Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
08. november 2016

Clintonovej poradcovia pripravovali Katolícku jar. Aby poškodili cirkvi

Návrhy na revolúciu v cirkvi či posmešky o konzervatívnych katolíkoch. Aj to obsahovali emaily členov volebného tímu Hillary Clintonovej.
Clintonovej poradcovia pripravovali Katolícku jar. Aby poškodili cirkvi

Konzervatívne americké médiá počas prezidentskej kampane žili aj emailami, ktoré unikli z prostredia Clintonovej spolupracovníkov. Foto - TASR/AP

Konzervatívne americké médiá počas prezidentskej kampane žili aj emailami, ktoré unikli z prostredia Clintonovej spolupracovníkov a v uplynulých týždňoch ich zverejnila Wikileaks.  

„Vyskytli sa správy, podľa ktorých sa niekto snaží narušiť a zasahovať do vnútorného života cirkvi so zámerom získať rýchle politické body. Ak je to pravda, je to znepokojujúce pre dobro spoločenstiev veriacich a pre dobro našej krajiny,“ reagoval na zverejnené emaily predseda amerických biskupov Joseph Edward Kurtz.

Po Arabskej jari mala prísť Katolícka

„Potrebujeme Katolícku jar, počas ktorej sa samotní katolíci budú dožadovať konca stredovekej diktatúry, začiatku demokracie a rešpektu k rodovej rovnosti.“ Aj tieto slová sa podľa Wikileaks nachádzali v emaile, ktorý v roku 2011 napísal zakladateľ organizácie Voices for Progress (Hlasy za pokrok) Sandy Newman. Denník Washington Post informoval, že adresátom bol vtedajší šéf liberálneho think-tanku Centre for American Progress (Centrum pre americký pokrok) John Podesta, ktorý je v súčasnosti šéfom Clintonovej kampane.

Prečítajte si aj
Blíži sa verdikt v spore rehoľníčok a Obamu pre antikoncepciu Zdieľať

Newman v súkromnej konverzácii kritizoval napríklad postoj amerických biskupov k antikoncepcii, ktorú podľa jeho slov používa 98 percent katolíckych žien. Zároveň navrhol, či by kontroverzný zákon Obamovej administratívy, ktorý ukladá katolíckym inštitúciám povinnosť v rámci zdravotného poistenia prispievať aj na antikoncepciu, nemohol byť použitý ako „semienko pre revolúciu v cirkvi“. Newman pritom v emaile používa výraz Katolícka jar, ktorý naráža na Arabskú jar – vlnu demonštrácii a protestov v arabských krajinách.

„Pre tento účel sme založili organizácie Catholics in Alliance for the Common Good (Katolíci v spojenectve za spoločné dobro) a Catholics United (Zjednotení katolíci),“ napísal v odpovedi John Podesta, ktorý bol v minulosti blízkym spolupracovníkom bývalého prezidenta Billa Clintona.

Po tom, čo sa emaily objavili na verejnosti, Podesta vyhlásil, že je za tým ruská tajná služba. „Som katolík a nespoznávam tie emaily,“ presviedčal médiá.

Arcibiskup Filadelfie: Je to odporné

Na uniknutú komunikáciu kriticky reagovali viaceré osobnosti cirkevného života. „Vyzerá to, akoby ste vytvorili organizácie na zmenu základných právd viery,“ uviedol vedúci redaktor katolíckej televízie EWTN Raymond Arroyo. „Nerozumiem, ako to mohol niekto prijať.“

Hnev neskrývali ani niektorí cirkevní predstavitelia. Arcibiskup Filadelfie Charles Chaput označil emaily za odporné a opovržlivo antikatolícke.

Inzercia


John Podesta (druhý sprava) sprevádzal Billa Clintona aj v roku 2009 počas stretnutia so severokórejským vodcom Kim Čong-ilom. Foto - TASR/AP

Organizácia Catholics in Alliance for the Common Good, ktorá sa mala podieľať na Katolíckej jari, sa ale bráni, že emaily z roku 2011 neodrážajú jej skutočnú misiu. „Myslím, že počas môjho pôsobenia sme dokázali, že sme silným poslom sociálneho učenia katolíckej cirkvi,“ uviedol v stanovisku výkonný šéf Christopher Hale. „Bojovali sme proti antikoncepčnému mandátu, bojovali sme proti Planned Parenthood po vlaňajšom zverejnení nahrávok. Celý čas bojujeme za dôstojnosť nenarodeného dieťaťa. Snažíme sa čo najlepšie vyzývať obe strany k pevnosti v hodnotách, takže na kritiku sprava či zľava sme hrdí,“ konštatoval Hale. „Ak by bolo našou úlohou pomáhať Demokratickej strane, potom robíme totálne zlú prácu.“

Hale zároveň priznal, že organizácia pred desaťročím získala príspevok od miliardára a liberálneho aktivistu Georgea Sorosa. V uplynulých rokoch však organizácia nedostala nič a zintenzívnila kritiku potratov.

Prečítajte si aj
Dilema amerických kresťanov: voliť Trumpa, aj keď je odporný? Zdieľať

Catholic News Agency na adresu organizácie napísala, že počas prezidentskej kampane jej členovia publikovali niekoľko kritických článkov o republikánskom kandidátovi Donaldovi Trumpovi a odsúdili viaceré jeho postoje. Za prístup k potratom skritizovali aj demokratov, avšak priameho spomenutia Clintonovej sa podľa CNA vyhli. „Nenechávame Clintonovú bez povšimnutia,“ oponoval Hale.

Clintonovej poradcovia: konzervatívci sú zastaraní

Okrem komunikácie Newmana a Podestu stránka Wikileaks zverejnila aj emailovú výmenu, v ktorej si šéfka Clintonovej komunikačného tímu Jennifer Palmieriová s Johnom Halpinom z Podestovej organizácie Centre for American Progress robia posmešky na účet konzervatívnych katolíkov. „Priťahuje ich systematické myslenie, zastarané vzťahy pohlaví a musia byť úplne nevedomí kresťanskej demokracie,“ napísal Halpin na adresu mediálneho magnáta Ruperta Murdocha a vedúceho redaktora Wall Street Journal Roberta Thomsona, ktorí nechali pokrstiť svoje deti.

Palmieriová na to odpísala, že Murdoch, Thomson a ďalší konzervatívci sú katolíkmi preto, že si myslia, že je to najviac spoločensky akceptované konzervatívne náboženstvo.

Ani tieto slová neostali bez odozvy z cirkevných kruhov. „Samozrejme, bolo by skvelé, keby sa Clintonová dištancovala od týchto nechutných emailov. My všetci zastarane zmýšľajúci katolíci, ktorí veríme, čo učí Písmo a cirkev, by sme jej boli za to veľmi vďační,“ reagoval s dávkou irónie arcibiskup Chaput.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.