Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
10. júl 2016

Čo sa skrýva za dverami Vatikánu?

Prinášame vám úryvok z novej publikácie Za dverami Vatikánu, v ktorej Imrich Gazda približuje zákulisie najmenšieho štátu na svete.
Čo sa skrýva za dverami Vatikánu?

Členovia Pápežskej švajčiarskej gardy sa zhovárajú pred bránou Baziliky sv. Petra vo Vatikáne. Foto - TASR/AP

Mohutné starobylé múry, ktoré obklopujú Vatikán, sú pre mnohých synonymom neprístupnosti a tajuplnosti. Pravda je, že sú naozaj pevné. Stoja od polovice 9. storočia, keď ich nechal vybudovať pápež Lev IV., aby ho nepostihol osud jeho predchodcu Sergia II. V roku 846 prvýkrát v dovtedajšej histórii nekresťanské vojská moslimských Saracénov vtrhli do posvätných priestorov chrámu stojaceho nad hrobom apoštola Petra. Rok nato pápež Sergius II. zomrel. Vraví sa, že od zármutku nad tým, čo sa stalo.

Odvtedy sa veľa zmenilo. Do Vatikánu aj dnes prúdia zástupy ľudí z celého sveta – nielen kresťanov, ale tiež moslimov, budhistov, hinduistov či neveriacich. Niektorí putujú tisícky kilometrov, aby si uctili hrob prvého pápeža a mnohých jeho nástupcov vrátane svätého Jána Pavla II. či blahoslaveného Pavla VI. Iní prichádzajú len ako turisti, aby obdivovali neopakovateľné historické a kultúrne skvosty.

Či už do Vatikánu prichádza veriaci pútnik alebo neveriaci turista, prvé, čo upúta jeho pozornosť, nie je starobylé opevnenie, ale otvorená náruč Berniniho kolonády, ktorá lemuje úchvatné Námestie sv. Petra. Mesto pápežov sa neskrýva, ale otvára pre všetkých záujemcov bez rozdielu. 

Návštevníci Vatikánu môžu zostať prekvapení, keď zrazu stretnú pobehujúce deti. Znie to nečakane, ale pápežovo mesto má aj detských obyvateľov. Nejde pritom len o ratolesti členov Pápežskej švajčiarskej gardy, ktorí sa po skončení dvojročnej služby rozhodli ostať naďalej v službách pápeža a žijú tu aj so svojimi rodinami.

Vo Vatikáne sa od roku 1956 nachádza aj Predseminár svätého Pia X., v ktorom žijú približne dve desiatky chlapcov. Okrem toho, že slúžia v Bazilike sv. Petra ako miništranti, spoznávajú aj svoje možné duchovné povolanie. Stať sa kňazom však pre nich nie je povinný záväzok. Napokon, z približne dvoch tisícok chovancov, ktorí navštevovali „malý seminár“ počas uplynulých desaťročí, skončila v kňazskej službe necelá stovka. Keďže vo Vatikáne sa nenachádzajú materské, základné ani stredné školy, tak deti gardistov, ako aj chovanci predseminára navštevujú rímske zariadenia.

Návštevníci Vatikánu radi využívajú služby Vatikánskej pošty, ktorú založili v roku 1929. Jej sídlo sa nachádza neďaleko Brány sv. Anny, pričom turisti a pútnici využívajú najmä služby jej pobočiek na oboch stranách Námestia sv. Petra a v budove Vatikánskych múzeí.  

Od roku 1874 sa vo Vatikáne nachádza aj lekáreň, ktorú spravujú členovia Hospitálskej rehole sv. Jána Boha, ktorí sú známejší pod názvom milosrdní bratia. Pracuje v nej až okolo 40 zamestnancov, pričom jej služby využívajú nielen obyvatelia Vatikánu. V roku 1952 Vatikán pre svojich zamestnancov a ich rodiny založil aj zdravotnú poisťovňu, ktorá má takmer 10-tisíc poistencov.   

Inzercia


Pápež František prijal na súkromnej audiencii futbalistov Neapola vrátane Marka Hamšíka a Fiorentiny pred finále talianskeho ligového pohára v roku 2014. Foto – TASR/AP

Vo Vatikáne sa však nielen pracuje, ale aj športuje. Športovcami boli dokonca niektorí pápeži. Známe je to najmä o Jánovi Pavlovi II., no zďaleka nebol jediný. Napríklad Pius XI. bol zanieteným horolezcom, ktorý ešte koncom 19. storočia vystúpil na najvyšší vrch Európy Mont Blanc. Súčasný pápež je zasa známy ako celoživotný fanúšik argentínskeho futbalového tímu San Lorenzo.

Na Námestí sv. Petra sa dokonca hral už aj exhibičný basketbalový zápas a prechádzala tadiaľ jedna z etáp cyklistických pretekov Giro d´Italia. Prijatím u pápeža sa môžu pochváliť tisícky športovcov, tímov, združení či olympijských výberov. Fotkou s pápežom sa môže pochváliť aj Marek Hamšík a jeho SSC Neapol.

Pozornosť vzbudil aj Medzináboženský futbalový zápas za mier, ktorý sa konal na podnet pápeža Františka v roku 2014 na Olympijskom štadióne v Ríme. Zúčastnili sa na ňom futbalové hviezdy, ako Gianluigi Buffon, Samuel Eto´o, Andrej Ševčenko či Maradona. Rok predtým si na počesť pápeža zmerali sily reprezentačné výbery Talianska a Argentíny, za ktorú nastúpil aj Lionel Messi. 

Ani v jednom z týchto priateľských zápasov zrejme nebolo toľko emócií ako počas turnaja Clericus Cup. Ide o neformálne majstrovstvá sveta kňazov vo futbale, na ktorých sa zúčastňujú seminaristi a kňazi študujúci v Ríme. Bývalý vatikánsky štátny sekretár Tarcisio Bertone, ktorý je veľkým fanúšikom Juventusu Turín, v minulosti s úsmevom poznamenal, že Vatikán má takú futbalovú kvalitu, že by sa pokojne mohol zapojiť do talianskej futbalovej ligy.

Publikácia Za dverami Vatikánu vyšla vo Vydavateľstve Don Bosco v rámci edície Viera do vrecka. Úryvok publikujeme so súhlasom vydavateľstva.

Odporúčame