Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
25. august 2016

Ľudí z trosiek po zemetrasení vyťahujú aj kňazi a biskupi

Je dôležité, aby pastieri boli pri svojom ľude, hovorí biskup, ktorý prišiel spolu s ďalšími kňazmi pomáhať na miesta zasiahnuté silným zemetrasením.
Ľudí z trosiek po zemetrasení vyťahujú aj kňazi a biskupi

Obeť vynášajú na nosítkach zo sutín domu v meste Amatrice (Foto: TASR/AP)

Hneď na svitaní sa Giovanni d’Ercole, biskup diecézy Ascoli Piceno, vybral do oblastí svojej diecézy postihnutých ničivým zemetrasením. Ráno bol v Pescare del Tronto, potom sa presunul do ďalších obcí. Informuje o tom Vatikánsky rozhlas.

„Prišiel som do inej obce, som teraz v Capodacque (časť obce Arquata del Tronto). Práve tu odnášajú mŕtvolu 42-ročnej ženy. Zahynula, keď sa snažila zachrániť 82-ročnú mamu, tá prežila,“ hovorí priamo z miesta biskup. „Všetky obce tu boli postihnuté a všetky sú zničené. Chodím z jednej do druhej a môžem povedať, že je to scéna, ktorá vyvoláva ticho. Kto trpí, nedokáže povedať ani slovo.“

Podľa jeho slov je všetko zničené, ľudia hovoria, že zemetrasenie takého druhu ešte nikdy nezažili. „Videl som, skôr než som prišiel do Capodaquy, záchranárov, ako sa snažili vyslobodiť z jedného domu tri deti a dve ženy. Neviem, ako to dopadlo. Môžeme len dúfať.“

Biskup v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas povedal, že na mieste je veľa smútku, zúfalstva, ale aj solidarity. „Pravdupovediac, aj ja som pustil hrabať, keď som videl chlapca zavaleného troskami.“

Hasičom sa podarilo zachrániť spod trosiek aj niekoľkomesačné bábätko.


Do pomoci sa zapojilo aj mnoho ďalších kňazov, ktorí spolupracujú a vyhrabávajú z trosiek ľudí. „Je dôležité, aby pastieri boli pri svojom ľude,“ hovorí Giovanni d’Ercole.

Vatikánsky rozhlas informoval aj o tom, že Svätá stolica poslala na postihnuté miesta oddiel šiestich členov Hasičského zboru Vatikánu, ktorí by mali pomáhať pri hľadaní obetí a poskytovať im pomoc.

Talianska biskupská konferencia poskytne na prvú pomoc obetiam zemetrasenia finančnú pomoc vo výške jedného milióna eur.

Benediktíni prosia o pomoc, obavy aj o Koloseum

Cirkev čaká okrem pomoci obetiam nešťastia aj počítanie škôd na duchovnom a historickom bohatstve.

Inzercia

V mestečku Amatrice je zničená fasáda kostola sv. Františka z 3. storočia (na snímke). Aj v samotnom kostole sú vzácne pamiatky, napríklad fresky zo 14. storočia. Zatiaľ nie je známe, v akom sú stave, píše denník Il Fatto Quotidiano.

Vážne je tiež poškodený kostol sv. Augustína v Amatrice postavený v roku 1428, ktorý má neskorogotický oltár. 

Takisto v zničenom mestečku Accumoli sa nachádza veľa pamiatok zo stredoveku. Zdevastovaná obec Arquata del Tronto zase hlási poškodenú unikátnu gotickú bránu zo 6. storočia.

Zásadné škody narobilo zemetrasenie aj v meste Nursia, rodisku sv. Benedikta. Poškodená je Bazilika sv. Benedikta aj múry kláštora.

„Priatelia, tak ako mnohí v oblasti, aj my evidujeme rozsiahle škody na našich objektoch, zvlášť na našej bazilike. Bude trvať istý čas, kým sa vyčíslia škody, no už teraz je hrozne smutné vidieť všetky tie krásne práce na rodnom dome sv. Benedikta, ktoré sa v priebehu pár sekúnd premenili na ruiny,“ napísali miestni benediktíni na sociálnej sieti. Zároveň vyzvali na podporu pri rekošntrukcii.

Veľké škody na kultúrno-historickom dedičstve registrujú aj v ďalších mestečkách ako Urbino, Camerino, Macerata, Tolentino a San Ginesio.

Obavy boli dokonca aj v súvislosti s Koloseom, keďže otrasy bolo cítiť aj v Ríme. Hlavný archeologický úrad vykonal pre istotu previerku Kolosea, ktorá škody nepotvrdila.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva