Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
26. júl 2016

Islamisti si vraždu kňaza natáčali. Bol to odvážny muž, spomínajú veriaci

„Budem pracovať do posledného dychu,“ zvykol odpovedať na otázku, či nechce ísť do dôchodku, 86-ročný kňaz Jacques Hamel, ktorému islamskí radikáli pri útoku podrezali hrdlo.
Islamisti si vraždu kňaza natáčali. Bol to odvážny muž, spomínajú veriaci

Jacques Hamel, fotka z 11. júna 2016. Foto - Profimedia.sk

Jacques Hamel, ktorý sa stal obeťou útoku dvoch islamistov vo francúzskom meste Saint-Étienne-du-Rouvray, sa v utorok ráno vybral do kostola sv. Štefana, aby tam odslúžil rannú omšu. Keďže hlavný farár z tamojšej farnosti odišiel na dovolenku, 86-ročný Hamel len zaskakoval za svojho spolubrata. Píše o tom portál iDNES.cz.

V letnom období nebýva v obci mnoho ľudí, a tak aj na rannú omšu prišlo iba zopár veriacich.

Počas slávenia omše, okolo trištvrte na desať, vtrhli zadným vchodom do kostola dvaja útočníci. Zajali piatich ľudí, medzi ktorými boli okrem kňaza aj dve rehoľné sestry.

„Hovorili arabsky. Videla som len nôž. Rýchlo som utiekla, keď napadli otca Jacquesa. Všetci sme kričali ´prestaňte, neviete čo robíte!´ Nevšimli si, že som ušla,“ povedala podľa The Guardian reportérom sestra Danielle, ktorej sa podarilo z kostola uniknúť a zavolať políciu.

Podľa jej svedectva donútili zločinci kňaza, aby si kľakol. „Začal sa brániť, a tým sa to začalo,“ opisuje pre francúzske rádio. „Natáčali sa pri tom. Pred oltárom predniesli v arabčine niečo ako kázeň. Bolo to strašné.“

Teroristi kňazovi následne nožom podrezali hrdlo. 

Zdroj blízky vyšetrovaniu podľa denníka Le Figaro uviedol, že útočníci mali okrem noža starú nefunkčnú pištoľ a zariadenie, ktoré malo vyzerať ako výbušnina.

Zločincov nakoniec zastrelili po príchode policajti. Podľa Sky News povedali, že pri zásahu zločinci kričali „Allahu Akbar“. Islamský štát sa k atentátu neskôr prihlásil aj prostredníctvom svojej tlačovej agentúry Amak. 

Kostol Sv. Štefana v Rouen (interaktívna mapa).

 

Inzercia

Ďalším trom rukojemníkom z kostola sa podarilo zachrániť, jedného však vynášali na nosidlách s vážnymi zraneniami.

Slúžil do posledného dychu

Kňaz Hamel sa narodil v roku 1930 v dedine Darnétal, ktorá je len pár kilometrov od mesta Saint-Étienne-du-Rouvray. V roku 1958 bol vysvätený za kňaza. Pred ôsmimi rokmi oslávil svoje päťdesiate výročie v kňazskej službe.

„Bol to odvážny a dobrý kňaz,“ povedal správca farnosti Auguste Moanda-Phuati, ktorého Hamel zastupoval a ktorý sa mal popoludní z dovolenky vrátiť. „Kňazi majú po dosiahnutí 75 rokov možnosť odísť do dôchodku. On sa však cítil silný a tvrdil, že je málo kňazov, a tak môže ešte svoju službu zastávať."

Obľúbený bol aj medzi veriacimi, ktorí o ňom hovoria ako o človeku, ktorý tu bol vždy pre druhých a žil v jednoduchosti a skromnosti. Keď sa ho pýtali, či nemá v úmysle ísť do dôchodku, s úsmevom odvetil: „Videli ste kňaza v dôchodku? Budem pracovať do posledného dychu.“

„Naša rodina ho poznala tridsaťpäť rokov,“ uviedla podľa BBC na adresu duchovného žena, ktorá pracuje v miestnom kozmetickom salóne. Podľa jej slov bol vzácny pre celú komunitu. Bol tiež veľmi diskrétny a nepútal na seba pozornosť.

K dráme sa vyjadril aj pápež František. Hovoril o „bolesti a hrôze z tohto absurdného násilia“.

„Volám k Bohu so všetkými ľuďmi dobrej vôle,“ vyjadril arcibiskup z Rouenu Dominique Lebrun, ktorý po útoku potvrdil identitu zavraždeného kňaza. „Pozývam aj neveriacich, aby sa k volaniu pridali.“ Arcibiskup sa po teroristickom útoku v kostole svojej arcidiecézy vrátil zo Svetových dní mládeže z poľského Krakova do vlasti.

„Katolícka cirkev nemá iné zbrane ako modlitby a bratstvo medzi ľuďmi,“ uviedol v stanovisku.

Odporúčame