Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
04. 11. 2016, 10:10

Kresťania v Iraku sa vracajú na miesta vyčistené od islamistov

V irackých kostoloch, ktoré bojovníci Islamského štátu počas uplynulých rokov premenili na svoje základne, opäť počuť modlitby a zvuk zvonov.
Kresťania v Iraku sa vracajú na miesta vyčistené od islamistov

Kresťanské kostoly v Iraku sú dlhodobo cieľom útokov. Kostol sv. Juraja v Bagdade bol zničený ešte v roku 2004. Foto - TASR/AP

Irackí kresťania sa pomaly vracajú na miesta, ktoré iracké a spojenecké jednotky v posledných dňoch oslobodili spod nadvlády Islamského štátu. Babylonský patriarcha a arcibiskup Bagdadu Louis Raphael Sako v sprievode vojakov koncom októbra vstúpil do Karakoša a ďalších miesta a obcí Ninivskej roviny, kde sa pomodlil v kostoloch, ktoré v poslednom čase slúžili ako vojenské základne islamistov.

Väčšina miestnych obyvateľov, zväčša kresťanov, ušla do irackého Kurdistanu, kde žijú v utečeneckých táboroch. Patriarcha verí, že už čoskoro sa budú môcť vrátiť na miesta, kde žili celé stáročia. Predtým je však potrebné odmínovať rozsiahle časti územia. Rok 2017 patriarcha Sako plánuje vyhlásiť za Rok pokoja v Iraku, počas ktorého sa kresťania všetkých denominácií majú modliť za mier a stabilitu v regióne.

V Katedrále Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Karakoši po období okupácie slúžil prvú svätú omšu aj sýrskokatolícky arcibiskup Youhanna Boutros Moshe spolu so štyrmi kňazmi. Arcibiskup počas nej pripomenul, že je nutné očistiť mesto od každej stopy po samozvanom Islamskom štáte (ISIS) a od nenávisti, ktorej obeťami boli všetci.

Mladé kresťanky potajme prežili v dome s džihádistami

Pomedzi tragické príbehy kresťanov žijúcich na Blízkom východe občas preblesknú aj pozitívne správy. Sedem univerzitných študentiek, kresťaniek, z irackého mesta Karkúk, neďaleko Mosulu, má za sebou strastiplný zážitok. Počas prebiehajúcich bojov ISIS s irackou armádou vtrhli radikáli do domu, kde bývali. Dievčatá sa schovali pod postele a strávili tam osem hodín. Počas nich boli v kontakte s kňazom z utečeneckého tábora v Erbile, ktorému podrobne opisovali dianie. Džihádisti ich nenašli. Informuje o tom Catholic News Agency.

Prečítajte si aj
Konečne dobré správy pre kresťanov v Iraku Zdieľať

Keď dievčatá počuli, že bojovníci ISIS vnikli do ich domu, skryli sa pod postele v jednej z izieb. „Priniesli sem dvoch svojich ranených bojovníkov a položili ich na postele. A práve pod nimi boli schované dievčatá,“ povedal kňaz Roni Momika. Radikáli v izbe jedli, aj sa modlili. „Bol som s nimi v kontakte po celý čas. Jedno z nich – naozaj silné dievča – mi vraví, že ostane na linke a bude ma informovať o všetkom, čo sa deje a čo hovoria.“


Iracké kostoly v posledných rokoch slúžili aj ako útočišťa pre utečencov. Na fotografii kresťania v kostole sv. Jozefa v severoirackom Erbile. Foto - TASR/AP

Kňaz Momika spolu so študentkami považujú za najväčší zázrak to, že si ich za tie hodiny vôbec nikto nevšimol. „Cítila som, že Panna Mária im pred nami zakryla zrak,“ povedalo po udalosti jedno z dievčat. Študentky patria medzi viac ako stovku utečencov, ktorí študujú na univerzite v Karkúku, po tom, čo pred dvomi rokmi museli utiecť z Mósulu do utečeneckého tábore v Erbile. Aby odtiaľ nemuseli dennodenne podnikať nebezpečnú cestu do školy v Karkúku, bývali v dome, ktorý si v meste prenajala cirkev.

Vysvätení v utečeneckom tábore

Samotný kňaz Momika prežil neobyčajne dramatický príbeh. Bol ešte seminaristom, keď sa pred dvoma rokmi spolu s ostatnými spolužiakmi musel dať na útek z mesta Karakoš. Odmietli totiž ultimátum teroristov konvertovať na islam, zaplatiť daň alebo prijať smrť. V kňazskom štúdiu pokračovali v seminári v Libanone. Po jeho skončení sa vrátili do Iraku. Svojmu biskupovi povedali, že vysviacku chcú mať v utečeneckom tábore v Erbile, pretože oni sami sú utečencami.

Prečítajte si aj
V irackom utečeneckom tábore vysvätili troch novokňazov Zdieľať

„Chceme povedať a ukázať všetkým, že sú tu mladí ľudia, ktorí sa stanú kňazmi,“ povedal Momika, ktorý prijal vysviacku počas tohto leta v Ankawe, v tábore na predmestí Erbilu. Podľa jeho slov sa irackým a kurdským jednotkám podarilo minulý týždeň Karakoš oslobodiť. „Videli sme nejaké fotografie a ostali sme zarmútení,“ hovorí Momika. „Mnoho miest ostalo zničených. Islamisti vypálili naše kostoly, zlomili kríže. Bol to významný kresťanský región na Blízkom východe. Je to pre nás ťažké, modlite sa za nás, prosím.“

Odporúčame

Katolíci a Halloween

Katolíci a Halloween

Halloween nie je pohanským sviatkom, ale staroanglickou verziou nášho sviatku Všetkých svätých. Kto nám ho ukradol a ako ho môžeme dnes sláviť?