Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. december 2023, 07:27

Do plánovaného znovuotvorenia Notre-Dame v Paríži zostáva už len rok

Do plánovaného znovuotvorenia Notre-Dame v Paríži zostáva už len rok

Ilustračné foto: TASR/AP

„Postupujeme v súlade s časovým harmonogramom. Veríme si a sme odhodlaní dodržať termín, ale je to každodenný boj,“ povedal úradník zodpovedný za obnovu pamiatky Philippe Jost.

Robotníci pracujúci v parížskej katedrále Notre-Dame budú mať odo dneška presne rok na to, aby načas dokončili obnovu gotickej pamiatky. Rekonštrukcia ikonickej katedrály, do ktorej pred ničivým požiarom z 15. apríla 2019 ročne zavítalo približne 12 miliónov návštevníkov, však narazila na viacero prekážok.

Jej nová štíhla drevená veža nad presbytériom (sanktusník) sa však už teraz začína črtať na panoráme francúzskeho hlavného mesta. Očakáva sa, že bude plne dokončená do letných olympijských hier, ktoré sa začnú na budúci rok 26. júla. Katedrála má byť verejnosti znovu sprístupnená ôsmeho decembra 2024.

„Postupujeme v súlade s časovým harmonogramom. Veríme si a sme odhodlaní dodržať termín, ale je to každodenný boj,“ povedal štátny úradník zodpovedný za obnovu pamiatky Philippe Jost. Katedrálu by mal dnes navštíviť francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Nový sanktusník je totožný s pôvodným, ktorý v 19. storočí navrhol architekt Eugene Viollet-le-Duc. Jeho dubová konštrukcia má do konca roka dosiahnuť plnú výšku 96 metrov. Lešenie okolo sanktusníka však potom ešte nejaký čas zostane, aby naň začiatkom budúceho roka mohli nainštalovať krytinu a ozdobné prvky.

Inzercia

Následne by sa mali dokončiť rámy lode a chóru katedrály, ktoré boli tiež zničené. Potom sa môže začať s rekonštrukciou strechy. V záverečnej fáze sa má vyčistiť interiér chrámu – plocha s rozlohou približne 42-tisíc štvorcových metrov – a na jeseň sa má nainštalovať nové vybavenie.

Macron pôvodne sľúbil, že Notre-Dame bude obnovená do piatich rokov, do olympijských hier. Rekonštrukciu však na niekoľko mesiacov zdržalo úsilie o dekontamináciu, keďže sa pri požiari roztavilo viac ako 300 ton olova zo strechy.

Počas prvej zimy museli úrady niekoľkokrát zastaviť práce pre silný vietor. Krátko nato Francúzsko začiatkom roka 2020 v rámci boja proti covidovej pandémii vyhlásilo lockdown.

Vyše päť rokov po požiari traja vyšetrujúci sudcovia stále zisťujú, čo bolo jeho príčinou. Prvotné skúmanie naznačilo, že pravdepodobne išlo o nehodu. Medzi teóriami sa uvádza porucha elektrického kábla alebo aj ohorok z cigarety.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

„Ukrajinci si uvedomujú, že prímerie by znamenalo prehru, lebo Rusi by sa ešte viac zakopali, doplnili stavy a o dva-tri roky by boli v Ľvove,“ povedal v rozhovore pre Svet kresťanstva nový prešovský gréckokatolícky arcibiskup Jonáš Maxim. „Vedia, že musia robiť všetko možné aj nemožné, aby to nedopustili, a k tomu by im mala pomôcť Európa aj svet, pretože ide o medzinárodné právo. Ak sa spochybnia hranice, naštrbí sa celá koncepcia povojnovej Európy a demokracie ako takej.“

23. február 2024, 16:54

Nemeckí biskupi sa zasadzujú za pokračovanie nemeckej synodálnej cesty v úzkej spolupráci s Rímom a celosvetovou synodou, vyhlásil to predseda nemeckých biskupov Georg Bätzing po skončení plenárneho zasadania v Augsburgu. Uviedol, že hlavným cieľom je nájsť spoločnú cestu, než sa začne riešiť konkrétny obsah. Bätzingovo vyhlásenie odráža záväzok nemeckých biskupov voči vatikánskym smerniciam a ich ochotu sa zaoberať obavami, ktoré voči nemeckej synodálne ceste vyjadrila Svätá stolica. (cirkev.cz/zenit)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.