Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. február 2024, 08:48

Pre streľbu v kostole zatkli v Turecku 25 osôb vrátane dvoch útočníkov

Pre streľbu v kostole zatkli v Turecku 25 osôb vrátane dvoch útočníkov

Včera sa v napadnutom kostole konala svätá omša. Foto: TASR/AP

Útok sa odohral v nedeľu ráno v katolíckom kostole Santa Maria v Istanbule. Prihlásila sa k nemu extrémistická organizácia Islamský štát.

Turecké úrady zatkli 25 podozrivých osôb v spojitosti so zastrelením muža počas minulotýždňovej bohoslužby v istanbulskom kostole. Oznámil to turecký minister spravodlivosti Yilmaz Tunč.

Útok sa odohral v nedeľu ráno v talianskom katolíckom kostole Santa Maria. Prihlásila sa k nemu extrémistická organizácia Islamský štát, podľa ktorej išlo o reakciu na výzvu vodcov tejto skupiny, aby sa útoky zamerali na židov a kresťanov.

Minister Tunč uviedol, že zatknuté osoby boli obvinené z členstva v zakázanej organizácii a z úmyselnej vraždy s priťažujúcimi okolnosťami. Medzi 25 zatknutými osobami sú aj dve osoby podozrivé z účasti na streľbe, občania Tadžikistanu a Ruska, ktorí sú pravdepodobne napojení na Islamský štát. Ďalších deväť podozrivých podľa Tunča prepustili na slobodu až do začiatku súdneho procesu.

Do katolíckeho kostola v Istanbule vtrhli počas nedeľňajšej omše dvaja maskovaní útočníci, z ktorých jeden odzadu zastrelil stojaceho muža. Ten podľa svedectva svojej rodiny vošiel do kostola len v rámci prechádzky a nemal žiadne politické ani náboženské väzby.

Podľa úradov by nedeľňajší útok mohol mať aj tragickejšie následky, ak by sa strelcovi nezasekla zbraň. Druhý z maskovaných útočníkov kryl strelcovi chrbát od vstupu do chrámu, čo zachytávajú aj zverejnené zábery z bezpečnostnej kamery.

Extrémistická organizácia Islamský štát za posledné roky podnikla v Turecku viacero útokov vrátane masakru v nočnom klube v Istanbule zo začiatku roka 2017, pri ktorom zahynulo 39 ľudí. Od júna 2023 zadržali v Turecku viac ako 2000 osôb podozrivých z napojenia na Islamský štát.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Rakúsky eisenstadtský biskup Ägidius Zsifkovics pred eurovoľbami varoval Európanov, aby nenechali Úniu napospas populistom. Podľa neho treba zmobilizovať všetky „rozumné centristické sily“ a budovať Európu spoločne. Upozornil tiež na prehnanú demarkáciu a odsúdil xenofóbiu podľa hesla „my prví“. Nezdravá kritika EÚ podľa biskupa chorvátskeho pôvodu neprinesie žiadne riešenia, naopak, bude iba znamenať návrat do minulosti. (kathpress)

pred 4 hodinami

Športoví fanúšikovia v Pobreží Slonoviny pripisujú národné športové úspechy Božej priazni. Miestni obyvatelia sú podľa agentúry AP presvedčení, že „Boh je na ich strane“. Futbalisti Pobrežia Slonoviny napríklad vo februári prekvapivo vyhrali Africký pohár národov. Na fotografii muž modliaci sa ruženec po úspechu. (ap/sunday alamba)

pred 6 hodinami

Pozývame na diskusný Večer s Postojom, ktorý sa uskutoční v stredu 21. februára o 18.30 hod. v divadle Teatro Colorato v Bratislave. Témou diskusie je: Kto môže dostať v cirkvi požehnanie? S našimi hosťami budeme spoločne hľadať odpovede na aktuálne otázky:

  • Mali by sme vatikánsky dokument Fiducia supplicans prijať alebo hodiť do koša?
  • Zareagovala na tému požehnávania iregulárnych párov cirkev na Slovensku správne?
  • Čo celá diskusia okolo tejto témy hovorí o pontifikáte pápeža Františka?
20. február 2024, 10:58

V nasledujúcich desiatich rokoch dosiahne dôchodkový vek vyše 90 evanjelických duchovných, čo predstavuje jednu tretinu z celkového počtu, upozornil generálny biskup ECAV Ivan Eľko. „Bez pomoci neordinovaných tento stav nezvládneme. (...) Iba počas nedávnych Vianoc mal jeden vypomáhajúci študent za tri dni jedenásť služieb Božích,“ uviedol biskup Eľko. (epst)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.