Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
01. december 2016

Scorsese natočil drsný film o jezuitoch v Japonsku

Ako prví ho videli jezuiti v Ríme. Nový film Martina Scorseseho je o prenasledovaných misionároch v Japonsku a vie o ňom aj pápež František.
Scorsese natočil drsný film o jezuitoch v Japonsku

Andrew Garfield ako jezuitský misionár Rodrigues. Zahral si aj v Gibsonovej novinke Hacksaw Ridge (Foto: Youtube)

Jeho posledný náboženský film nedopadol najlepšie. Posledné pokušenie Krista z roku 1988 bol kontroverzný kúsok. Mnohí kresťania boli pobúrení najmä tým, že Ježiš mal vo filme aj pokušenia súvisiace so sexuálnou aktivitou.

Martin Scorsese však dostal šancu na pokánie. Amerického režiséra s rodinou prijal v stredu ráno pápež František. Scorsese mu tak mohol za 15 minút predstaviť svoj nový film o jezuitských misionároch v Japonsku.

Kruté prenasledovanie

Film Silence je natočený podľa rovnomenného románu z roku 1966. Japonský autor Shusaku Endo v ňom píše o skupine jezuitských misionárov, ktorí prišli do Japonska za krutého prenasledovania v 17. storočí.

Mladí portugalskí jezuiti Rodrigues a Garrpe (Andrew Garfield a Adam Driver) prichádzajú do Japonska ohlasovať vieru a taktiež nájsť svojho učiteľa, pátra Ferreiru (Liam Neeson). O ňom sa dopočuli, že sa zriekol viery cez rituál zvaný fumie, pri ktorom kresťanov nútili pošliapať kríž alebo ikonu ako dôkaz svojho rozhodnutia.

Vo filme sa mladí kňazi dostanú do rovnakej situácie – Rodrigues si musí voliť medzi apostázou a smrťou. Navyše od jeho rozhodnutia závisí aj život miestnych konvertitov.

Dvojminútový trailer sa objavil len minulý týždeň a prezrádza, že film bude nielen vizuálne perfektný, ale – ako to Scorsese vie – aj dostatočne drsný.


Neodolal pokušeniu

Martin Scorsese sa dostal k Endovej knižke v roku 1989, teda rok po neslávnom Poslednom pokušení Krista. Oskarový režisér nosil nápad odvtedy v hlave. „Téma nastolená v knihe bola v mojom živote prítomná od malička. Venoval som sa náboženstvu, vyrástol som v silnej katolíckej rodine,“ spomína newyorský rodák s talianskymi koreňmi.

„Keď však vyrastiete, názory a idey prichádzajú a odchádzajú. A otázky pribúdajú. Silence je film, ktorý som musel spraviť. Bol pre mňa obsesiou,“ vraví Scorsese, ktorý vraj v mladosti uvažoval o misionárskom povolaní.

Pri príprave filmu Silence spolupracoval s americkým jezuitom Jamesom Martinom, s ktorým konzultoval historickú autenticitu. Pred natáčaním vybavil Scorsese svojim hercom týždenný pobyt v tichu a ústraní v jezuitskom duchovnom centre Svätého Bruna v severnom Walese.

Samozrejme, nečakajme teraz prvoplánový film či náboženský dokument. Kontroverzia nebude zrejme chýbať. Už samotný názov naráža na ticho, ktoré Boh dopúšťa aj v ťaživých momentoch či situáciách, keď človek potrebuje urobiť zásadné rozhodnutie.

Inzercia

A zaujímavé sú aj rozhodnutia režiséra. Podľa bristkého Guardianu bude kľúčové, ako sa Scorsese vysporiada so záverom knižnej predlohy, ktorý možno tiež označiť za kontroverzný.

„Tvrdé jadro katolíckej komunity v Japonsku knihu neprijalo a považujú ju za heretickú,“ hovorí Mark Williams, profesor japonských štúdií na univerzite v Leeds.

„Endo bol medzi japonskými katolíkmi persona non grata. V žiadnom kresťanskom kníhkupectve tam knihu nekúpite, veľa sa však o nej v Japonsku hovorí, a preto bude aj film iste veľmi populárny,“ dodal.

Oscarového amerického režiséra prijal Svätý Otec deň po rímskej premiére filmárovej novinky o prenasledovaní jezuitských misionárov v Japonsku. (Foto: TASR/AP)

Knihu čítal aj pápež František, priznal na stretnutí so Scorsesem. Podľa oficiálneho výstupu z audiencie režisérovi vravel o „zasievaní viery v Japonsku“. Scorsese daroval hlave Cirkvi dva obrazy súvisiace s obdobím prenasledovania kresťanov v Japonsku.

Kresťanskú vieru do krajiny vychádzajúceho slnka priniesol jezuita svätý František Xaverský v roku 1549. Neskôr sa však v krajine začalo voči kresťanom tvrdé prenasledovanie, ktoré trvalo 250 rokov. Zákaz zrušili až v roku 1873.

Scorseseho film premietli po prvý raz v utorok. V aule Pápežského východného inštitútu v Ríme si ho pozrelo okolo 400 jezuitov z celého sveta a ďalší hostia. V stredu večer bolo druhé, komornejšie premietanie vo vatikánskej filmotéke.

Film Silence bude mať v USA premiéru 23. decembra, do európskych kín príde v januári.

Odporúčame