V irackom utečeneckom tábore vysvätili troch novokňazov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V irackom utečeneckom tábore vysvätili troch novokňazov

Foto: TASR

Pred dvomi rokmi odmietli konvertovať na islam a museli utiecť. Dnes sú z irackých utečencov novokňazi.

Po brutálnom útoku džihádistov z teroristickej skupiny ISIS na iracké mesto Karakóš v roku 2014 boli členovia tamojšieho seminára sv. Efraima nútení utiecť. Boli medzi nimi aj traja mladí muži čakajúci na diakonskú vysviacku. Napriek strate domova a viacerých blízkych svoju cestu k povolaniu kňazstva nevzdali.

Dva roky od útoku, ktorý zmenil ich životy, prijali prednedávnom kňazskú vysviacku, a to na nezvyčajnom mieste. V utečeneckom tábore v Erbile.

„Ľudia potrebujú nádej, a keď vidia štyroch mladých mužov, ktorí sa stanú diakonmi a o pár mesiacov kňazmi, môže im to dodať síl,“ povedal ešte v marci pred diakonskou vysviackou jeden zo seminaristov Roni Salim Momica.

Momica bol jedným z tých, ktorí museli utiecť z mesta Karakóš po tom, čo odmietli „ponuku“ teroristov konvertovať na islam, zaplatiť daň alebo prijať smrť. Spolu s ďalšími spolužiakmi pokračoval v štúdiu v seminári v Libanone. Po jeho skončení sa vrátili do Iraku. Svojmu biskupovi povedali, že vysviacku chcú mať v utečeneckom tábore v Erbile, pretože oni sami sú podľa vlastných slov utečencami.

„Chceme povedať a ukázať všetkým, že sú tu mladí ľudia, ktorí sa stanú kňazmi,“ zdôrazňuje Momica, podľa ktorého je udalosť znakom nádeje pre kresťanov na úteku.

Vysviacka sa napokon konala v Ankawe, v tábore na predmestí Erbilu, presne dva roky po ich nútenom úteku z rodného mesta. Hoci mal tamojší kostol kapacitu len pre asi päťsto ľudí, na vysviacku ich prišlo okolo tisícpäťsto. Pozvaní boli aj biskupi Chaldejskej a Ortodoxnej cirkvi a ďalší kňazi a laici z okolitých miest.

„Napriek ťažkej situácii tu stále sú povolania mladých, ktorí dávajú samých seba pre dobro cirkvi, aby slúžili ľuďom a Bohu. V týchto časoch je to veľmi dôležité,“ hovorí kňaz Giorgio Kahona dohliadajúci na vysviacku nových kňazov. Podľa jeho slov je utečencami až deväťdesiat percent sýrskych katolíkov v diecéze Erbilu.

„Som nesmierne šťastný, že som sa stal kňazom,“ hovorí o svojich pocitoch z vysviacky Momica. „No zároveň smutný, pretože som ďaleko od svojho domova a stratili sme mnohých blízkych, ktorí tu nie sú s nami.“

Novokňaz Momica ostáva po vysviacke pracovať s utečencami v Erbile. I keď budúcnosť kresťanstva v krajine je neistá a riešenie je v nedohľadne, existuje tu podľa jeho slov množstvo ľudí, ktorí chcú ostať a sú ochotní tomu obetovať všetko.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo