Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. december 2023, 14:05

Pápež pohrozil cirkvi v Indii trestami

Problematickej diecéze dáva čas do Vianoc, aby prijala liturgické nariadenia

Problematickej diecéze dáva čas do Vianoc, aby prijala liturgické nariadenia

Veriaci Sýrsko-malabarskej cirkvi. Foto: TASR/AP a Facebook Mar George Cardinal Alencherry

„Ak cirkev nie je spoločenstvo, je to sekta,“ odkázal pápež veriacim eparchie, kde rieši problémy vladyka Cyril Vasiľ.

V Sýrsko-malabarskej cirkvi v Indii, ktorou otriasajú vážne vnútorné spory, nastali personálne zmeny. Pápež zároveň adresoval veriacim problematickej diecézy varovanie a pohrozil im trestami, ak neprijmú do Vianoc nariadenia biskupov a Ríma.

Pápež František vo štvrtok prijal rezignáciu kardinála Georgea Alencherryho, ktorý je hlavou Sýrsko-malabarskej cirkvi a stojí tiež na čele archieparchie Ernakulam-Angamaly.

V tejto archieparchii sa odohráva vážny spor, keď veľká časť kléru a veriacich nechce prijať nariadenie pápeža a miestnych biskupov v otázke slávenia liturgie.

Pápež vymenoval v lete za svojho vyslanca pre túto diecézu slovenského arcibiskupa Cyrila Vasiľa, ktorý má plnú právomoc riešiť vzniknutú situáciu. Viac k téme nájdete TU.

Vatikán dnes napoludnie oznámil, že Svätý Otec prijal rezignáciu na pastoračné riadenie Sýrsko-malabarskej cirkvi, ktorú mu predložil kardinál Mar George Alencherry.

„Podľa zákona je správcom Sýrsko-malabarskej cirkvi do zvolenia nového vyššieho arcibiskupa kuriálny biskup Sebastian Vaniyapurackal, titulárny biskup Troiny,“ uvádza vatikánske komuniké.

Kardinál Alencherry ešte v roku 2019 ponúkol, že sa stiahne z pastoračného riadenia Sýrsko-malabarskej cirkvi pre spomínané rozdelenie a protesty. Rím však vtedy prijal rozhodnutie miestnej biskupskej synody, ktorá to nepovažovala za vhodnú chvíľu.

„Synoda však vo vašej žiadosti nemohla nerozpoznať srdce pastiera, ktorý jednotu a poslanie cirkvi stavia nad všetko ostatné,“ napísal pápež kardinálovi Alencherrymu v liste, ktorý sprevádza prijatie rezignácie.

Podľa pápeža sa však v súvislosti so stým výročím založenia sýrsko-malabarskej hierarchie a „s ohľadom na dobro a jednotu Božieho ľudu“ rozhodol prijať kardinálovu rezignáciu.

Pre špecifickú situáciu v archieparchii Ernakulam-Angamaly sa v roku 2018 zriekol kardinál Alencherry priameho výkonu funkcie ernakulamského metropolitu a bežné riadenie archieparchie prenechal administrátorovi, ktorého menovala Svätá stolica, no aj toho miestni kňazi odmietli.

Vatikán dnes oznámil aj zmenu na pozícii apoštolského administrátora. Andrewsa Thazhatha vystrieda Bosco Puthur, emeritný biskup Eparchie svätého Tomáša apoštola z Melbourne, tiež Sýrsko-malabarskej cirkvi.

Pápež František sa dnes prihovoril veriacim eparchie Ernakulam-Angamaly cez videoposolstvo, v ktorom padli tvrdé slová.

Pontifex začína tým, že jeho „srdce je smutné“. Pokračuje slovami, že ich synoda po dlhej a namáhavej práci dospela k dohode o tom, ako sláviť svätú Qurbanu (liturgiu).

Inzercia

„Láska k spoločenstvu viedla jej členov k tomuto kroku, aj keď niektorí nepovažujú túto formu slávenia za ideálnu. Sú to obete, ktoré si spoločenstvo vyžaduje!“

Cirkev je však podľa pápeža spoločenstvo. „Ak nie je spoločenstvo, nie je ani cirkev. Je to sekta,“ hovorí František podľa oficiálneho textového prepisu.

„Viem, že už roky vás niektorí, ktorí by mali byť príkladom a skutočnými učiteľmi spoločenstva, najmä kňazi, tlačia k tomu, aby ste neposlúchali rozhodnutia synody a stavali sa proti nim. Bratia a sestry, nenasledujte ich!“ pokračuje.

Ďalej pápež konštatuje, že medzi nimi bolo a je násilie, najmä voči tým, ktorí chcú zostať v spoločenstve a sláviť liturgiu tak, ako to ustanovila ich cirkev.

Podľa Františka existujú dôvody odporu, ktoré nemajú nič spoločné so slávením Eucharistie, ba ani s liturgiou. „Sú to svetské dôvody. Nepochádzajú od Ducha Svätého,“ hovorí.

František v ďalšej časti vyzýva veriacich tejto archieparchie, aby obnovili spoločenstvo a zostali v Katolíckej cirkvi, aby prijali to, čo od nich žiada biskupská synoda a biskupi.

Ďalej pripomína, že medzi nich poslal svojho delegáta v osobe arcibiskupa Cyrila Vasiľa. „Prišiel medzi vás a aj on vás v mojom mene požiadal, aby ste ukončili boj, aby ste ukončili odpor a niekedy aj násilie – lebo je tu násilie!“

Na záver posolstva pápež vyzýva, aby sa v arcidiecéze Ernakulam-Angamaly, ako aj v celej Sýrsko-malabarskej cirkvi slávila Qurbana (liturgia) tieto Vianoce podľa pokynov synody.

„Dávajte si pozor, aby vás diabol nezlákal k tomu, aby ste sa stali sektou. Vy ste cirkvi, nestaňte sa sektou,“ hovorí pápež a vyzýva veriacich, aby nenútili kompetentnú cirkevnú autoritu, aby vzala na vedomie, že opustili cirkev.

„S veľkým zármutkom budú musieť byť v takom prípade prijaté príslušné sankcie. K tomu však nechcem pristúpiť,“ uviedol.

„Nech je Eucharistia vzorom vašej jednoty. Nerozdrobte Kristovo telo, ktorým je Cirkev, aby ste nejedli a nepili svoje odsúdenie (porov. 1 Kor 11, 29),“ uzavrel príhovor pápež.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.