Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
27. december 2015

Kresťanka odsúdená za urážku Mohameda: Odpúšťam vám (Vatikánska sedma)

Kým v mnohých častiach sveta sa ľudia tešia z vianočných sviatkov, v niektorých krajinách sa Vianoce vôbec nekonali. Alebo ich kresťania prežívali za múrmi väzenia.

Kresťanka odsúdená za urážku Mohameda: Odpúšťam vám (Vatikánska sedma)


Pakistanská kresťanka Asia Bibi trávi vo väzení už siedme Vianoce. Foto – christiansinpakistan.com

Pakistanská kresťanka Asia Bibi, ktorú odsúdili na trest smrti za údajnú urážku proroka Mohameda, prežíva za mrežami už svoje siedme Vianoce. Päťdesiatročná matka piatich detí momentálne čaká na stanovenie dátumu vypočúvania pred Najvyšším súdom, ktorý prijal petíciu proti vykonaniu trestu smrti. Píše o tom portál Vatican Insider.

V roku 2009 sa Asia Bibi počas práce na poli napila vody z verejnej studne a nádobu s vodou podala aj svojej moslimskej spolupracovníčke, ktorá ju o to požiadala. Ostatné ženy ju napadli pre jej kresťanskú vieru a obvinili ju, že vodu kvôli svojej viere znečistila. „Verím vo svoje náboženstvo a v Ježiša Krista, ktorý zomrel na kríži za hriechy ľudstva. Čo urobil na záchranu ľudstva váš prorok Mohamed?" opýtala sa ich Asia Bibi. Otázka miestnych moslimov rozzúrila, nasledovali útoky voči nej a jej rodine. V roku 2010 ju odsúdili na smrť za „vyslovenie hanlivej poznámky voči prorokovi Mohamedovi", čo je v pakistanskom práve klasifikované ako rúhanie, za ktoré môže hroziť až trest smrti.

"Nech Panna Mária, ktorej zverujeme tých – a sú, žiaľ, veľmi mnohí –, ktorí ako svätý Štefan znášajú prenasledovania v mene viery, naši mnohí mučeníci dneška, nasmeruje našu modlitbu k prijatiu a darovaniu odpustenia."
Pápež František pred modlitbou Anjel Pána na sviatok prvého mučeníka sv. Štefana Zdieľať

Na podporu pakistanskej kresťanky sa viackrát vyslovili aj pápeži Benedikt XVI. a František, ktorý sa v apríli tohto roku vo Vatikáne stretol s jej manželom a dcérou, modlil sa s nimi a povzbudil ich v zápase o jej prepustenie.

Napriek utrpeniu, izolácii a pocitu veľkej nespravodlivosti sú pre Asiu a jej rodinu Vianoce sviatkami pokoja. „Vianoce sú oslavou Božej milosti,“ povedala Asia, vďačná za stretnutie s manželom a deťmi, ktorí ju na Štedrý deň prišli navštíviť do väzenia. „Odpúšťam svojim prenasledovateľom, ktorí ma falošne obvinili, a čakám na ich odpustenie.“

Vznesené obvinenia však rázne odmieta. „Skutočne si neviem predstaviť, že by som urazila proroka Mohameda. Hoci som vo väzení už sedem rokov, necítim nenávisť voči tým, ktorí mi ublížili. Modlím sa, aby Mohamed udelil múdrosť jeho nasledovníkom a modlím sa k Ježišovi, aby daroval pokoj celému svetu.“

Prečítajte si tiež
Asia Bibi je na istý čas zachránená. Trest smrti jej pozastavili Zdieľať

Prípad Asie Bibi pritom nie je ojedinelý. Minulý rok pakistanské úrady zaznamenali až 1400 obvinení z rúhania – najviac za posledné roky. „Pre právnikov je čoraz nebezpečnejšie obhajovať svojich klientov proti obvineniam z rúhania,“ hovorí miestny právnik Nisar Shar. Podľa ľudsko-právnych organizácií miestne súdy odsúdili z tohto dôvodu troch ľudí na trest smrti a ďalších deviatich uväznili.

Niekde sa Vianoce ani nekonali

Medzi krajiny, ktoré zakázali slávenie vianočných sviatkov, patria napríklad Somálsko a Brunej. „Sme moslimská krajina a voči neislamským oslavám zastávame nulovú toleranciu. Keďže sme na sto percent moslimským štátom, porušuje to naše náboženské vyznanie a vieru," uviedol Šajch Muhammad Chajrú zo somálskeho ministerstva pre náboženské záležitosti.

Podobné nariadenie vydal v roku 2014 aj brunejský sultán Hassan al-Bolkiah. Po intervencii imámov tento rok sprísnil sankcie za jeho porušenie. Verejné prejavy vianočnej radosti môžu byť potrestané až päťročným väzením. Kresťania môžu Vianoce sláviť len súkromne, pričom to musia nahlásiť úradom. Dôvodom zákazu je podľa portálu Vatican Insider nahradenie duchovného významu Vianoc konzumom, ktorý ohrozuje moslimov.

Brunejský sultanát, ktorý bol ešte v 20. storočí britským protektorátnym územím, sa nachádza v juhovýchodnej Ázii. Sedemdesiat percent obyvateľov tvoria sunniti, zvyšná časť sa hlási k budhizmu, kresťanstvu a rôznym animistickým náboženstvám. V krajine platí islamské právo šaría.

Vianoce sa takmer neslávili ani na mieste Ježišovho narodenia v Betleheme. Kvôli napätej situácii sa totiž palestínska vláda rozhodla zrušiť všetky verejné oslavy. Palestínski bojovníci z hnutia Al-Fatah boli ešte radikálnejší. V Betleheme zakázali stavať vianočné stromčeky a jasličky či konať procesie.

Miestni kresťania sa však proti reštrikciám vzbúrili a oslavy Narodenia Pána sa v Betleheme nakoniec konali, aj keď len v obmedzenej miere. Zásluhu na tom má najmä kresťanská starostka mesta Vera Baboun. Kým v roku 1948 sa 85 percent obyvateľov Betlehema hlásilo ku kresťanstvu, dnes ich je necelých 12 percent.

Inzercia

Jednou vetou

V nedeľu Svätej rodiny slávila Katolícka cirkev Jubileum rodín v rámci Svätého roka milosrdenstva.

Na slávnosť Narodenia Pána udelil pápež František požehnanie Mestu a Svetu (Urbi et Orbi), ktorému predchádzalo jeho vianočné posolstvo.


Pápež bozkáva Jezuliatko počas slávenia omše v nedeľu Svätej rodiny. Foto – TASR/AP

Pred desiatimi rokmi, 25. decembra 2005, pápež Benedikt XVI. vydal svoju prvú encykliku Deus caritas est.

Pápež František slávil polnočnú omšu v Bazilike sv. Petra už o 21.30.

Extrémisti z Islamského štátu prepustili ďalších 25 asýrskych kresťanov, ktorých desať mesiacov zadržiavali v Sýrii.

Cenu Karola Veľkého, ktorú udeľujú za zásluhy o zjednotenie Európy, si za rok 2016 prevezme pápež František.

Trest štyri a pol roka väzenia žiada pre bývalého vatikánskeho účtovníka, preláta Nunzia Scarana prokuratúra v Ríme, a to za prevod miliónov eur z fiktívnych darov od firiem v daňových rajoch, ktoré sa mali realizovať cez vatikánsku banku.

Pred začiatkom vianočných sviatkov sa pápež stretol so zamestnancami Vatikánu a členmi Rímskej kúrie, ktorým predniesol príhovor o dvanástich kľúčových cnostiach.

Pápež František vymenoval nového riaditeľa Vatikánskeho televízneho centra, ako aj nového zástupcu riaditeľa Tlačového strediska Svätej stolice.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva