pravoslávnu cirkev.

Mapa európskych krajín podľa útokov proti kresťanom. Červená farba označuje počet prípadov podpaľačstva, čierna počet všetkých zaznamenaných útokov. Zdroj: Výročná správa OIDAC 2022/23

Čo treba zlepšiť

Observatórium vyzvalo politikov, aby pri tvorení legislatívy ochraňujúcej kresťanov komunikovali s tretím sektorom a náboženskými organizáciami. Aj vládne ľudskoprávne inštitúcie by podľa nich mali lepšie monitorovať prípady netolerancie a diskriminácie voči kresťanom.

Novinárov analytici vyzvali, aby zvyšovali povedomie o protikresťanských zločinoch a vyhýbali sa negatívnym stereotypom o kresťanoch a ich viere. „Pri informovaní alebo písaní o kresťanoch používajte rovnaké štandardy, aké sa používajú pri iných náboženských skupinách alebo menšinách,“ píše sa v správe.

Samotní kresťania dostali odporúčanie, aby sa poučili o svojich právach a o tom, „čo znamená sekulárna netolerancia a ako môže viesť k autocenzúre medzi kresťanmi“.

Podľa správy by sa cirkvi mali „zapájať do verejnej diskusie s rešpektom a informovanosťou, prispievať k dialógu medzi náboženstvom a sekulárnou spoločnosťou a budovať mosty medzi rôznymi skupinami“.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.