Britský inštitút napadol učenie cirkvi o antikoncepcii. Reagujú stovky teológov

Pápež Pavol VI. sa zhovára s kardinálom Karolom Wojtyłom, budúcim pápežom Jánom Pavlom II. (Foto:TASR/AP)
Učenie cirkvi o nemorálnosti antikoncepcie vzbudzuje kontroverzie už dlhé roky. Najnovšie sa voči nemu ohradil britský Wijngaardsov inštitút pre katolícky výskum, ktorý volá po akceptácii umelej antikoncepcie zo strany cirkvi. Svoje stanovisko členovia inštitútu minulý mesiac prezentovali aj na pôde OSN v New Yorku.
Inštitút vo vyhlásení uvádza, že chce povzbudiť katolícku hierarchiu k zmene postoja voči umelej antikoncepcii. Podľa signatárov v Biblii ani v prirodzenom zákone nie sú žiadne dôkazy podporujúce učenie cirkvi, že sexuálny styk má byť spojený s otvorenosťou k počatiu.
„Použitie antikoncepcie môže byť v rámci plánovaného rodičovstva alebo s cieľom ochrany rozumným a etickým rozhodnutím,“ píše Wijngaardsov inštitút vo svojom stanovisku. Abortívnej antikoncepcii by sa ženy mali vyhýbať, no za istých okolností môže byť aj ona akceptovateľná. „Prístup k antikoncepcii prispeje k spoločnému dobru, zníži materskú, ako aj dojčenskú úmrtnosť a interrupčné zákroky.“
Wijngaardsov inštitút založil v osemdesiatych rokoch 20. storočia kňaz John N. M. Wijngaards, ktorého cirkev neskôr suspendovala a laicizovala. Vo svojich publikáciách spochybňoval katolícke učenie v otázkach homosexuality, masturbácie a potratov.
Medzi takmer 150 signatármi vyhlásenia figuruje napríklad bývalá írska prezidentka Mary McAleese, bývalý náboženský stĺpčekár New York Times Peter Steinfels, emeritný pomocný biskup Sydney Geoffrey Robinson, členka britského parlamentu Helena Kennedy či viacerí profesori a teológovia.
"Encyklika Humanae Vitae (...) je prorockým dokumentom, pomenúva zranenia, ktoré sú výsledkom používania antikoncepcie," napísalo na obranu viac ako 500 vzdelancov. Zdieľať
Reakcie na seba nenechali dlho čakať. Viac ako päťsto katolíckych vzdelancov a mysliteľov vydalo vyhlásenie s názvom Potvrdenie katolíckeho učenia o dare sexuality, v ktorom vyjadrili podporu cirkevnému učeniu v oblasti sexuality a v názoroch na antikoncepciu.
„Pridŕžame sa učenia, ktoré rešpektuje skutočnú dôstojnosť ľudskej osoby a vedie k pravému šťastiu,“ tvrdia v stanovisku, ktoré podpísali mnohé osobnosti akademického a cirkevného života. Medzi nimi aj pápežský teológ Wojciech Giertych, prezident Americkej katolíckej univerzity John Garvey, dekanka Inštitútu Jána Pavla II. pre manželstvo a rodinu v Melbourne Tracey Rowland, známi spisovatelia George Weigel a Scott Hahn a ďalšie desiatky odborníkov z teologickej, právnickej či medicínskej oblasti.
„Encyklika Humanae Vitae sa stavia proti zdeformovanému pohľadu na ľudskú sexualitu a intímne vzťahy, ktoré presadzuje moderný svet. Je prorockým dokumentom, pomenúva zranenia, ktoré sú výsledkom používania antikoncepcie,“ konštatujú signatári s tým, že skupina okolo Wijngaardsovho inštitútu neponúka v diskusii nič nové, ale iba opakuje argumenty, ktoré už cirkev a vedci počas päťdesiatich rokov od vydania encykliky vyvrátili.
„Rozšírenie používania antikoncepcie značne prispieva k nárastu sexuálneho spolužitia mimo manželstva, nemanželskému tehotenstvu, potratom, rozvodom, zneužívaniu žien, zníženiu sobášnosti a poklesu populácie v mnohých častiach sveta,“ upozornili katolícki autori.