VATIKÁNSKA SEDMA: Svätá tínedžerka

Mladá, usmievavá, dobre vyzerajúca, športový typ. Ideálna žena. Nenájdete ju na „zoznamke“, ale v liturgickom kalendári. Pred týždňom bola blahorečená 19-ročná Chiara „Luce“ Badano.

Beatifikačnej slávnosti, ktorá sa uskutočnila minulú sobotu vo svätyni Matky Božej lásky v Ríme, predsedal prefekt Kongregácie pre kauzy svätých, arcibiskup Angelo Amato. Zúčastnilo sa jej 14 kardinálov, arcibiskupov a biskupov a 25 000 pútnikov zo 70 krajín. Medzi nimi aj 150 Slovákov. Mnohí z prítomných mladú Talianku, ktorá po dvojročnom boji s rakovinou zomrela presne pred dvadsiatimi rokmi, 7. októbra 1990, poznali osobne.

Mama, čau

„Nemohli sme nechať zapadnúť do zabudnutia také veľké svedectvo,“ povedal Livio Maritano, emeritný biskup diecézy Aqui Terme, do ktorej Chiara patrila. Práve on dal podnet k začatiu procesu blahorečenia, ktorý sa začal v roku 1999. Koncom minulého roka vydala Kongregácia pre kauzy svätých dekrét, ktorý potvrdil zázrak uskutočnený na príhovor čerstvej blahoslavenej. Išlo o nevysvetliteľné uzdravenie dieťaťa z talianskeho Triestu, ktoré trpelo ťažkou formou akútnej meningitídy a lekári mu dávali len pár dní života.

Najväčšiu pozornosť však počas slávnostnej omše priťahoval postarší manželský pár, rodičia Chiary Badano. Musel to byť zvláštny pocit – byť svedkom povýšenia na oltár vlastnej dcéry. „Prežívali sme tie dva roky choroby v atmosfére, ktorá sa nedá vyjadriť. Boli to najpožehnanejšie roky nášho života. Mali sme toľko bolestí, ona i my, ale vnímali sme ich len akoby z lietadla,“ povedal po slávnosti Chiarin otec Ruggero. „Bolo jasné, že jej odchod sa blíži. Položila mi ruku na hlavu a celú ma rozstrapatila. Potom mi povedala: Mama, čau. Buď šťastná, lebo ja som šťastná,“ spomína na posledné chvíle so svojou dcérou jej matka href="http://www.focolare.sk/node/131#attachments" target="_blank">Maria Teresa. Chiara bola ich jediným dieťaťom. Dočkali sa ho až po desiatich rokoch manželstva. Päťdesiate výročie sobáša, ktoré si v týchto dňoch manželia pripomínajú, už slávia s vedomím, že ich dcéra sa za nich prihovára v nebi.

S Kristom v bare

„Nechcem zostať analfabetom takého mimoriadneho posolstva. Tak ako je ľahké naučiť sa abecedu, tak to musí byť i so žitím Evanjelia.“
Chiara „Luce“ Badano
Zdieľať

Všetci, ktorí Chiaru poznali sa zhodujú v tom, že jej svätosť spočívala v jej normálnosti. Študovala, športovala a plánovala svoju budúcnosť. Chcela sa stať detskou lekárkou a pôsobiť v nejakej africkej misii. Od mala sa angažovala v katolíckom Hnutí fokoláre. Nakoniec sa stala jej prvou blahoslavenou. „Chiara Badano nie je príkladom kresťanstva chápaného ako pozostatok chlácholivých legiend pre sprostáčikov, ale príkladom slobody ducha vteleného do všednej dynamiky nášho súčasného života, kde je v najsekularizovanejších spoločnostiach kladená otázka, či náboženská viera nie je len zbytočným únikom,“ napísal o nej zástupca šéfredaktora vatikánskeho denníka L´Osservatore Romano Carlo Di Cicco.

Asi najlepším dôkazom Chiarinej „svätej normálnosti“ je drobná epizóda z jej života. Istá známa sa jej pri istej príležitosti opýtala, či vo svojej partii, keď sedia v bare, rozpráva o Bohu. „Nepotrebujem hovoriť o Kristovi. Ja im ho musím prinášať,“ odvetila Chiara.

Slnko v tvári

Životné plány preťala rakovina kosti. Prudkú bolesť pocítila ako 17-ročná práve počas tenisového zápasu. Dva roky z nej postupne unikal život. Fyzický, nie duchovný. „Odkedy som spoznal Chiaru, v mojom vnútri sa čosi zmenilo. V takomto kresťanstve mi všetko sedí, je v ňom spojitosť, súvislosť,“ povedal o nej jeden z ošetrujúcich lekárov, ktorý bol neveriaci.

Aj keď sa mladá žena, ktorej zakladateľka Hnutia fokoláre Chiara Lubichová dala pre jej žiarivú tvár prezývku „Luce“, na plánované misie nikdy nedostala, predsa je tam. V africkom Benine sa realizuje projekt, ktorý nesie práve jej meno. V rámci neho sa už podarilo postaviť jednu lekársku poradňu, dva rodinné domy a kaplnku, ktorá je ako prvá na svete zasvätená práve jej.

Ako vraví emeritný biskup Maritano, „my sme Cirkev, ktorá vyučuje. Ale niekedy sa musíme učiť od žiakov, ktorí sú lepší, než my“. Čau, Chiara!

Imrich Gazda

Foto: www.facebook.com

V nedeľu, 3. októbra, si na Dvojke o 11:30 môžete pozrieť spomienkový program venovaný Chiare „Luce“ Badano s názvom Život, Láska, Svetlo.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo