Pápež Lev XIV. ocenil Slovenku Annu Vargovú z Nitry
Foto: Biskupstvo Nitra
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Pápež Lev XIV. ocenil Annu Vargovú z Nitry za zásluhy pre cirkev v období komunistickej totality. Pápežské vyznamenanie jej odovzdal nitriansky biskup Viliam Judák.

--------------- Koniec flashky ---------------

Anna Vargová sa podieľala na pomoci kňazom a rehoľníkom, ktorí boli vtedajším komunistickým režimom prenasledovaní. Patrili medzi nich vincentíni Rudolf Púchovský, Štefan Krištín a Ľudovít Orješek, bohoslovci Ján Havlík, Anton Havlík, Bohuslav Pikala, Vladimír Slávik, Vojtech Krištín a Milan Faško Kaclík.

V dome rodiny Bencovcov v Nitre na Chrenovej títo kňazi denne slúžili tajné sväté omše a Anna bola ako malé dievča na nich prítomná, pomáhala pri ich konaní či miništrovala. Ako dieťa nenápadne robila tajnú spojku medzi rehoľnými kňazmi a rehoľnými sestrami v nemocnici v Nitre.

Po prezradení ukrývaných kňazov uväznili jej 62-ročného otca Pavla Benca a odsúdili ho ako politického väzňa na 15 mesiacov. On vzal na seba všetku vinu, čím uchránil svoju manželku a Anninu matku pred obvinením zo spolupáchateľstva a následným odsúdením. Pred blahorečením Jána Havlíka patrila Vargová k svedkom procesu beatifikácie.

Ocenená Anna Vargová ocenenie venovala svojim rodičom Pavlovi a Helene Bencovcom. Poukázala na zmysel a význam tohto konania v období komunistickej totality a označila ho za dôležité aj pre súčasnosť ako jeden z príkladov vernosti a znášania utrpenia pre vieru.

Anna Vargová. Foto: Biskupstvo Nitra

Benemerenti (Za zásluhy) je záslužné pápežské vyznamenanie. Dnešná medaila má pôvod v rôznych tradíciách pápežských ocenení nazývaných Benemerenti alebo Bene Merenti. Pôvodne bola zriadená ako vyznamenanie pre vojakov pápežskej armády za statočnosť. V súčasnosti je civilným vyznamenaním, ale stále sa môže udeľovať aj členom Pápežskej švajčiarskej gardy.

Zobraziť diskusiu
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Krátke správy

21. jún 2026

„Priestor spovede sa v žiadnom prípade nesmie využívať na nadväzovanie osobných známostí,“ upozorňuje bývalý predstavený spovedníkov v Bazilike sv. Petra Lucián Bogucki. Hovorí, že keď niekto požiada kňaza o sprevádzanie alebo to navrhne sám kňaz, musí byť pod prísnou sebakontrolou. „Kňaz sa musí pýtať sám seba: Robím to preto, aby som pomohol tejto osobe, alebo preto, že chcem urobiť dobre sebe a stretávať sa so sympatickým človekom?“

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť