Komunisti povolili. Cirkev otvorila vo Vietname po 40 rokoch prvú univerzitu

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komunisti povolili. Cirkev otvorila vo Vietname po 40 rokoch prvú univerzitu

Katedrála v meste Saigon. (Foto: Flickr.com/Davidlohr Bueso)

Vo Vietname otvorili po 40 rokoch prvú univerzitu v správe Katolíckej cirkvi od príchodu komunistického režimu.

„Cieľom inštitúcie je zvýšiť teologické poznanie a vzdelanie medzi kňazmi, rehoľníkmi aj laikmi,“ povedal na otváracom ceremoniáli rektor univerzity biskup Joseph Dinh Duc Dao.

Vo Vietname nefungovali cirkevné školy od roku 1975. 

Catholic News Agency pripomína, že ešte počas rozdelenia Vietnamu na komunistický Sever a demokratický Juh sa mnohým katolíkom podarilo utiecť zo severu krajiny na Juh, kde vládol katolícky prezident. Po skončení vietnamskej vojny v roku 1975 a zjednotení krajiny pod komunistickým režimom prišli katolíci o mnohé práva vrátane možnosti zriaďovať vzdelávacie zariadenia.

K téme: 
Vo Vietname väznia viac ako stovku pastorov
Vo Vietname trpeli všetci Zdieľať

V 90. rokoch začala vietnamská vláda uvoľňovať z reštrikcií. Niektoré rehoľné rády otvorili materské školy a bohatší jednotlivci mohli prevádzkovať súkromné, katolícke školy, avšak chýbali školy vyšších stupňov.

Až v roku 2011 požiadali miestni biskupi oficiálne úrady, aby mohli prevádzkovať katolícke školy.

Po štyroch rokoch dostal arcibiskup Paul Bui Van Doc povolenie z vlády otvoriť na jeseň roku 2016 prvú univerzitu. „Vzťah medzi Vatikánom a vládou vo Vietname sa zlepšuje, tak sme podali žiadosť a bolo nám vyhovené,“ povedal v decembri 2015 arcibiskup Paul Bui Van Doc.

Na univerzite zatiaľ  študuje teológiu len 23 študentov, väčšinou kňazov. Škola však chce rásť a postupne ponúknuť rozmanitejšie odbory. Arcibiskup Van Doc predpokladá, že na štúdium sa časom pridá aj viac ako tisíc študentov.

Portál Vatican Insider uvádza, že škola otvorí časom bakalárske stupne, licenciáty aj doktorandské štúdiá a mala by ponúknuť aj odbory ako psychológia, cirkevné právo a ďalšie. Štatút univerzity už schválil aj Vatikán.

Biskup Dao pre Vatican Insider ešte v decembri uviedol, že považuje za milosť, že škola sa otvára práve v jubilejnom Roku milosrdenstva. „Je to Božia zásluha,“ dodal.

Vo Vietname žije aktuálne okolo piatich miliónov katolíkov, ktorí tvoria šesť až sedem percent populácie. 

Zlepšenie vo vzťahoch medzi Vatikánom a Vietnamom nie je zrejme v regióne osamoteným faktom. Istý čas sa hovorí aj o diplomatickom „oteplení“ medzi Svätou stolicou a Čínou. Kardinál Hongkongu John Tong nedávno zverejnil list, v ktorom píše, že predstavitelia Číny sú pripravení na dosiahnutie porozumenia s Vatikánom v kontroverznej otázke menovania biskupov čínskej cirkvi.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo