Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
23. august 2016

Bude zavraždený kňaz Jacques Hamel blahorečený?

Keďže Jacques Hamel zomrel ako mučeník, nebude v prípade jeho blahorečenia potrebný zázrak, tvrdí arcibiskup Lebrun.
Bude zavraždený kňaz Jacques Hamel blahorečený?

Jacques Hamel (Zdroj: Flickr.com/Stock News USA)

Francúzsky kňaz Jacques Hamel, ktorého pred mesiacom brutálne zavraždili islamskí radikáli, môže byť čoskoro blahorečený.

Úmysel otvoriť proces skúmania, ktorý k blahorečeniu vedie, vyjadril arcibiskup Rouenu Dominique Lebrun. Neprihliadalo by sa tak na pravidlo, ktoré povoľuje otvoriť skúmanie až po piatich rokoch od smrti danej osoby.

Keďže pátra Hamela možno podľa arcibiskupa pokladať za mučeníka, nebude v tomto prípade podľa jeho názoru potrebné čakať na dôkaz o zázraku.

„Formálne proces otvára biskup miesta, na ktorom daný človek zomrel. Na začiatku je lokálna fáza, ktorej súčasťou je preskúmanie života a smrti kandidáta. Potom sa prípad posiela do Ríma, kde je podrobený štúdiu pred konečným rozhodnutím samotného pápeža,” vysvetlil.

Smrť Jaquesa Hamela je podľa neho úplným svedectvom viery v Krista, ktorú 86-ročný kňaz zachoval až do konca.

Jaques Hamel sa stal 25. júla obeťou útoku dvoch islamistov, ktorí vtrhli počas rannej omše do kostola sv. Štefana v meste Saint-Étienne-du-Rouvray. Okrem kňaza zajali ďalších piatich ľudí, medzi ktorými boli aj dve rehoľné sestry. Hamela donútili kľaknúť na kolená, keď sa chcel brániť, nožom mu podrezali hrdlo. Zločincov nakoniec zastrelili po príchode policajti.

-at-

Inzercia

Odporúčame