VATIKÁNSKA SEDMA: Spoveď cez iPhone a reforma cirkvi

Aplikácia s názvom Confession: A Roman Catholic App, ktorú je možné stiahnuť si do iPhonu, iPadu aj iPodu za necelé dva doláre, nedávno oživila otázku „virtuálnej spovede“.

„V žiadnom prípade nemožno hovoriť o ,spovedi cez iPhone´,“ reagoval vo svojom vyhlásení hovorca Svätej stolice Federico Lombardi. „Sviatosť pokánia si nevyhnutne vyžaduje osobnú účasť, dialóg kajúcnika so spovedníkom a rozhrešenie zo strany prítomného spovedníka,“ dodal.

Spoveď po 20 rokoch. Vďaka iPhonu

Tvorcom „spovednej“ aplikácie je americká spoločnosť Little iApps. Na jej realizácii sa podieľali aj dvaja kňazi: Dan Scheidt, správca kostola Regina Pacis v meste Mishawaka v štáte Indiana a františkán Thomas Weinandy zo Sekretariátu pre náuku viery a pastoračné aktivity Konferencie katolíckych biskupov USA. Podobné aplikácie sa objavili už aj v minulosti, napr. Mea Culpa – Catholic Examination of Conscience for Catholics alebo iConfess – Confession Handbook and Guide, ale až aktuálnemu produktu sa podarilo získať aj cirkevné schválenie. Tzv. imprimatur mu udelil biskup Rhodes of Fort Wayne-South Bend.

Aj keď uvedenie nového programu na trh rozpútalo diskusiu o „virtuálnej spovedi“, aplikácia spoločnosti Little iApps nič také neumožňuje. Ako pre agentúru Zenit uviedol spolumajiteľ spoločnosti Patrick Leinen, aplikácia ponúka návod k spytovaniu svedomia, postupnosť pri sviatosti zmierenia, modlitbu ľútosti ako aj ďalšie modlitby. Po rozhrešenie si však musíte zájsť osobne.

Technologickú novinku privítala aj 17-ročná študentka Melanie Williams z amerického Mishawaky. Ako uviedla pre Catholic News Service, spoveď je dôležitou súčasťou jej života a nová aplikácia jej pomáha pri spomenutí a uvedomení si hriechov, ktoré chce pri spovedi vyznať. „Je to úžasne motivačné k vykonaniu dobrej spovede,“ dodala na adresu aplikácie, ktorá už pomohla istému mužovi pristúpiť k sviatosti zmierenia po dvadsiatich rokoch.

Proti takémuto využívaniu nového programu nenamieta ani hovorca Lombardi: „Nemožno vylúčiť, že niekto si pomáha digitálnymi prístrojmi pri príprave na spoveď, podobne ako v minulosti si ľudia pomáhali textami a otázkami napísanými na hárku papiera, ktorý im pomáhal preskúmať vlastné svedomie. V tomto prípade ide o digitálnu pastoračnú pomoc...“

Reformácia po nemecky

Po Martinovi Lutherovi chcú cirkev reformovať ďalší nemeckí teológovia. Nemecký denník Sueddeutsche Zeitung, ktorý sa minulý rok vyznamenal snahou „prišiť“ Benediktovi XVI. zodpovednosť za sexuálne vyčíňanie istého nemeckého kňaza, zverejnil začiatkom februára manifest Kirche 2011: Ein notwendiger Aufbruch (Cirkev 2011: nevyhnutná zmena). Spolu sa pod neho podpísalo 143 profesorov teológie, čo je viac ako tretina vyučujúcich na teologických fakultách v nemecky hovoriacich krajinách. Podľa signatárov sa Katolícka cirkev dostane z krízy len ak zruší celibát, povolí svätenie žien a uzatváranie homosexuálnych zväzkov a zbaví sa morálneho dogmatizmu.

Na túto výzvu v ostrom komentári s názvom Iritovaní neomylnosťou Božieho zjavenia zareagoval aj vedúci českej redakcie Vatikánskeho rozhlasu Milan Gláser. „Katolícka teológia je, zdá sa, jediná disciplína, v ktorej možno dosiahnuť akademické tituly a pri tom ignorovať jej princípy a metódu. A nielen to. Ani takáto mizerná úroveň poznania podstaty katolíckej teológie nie je v prípade zmienených profesorov prekážkou k tomu, aby ju vyučovali na cirkevnej pôde a poberali za to mzdu,“ píše jezuita Gláser a dodáva: „Irituje ich neomylnosť Božieho zjavenia, a zdá sa, že v nej vidia skôr konkurenciu, pretože na neomylnosť zjavne ašpirujú oni sami.“

Imrich Gazda

Ilustračné foto: www.littleiapps.com, sueddeutsche.de

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo