Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
18. október 2016

Väznená kresťanka stále čaká na spravodlivosť

Definitívny verdikt v prípade pakistanskej kresťanky Asie Bibi, ktorú odsúdili na trest smrti za údajnú urážku proroka Mohameda, stále nepadol.

Väznená kresťanka stále čaká na spravodlivosť

Už sedem rokov väznená matka piatich detí sa minulý týždeň mala postaviť pred tribunál Najvyššieho súdu v pakistanskom hlavnom meste Islamabade. Súd však pojednávanie odročil, pretože jeden z troch sudcov, ktorí mali o prípade rozhodnúť, sa z neho krátko pred začatím procesu stiahol.


Matka piatich detí Asia Bibi je zadržiavaná už sedem rokov. Foto – christiansinpakistan.com

Sudca odmietol o kauze rozhodovať, pretože súvisí s iným jeho prípadom, v ktorom súdil vraha guvernéra provincie Pandžáb Salmaana Taseera, ktorý sa vyslovil na obhajobu odsúdenej kresťanky.

Prečítajte si aj
Asia Bibi je na istý čas zachránená. Trest smrti jej pozastavili Zdieľať

Právnik Joseph Nadeem, ktorý zastupuje rodinu Asie Bibi, neskrýval sklamanie a znepokojenie. „V napätí sme sa dostavili pred súd ráno o pol desiatej,“ opisuje Nadeem priebeh udalostí. „Boli sme so svojím prípadom desiati na programe. Približne o hodinu ohlásili prípad Asia verzus štát. V tej chvíli jeden zo sudcov oznámil, že opúšťa súdnu sieň. Bola to pre nás studená sprcha. Prečo to nemohol ohlásiť niekoľko dní vopred?“

Nový termín výsluchu by mal byť oznámený v najbližších dňoch. Právnik aj rodina dúfajú, že ho stanovia už na budúci mesiac.

Nebude to však jednoduché. Prípad je veľmi citlivý najmä pre nátlak islamských radikálnych skupín, ktoré žiadajú Asiinu smrť. Viac ako 150 imámov vyhlásilo, že podľa islamského práva je jediným možným trestom za rúhanie smrť. „Asia Bibi musí visieť,“ odkázali islamskí radikáli pakistanskej vláde a súdom. Počas plánovaného pojednávania s kresťankou hliadkovali v meste tisícky policajtov.

Inzercia

Mnohí sudcovia sa obávajú v prípade figurovať. Spomínajú si na rok 1997, keď zavraždili sudcu po tom, čo oslobodil od trestu smrti dvoch kresťanských chlapcov obvinených z rúhania.

Prečítajte si aj
Kresťanka odsúdená za urážku Mohameda: Odpúšťam vám Zdieľať

V roku 2009 sa Asia Bibi počas práce na poli napila vody z verejnej studne a nádobu podala aj svojej moslimskej spolupracovníčke, ktorá ju o to požiadala. Ostatné ženy ju napadli pre jej kresťanskú vieru a obvinili ju, že vodu kvôli svojej viere znečistila. „Verím vo svoje náboženstvo a v Ježiša Krista, ktorý zomrel na kríži za hriechy ľudstva. Čo urobil na záchranu ľudstva váš prorok Mohamed?“ opýtala sa ich Asia Bibi. Otázka miestnych moslimov rozzúrila, nasledovali útoky voči nej a jej rodine. V roku 2010 ju odsúdili na smrť za „vyslovenie hanlivej poznámky voči prorokovi Mohamedovi“, čo je v pakistanskom práve klasifikované ako rúhanie, za ktoré môže hroziť až trest smrti.

Súdy niekoľko rokov odmietali prípad opätovne prešetriť. Vypočúvanie už šesťkrát z rôznych dôvodov preložili.

Na podporu pakistanskej kresťanky sa viackrát vyslovili aj pápeži Benedikt XVI. a František, ktorý sa v apríli 2015 vo Vatikáne stretol s jej manželom a dcérou, modlil sa s nimi a povzbudil ich v zápase o jej prepustenie.

Odporúčame